Tahta Kurusu, Bed Bug ve Keneden Korunma Yöntemleri

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

16 Yorum Var

 1. ertan dedi ki:

  lavanta konulan yerden uzaklaşır bed bug ve keneler. çarşafları örtüleri lavanta suyuyla yıkayıp yatağın köşe kısımlarına kuru lavanta keseleri konulduğunda giderler.
  çantanızda lavanta keseleri bulundurursanız kaldığınız yerde tedbir amaçlı hemen köşelere yastık çevresine koyarak 20 dk kadar bekleyip yatabilirsiniz.yine lavanta yağı ile tütsülenebilir yatak .

 2. harun dedi ki:

  keneler 12 derecenin üstündeki hava sıcaklıklarında harekete geçerler.kars gibi kışı cok sert geçen bir yerde kene popülasyonu soguktan üreyemez . gezdiğiniz bölgede soguk kışlar olmadığı için kenelerin cokluğu normal diyebiliriz…

 3. Gökçen dedi ki:

  Abi okurken bile kaşıntı hissi geldi ya. Nasil dayandin bu kadar bocege helal.

 4. Funda Sarıoğlu dedi ki:

  Kızım geçen yıl Floransa’da kaldığı bir hostelde tahtakurusu saldırısına uğramış, iki günde berbat olmuş ve Roma’ya adım atar atmaz dört gün sonraki uçağı iptal edip anında dönmüştü. Havaalanından aldığım gibi acile götürdüm, serum takıldı, sonrasında da alerji gelişti. Halini görseydiniz ağlardınız :( Kızımı direk üstüyle başıyla banyoya soktum, sırt çantasını bir poşetin içinde aldım eve, banyo küvetinde açtım ve yıkanabilecek her şey makinada kaynama derecesinde yıkandı. Atmaya kıyamadığı yıkanamayacak şeyleri de poşetlerle derin dondurucuya koyup bir hafta beklettim. Yatağı yorganı özellikle dikiş yerlerinden epeyce bir takip ettik.
  Şu an yurt dışında ve hostelde kalıyor ama artık ayrılmaz bir parçası gibi olan Arveles’i hep yanında taşıyor. Sürerek kullandığı bir ilaç daha var, gelsin, öğrenip yazacağım. Tedbiren ahşap başlıklı yatakları olan hostelleri tercih etmiyor korkudan.
  İyi dayanmışsınız o saldırıya. Resmen işgal edilmişsiniz ya.

 5. Gizem Cavlı dedi ki:

  Floransa’da mağdur olan benim :)
  Benim tahta kurusu ısırıklarım maalesef başıma iş açtı, vücudum ciddi alerjik tepki verdi. Kollarım, boynum, bacaklarım ve yüzümdeki ısırıkların çoğu şişti, kollarım ve ayaklarımdakilerde su keseleri oluştu. Tedavi başlanması gerektiği için İstanbul’a döndüm, tedavinin onuncu günü bittiğinde su keseleri yeni yeni kayboluyordu. Ayrıca bu alerji bağışıklık sistemimde sıkıntı yarattı. Sonraki aylarda sivrisinek ısırıklarına bile alerjik tepki vermeye başladı ve lenf yolu iltihabı olan lenfanjite dönüştü. Uzun süre en ufak ısırıkta bile eklem şişmesi, kızarma, parmağı bükemeyecek derecede sertleşme yaşadım. Isırılmamı takip eden 4 ay içinde yaklaşık 4 kere lenfanjit geçirdim. Lenfanjite varmayan ama kaşıntı ve şişme ile seyreden alerjik reaksiyonları saymıyorum bile.

  Psikolojik anlamda çok yıprattığına kesinlikle katılıyorum, bu durumu kabullenene kadar en ufak kızarıklıkta “yine şişeceğim, yine kabaracak, yine alerjiye dönecek” panikleri yaşıyordum. Geçtiğimiz günlerde tatile gittiğimde böcek ilacıyla banyo yaptım resmen, uykudan uyanıp ilaç sıkar vaziyetteydim.

  Böcek ısırıklarına verdiğim tepkinin yayılmasını engellemek ve söndürmek için doktorum Dermovate verdi, ancak kortizonlu bir ilaç olduğu ve bazı yan etkileri olabildiği için doktor kontrolünde kullanmak gerekli. Ayrıca üç kremin karışımından oluşan bir ilaç da kullandım. Alerjilerim lenfanjite dönüştüğü için, lenfanjiti önlemek için Arveles ve solüsyon kullanıyorum.

 6. nuran dedi ki:

  haşerelerden kurtulmak için bir firmanın reklamı da düşünülebilir..

 7. Nord dedi ki:

  Çok eksik ve yanlis bilgi verilmis.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Doğruları yazarsanız ben ve okuyucuları bilgilendirmiş olursunuz.

   • Dr dedi ki:

    bacağınızı gösterdiğiniz fotoğrafta kıl kökü iltihabı görülmüş. Hepsi ısırık değil. Muhtemelen sürdüğünüz bir şey kıl köklerini yakmış ve kızarıklık oluşmuş.

 8. Seval dedi ki:

  Tahtakurusu için bit şampuanı na limon sık. Vücut una heryere sur beklet ama elinde sürekli ovala yıkan çarşaf karı kulladiklarini gergin yıka rahat edersin

 9. seval dedi ki:

  Karbonat dolaplara halilara eve halılar çamaşır aralarına çekmecelerde dök kuru

 10. seval dedi ki:

  Banyo kış in 2gundekasinmavarsa hergunyikan limon bitsampuani ve1 2ay da uyuz losyonu sur rahat larsin

 11. Seval dedi ki:

  Okilaptus biz sıtma ağacı deriz onun yaprakları nin yağını bir kavanuza üstüne yağ köy 3 hafta gün este beklet vücudun a sur dökülüyor lar kendin yap cercilerdede ar ama evde ucuz olur

 12. Hivda dedi ki:

  Şuan Amerika’da New Hampshire’de kalıyorum. Kollarım çok kötü durumda. Kaldığım odada bedbug istilasına uğradık. Farklı bir odaya geçtim ama nereye gidersem kaşınıyorum ve bedbugları yanımda taşıyormuşum gibi hissediyorum. 1 aydır kollarındaki ısırık izleri gitmiyor kafayı yiyeceğim. Hiçbir şey yaramıyor kaşınmaya. :(((((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: