Sık Sorulanlar

1- Bu para nereden geliyor, nasıl bu kadar çok geziyorsun?
Videolu anlatım için link.

Bingo soru. Hayatım boyunca kimseye soramayacağım bu sorunun sürekli muhatabı olmak tuhaf bir durum. Neyse 82 doğumluyum. Üniversite hayatım dahil hep çalışmışımdır. Ama her Türk erkeği gibi 10 bin lira para biriktirince 20 bin lira kredi çekip 30 bin liralık bir araba alma sevdam hiç olmadı. Onun yerine biriken ufak paralarımla çok düşük bütçeli gezilerimi yapmaya başladım. Tüm gezi masraflarımı gezi yazılarımda detaylıca belirtiyorum. 12 yıl hep çalışan birisinin bu paraları biriktirmiş olması ya da aynı zamanda fotoğrafçılık yaparken de bunları kazanabileceği pek bir mümkün. Yani birçoğunuzun sandığı gibi zengin değilim.

Ekleme: Aralık 2014 itibariyle sizlerden gelen bu destek sayesinde daha çok yer gezdim ve sonrasında Columbia Türkiye ana sponsorum oldu.

2- Tek geziyorsun, hiç korkmuyor musun?
Belki size tuhaf ya da çok düz mantık gelecek ama bu konuda çok kaderciyim. Eğer başıma bir şey gelecekse İstanbul’da ekmek almaya giderken de gelebilir Machu Picchu dağına yürüme çıkarken de gelebilir düşüncesindeyim. Olaya aynen bu kadar basit bakıyorum.

Elbet ki belli başlı kendi koyduğum kurallar var. Gecenin bir vakti Rio De Janeiro’da dışarı çıkacaksam yanıma cep telefonu, değerli eşya ve 20 usd den büyük para almıyorum. Biri gelip bir şey isterse buyur kardeşim 20 usd param var başka bir şeyim yok diyeceğimi biliyorum. Adam hala üsteleyip canımı alacaksa kader diyeceğiz.

3- Neden bu kadar çok geziyorsun?
Bir kere gezmenin tadını aldı mı onu bırakmak pek mümkün değil. Yeni kültürleri, yeni insanları tanımak bana büyük bir zevk veriyor. Her yeni yerden sonra dünyanın diğer kalınını görme isteğim daha da çok artıyor.

4- Sonraki gezine ben de katılabilir miyim?
En çok gelen ikinci soru da bu. Maalesef şimdilik bu tip taleplere hayır diyorum. Çünkü benim gezilerim herkese uyacak geziler değil. Tayland Pattaya’da 1 hafta sıkılmadan vakit geçirenler varken ben orada bir gün dahi duramadan yoluma devam etmiştim. Aynı şekilde Şili Santiago’da 2 gün kalmayı planlarken şehir o kadar çok hoşuma gitmişti ki 6 gün kalmıştım. Bu gezme işleri göreceli oluyor. Senin sevdiğini ben ya da benim sevdiğimi sen sevmeyebilirsin. Durum böyle olunca iki kişinin beraber bu tarz bir geziye çıkması bana çok zor geliyor. Hele tek gezmenin tadını alan birisi için 2. kişi işleri bozacak, muhtemelen beni yavaşlatacaktır. Ayrıca tek kişinin kalacak ev bulması daha kolay, iki kişinin ise daha zordur.
Not: Lütfen bu konuda ısrar etmeyiniz.

5- Gittiğin bazı yerlerde kaldığın evleri nasıl buluyorsun, hiç korkmuyor musun?
Sizi böyle alalım.

6- Ben de gezmek istiyorum ama cesaretim, yabancı dilim yok ne önerirsin?
Bosna Hersek ya da Sırbistan gibi bize yakın ve her daim ucuza uçak bileti bulunabilecek bir bölgeye 4 gün konaklamalı bir gezi planlayın. Geziden tüm beklentilerinizi sıfıra indirin. Gittiğiniz yerde kesinlikle otel değil hostelde kalın. Hiç hostelde kalmamış olsanız bile bunu yapın. Taksiye binmeyi unutun. Her yere toplu taşıma ile gitmeyi deneyin. Yemekleri de restoranda değil ara sokaklardaki esnaf lokantalarında daha ucuza yiyin. 4 gün sonra hostelde kalmanın ne kadar eğlenceli ve hesaplı olduğunu, dünyanın her yerinden insanlara tanışma fırsatını yakalayabileceğini, yabancı dilini pratik yaparak geliştireceğini ve en önemlisi de aslında kendi başına gezmeyi becerebildiğini göreceksiniz. Bu tecrübeyi edinmenin size maliyeti ise 300 USD’yi geçmez.

7- Seninle tanışmak istiyorum, oturup bir çay içelim mi?
Günde ortalama 1-2 kişi oturup çay içelim, seninle tanışmak istiyorum diyor. İnsanların benimle tanışmak istemesi gerçektende güzel bir duygu ama ben kimle nasıl görüşeyim, nasıl herkese vakit ayırayım bilemiyorum. Şimdi vaktim yok görüşemem desem insanlar yanlış anlayacak. O sebeple bu tip şeylere olumlu cevap veremiyorum.

8- Sürekli yabancı yerlerdesin, ne yiyip ne içiyorsun?
Bazen fast food tarzı yerlerde bazen de ara sokaklardaki esnaf lokantalarını tercih ediyorum. Tabi duruma göre hostelde ya da evinde kaldığım mutfakta da yemek yaptığım oluyor. Elimden geldiğince gittiğim ülkenin yöresel yemeklerini de tatmaya çalışıyorum. Sonuç olarak karın bir şekilde doyuyor, yemek olayını dert etmiyorum.

9- Hayatın anlamını buldun mu?
Hiç böyle bir arayışım olmadı. Benim derdim dünyada gidilebilecek her yere bir şekilde gitmek ama bunu gençken yapmak.

10- Uçak biletlerini nasıl ucuza alıyorsun? Nasıl ucuz uçak bileti bulabilirim?
Galiba hesaplı uçak bileti almanın tüm yollarını zorluyorum. Mil veren kredi kartlarının kampanyalarını, havayolu firmalarının dönemsel indirimlerini sürekli takip ediyorum. Zaman kısıtlamam olmadığı için de hesaplı biletleri bir şekilde buluyorum. Bilin ki Avrupa’da bir ülkeden diğer ülkeye 15 euroya bilet bulunabiliyor. Aynı şekilde uzak doğuda da benzer biletleri bulmak mümkün. Siz yeter ki gezi planlamanızı son dakikaya bırakmayın. Diğer bir detay; tüm havayolu firmalarının bültenlerine üye olup, indirimlerinden ve kampanyalardan haberdar olmaktır. Bunların haricinde başka bir yol bilmiyorum. skyscanner gibi bilet arama sitelerine bakınız.

11- Gezmeye nasıl başladın?
Her şey çalıştığım firmanın beni 12 günlük eğitim için Tayvan’a göndermesiyle başladı. İngilizcem olmadığı için patronlarım 2 aylık özel İngilizce dersi de aldırdılar. Çat pat İngilizceyi söktükten sonra yola koyuldum. Uçuşum aktarmalı olduğu için Hong Kong’a da 5 saat gibi kısa bir süre uğradım. Sonuç olarak Tayvan ve Hong Kong’u görünce hayata bakışım değişti. Anladım ki ben dünyayı görmek istiyordum. Türkiye’ye döndükten sonra zorda olsa ofis ortamında çalışamayacağıma karar vererek freelance fotoğrafçılık yapmaya ve ufak ufak gezilere çıkmaya başladım. Bu çoğalarak arttı ve artık duramayacağımı biliyorum.

Söylemeden geçemem. Beni eğitime göndererek bilmeden de olsa “Rotasız Seyyah” için ilk adımlarımı atmama vesile olan eski patronlarım yeni abi, ablalarım Hakan ve Yeşim Emecen’e tekrar teşekkürler.

12- Kaç dil biliyorsun?
Eğitim hayatım boyunca üniversite de dahil ingilizcem hep berbattı. Son çalıştığım firmada aldığım 2-3 aylık İngilizce eğitimi ile kabaca bir şeyler öğrenmeye başladım. Sonraki gezilerde de pratik yaparak bu biraz daha ilerledi ama iyi bir İngilizcem hiç olmadı. Karşıdaki kişi benim bildiğim İngilizce seviyeme inerse sabaha kadar sohbet edebilirim.

Haziran 2015 de takipçilerimin gönderdiği maddi destekle Guatemala’da bir ay ispanyolca kursu aldım ve ülkeleri gezebilecek kadar ispanyolca öğrendim. Bir ayda ne kadar ispanyolca öğrenilebildiğine ve kursun tüm detaylarına linkten bakabilirsiniz.

13- Bu kadar çok geziyorsun ailen, annen bir şey demiyor mu?
Yapı itibariyle kafama koyduğum şeyi yapan birisi olduğum ve ondan vazgeçmeyeceğimi tüm ailem bildiği için bu konuda bana destekçi oluyorlar. Elbet agresif gezilerimde başta annem olmak üzere beni merak etseler de arkamda olduklarını bilmek hoşuma gidiyor.

14- Gezi yazılarını  kendi sitemde ya da blogumda yayınlayabilir miyim?
Büyük emek ve para harcayarak edindiğim tecrübeleri başkasının hiçbir bedel ödemeden kendi çıkarları için kullanmasına izin vermiyorum.

15- Gezilerinde çamaşırların kirlenince ne yapıyorsun?
Eğer güney Amerika ya da Tayland gibi bölgelerdeysem kaldığım hostelde ya da civarlarında 1-2 usd ye bütün eşyaları yıkatabiliyorum. Ama Avrupa ya da Amerika gibi kısmen daha pahalı yerlerdeysem eşyalarımı kendim yıkıyorum. Sonuçta çamurda gezmiyoruz kıyafetlerde en fazla ter kokusu oluyor. Onu da duş alırken yıkayarak hallediyorum. Tek derdimiz kirlenen çamaşırlar olsun.

16- Gezi turları yapmayı planlıyor musun?
Benim tur yapmam gibi bir planım yok. Turizm firmaları sağlam bir projeyle gelirse değerlendiririm.

17- Tur şirketi açmayı düşünüyor musun?
Bu tarz dünyevi planlarım hiç yok.

18- Facebook, Twitter, Instagram hesabın ve YouTube kanalın var mı?
FacebookInstagram, twitter, youtube, periscope.

19- Sahiplendirilecek evcilim var ya da şu konuyu sayfanda paylaşır mısın?
Evcillere olan sevgimi kelimelerle tarif edemem ama sayfamda gezi haricinde ve konu ile ilgisiz hiçbir şey paylaşmıyorum.

20- Beni engellemişsin. Neden? Ben de seni bir şey sanmıştım.
Sosyal medyadaki mecralarımda bana ya da sayfadaki diğer insanlara hakaret eden, argo konuşan, dini, siyasi konulara giren, dalga geçen, mahalle ağızıyla konuşan ve reklam amaçlı link paylaşan kim olursa olsun engellenir. Size özel bir durum değil. Ayrıca ülkeler hakkında, insanları yanlış yönlendirebilecek aslı, astarı olmayan şeyler yazanlar da engellenir. Kimseyi tanımam, etmem, kimseye garezim yok. Amacım elimden geldiğince kaliteli bir mecra oluşturmak. Bu yazdıklarımı yapanlar maalesef engellenir. Lütfen engellenen kişiler bana ulaşıp “engelimi kaldırır mısın?” demesin. Engellenen kişi hiçbir şekilde tekrar ilgili sayfaya alınmayacaktır.
Ekleme: Sosyal medya hesaplarımdaki takipçi sayısı arttıkça; maalesef paylaşımlarımdaki çok basit yazıları bile anlamayıp, ilgili-ilgisiz yorum yapanlar da artık editörler tarafından engellenmektedir.

21- O kadar yer gezdin, en sevdiğin yer neresi?
Bu sorunun tek bir cevabı yok maalesef. Ama, Latin Amerika’nın yeri bende hep ayrıdır.

22- O kadar yer gezdin, yaşamak istesen nereyi seçersin?
35 yaşından sonra Türkiye haricinde bir ülkede yaşayacağımı pek sanmasam da, illa ki yurt dışında yaşamam gerekirse Kolombiya’yı seçebilirim.

23- İngilizce bilmiyorum. Gideceğim ülkeye girişte sıkıntı olur mu?
Onlarca hava alanında bulundum. Şimdiye kadar sadece bir, iki ülkeye girerken nerede kalacaksın, ne yapacaksın diye sordular. Kalacağım yerin adını ve adresini söyleyerek kontrolden geçtim, herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Dil bilmiyor diye geri gönderilen ya da problem yaşayanı da ne gördüm ne de duydum. Eğer ülkeye giriş için gerekli evraklarınız tamsa sorunsuz girersiniz.  Siz yine de her daim uçak biletinizin örneğini ve kalacağınız otel/hostelin adını, adresini yanınıza alın, sorarlarsa gösterirsiniz. Eğer bir evde kalacaksanız evin adresini verirsiniz. Dil bilmiyorsunuz diye kapıdan geri gönderilmenize ihtimal vermiyorum.

24- Ben de senin gibi gezmek istiyorum, bana ne önerirsin?
Öncelikle iyi kötü maddi bir kaynağınız olmalı. Her ne kadar düşük bütçeli geziler yapsak da parasız olmuyor. Eğer gezi tecrübeniz hiç yoksa 6. soruya bir göz atın. Eğer biraz tecrübeniz var ve benim tarzımda gezmek istiyorsanız vakit probleminiz olmamalı. Ucuz biletler bulup yola koyulun. Kim ne dersin desin cesaretinizi kırmadan yola devam edin. Sanırım tek başına gezmek kadar eğlenceli ve özgürce olan başka bir şey yoktur. Ama ben ne kadar anlatırsam anlatayım bu iş gezilerek öğrenilir. Araba sürmeyi teoride istediğiniz kadar öğrenin ama pratik yapmadığınız sürece öğrenemezsiniz. Gezi tecrübeniz de yeni yerler, yeni şeyler yaşadıkça artacaktır. Nasıl yaparım, ne ederim gibi düşüncelere dalıp vakit kaybetmektense işe bir başlayın devamı çorap söküğü gibi gelir. Bu şekilde gezmenin tadını alan biri dünyevi şeylerden kendini soyutlayıp, öncelikli tercihi gezi üzerine olmaya başlayacaktır. Yani en azından bende öyle oldu.

25- Yurt dışında hangi sim kartı kullanıyorsun, ne önerirsin? Her yerde interneti nasıl buluyorsun?
Gideceğim ülkede bizdeki hazır kart(prepaid) gibi hatlar ucuz ise hiç düşünmeden onlardan alıyorum. Ama Avrupa’ya gidersem genelde almamayı tercih ediyorum çünkü orada bu kartlar bana biraz pahalı geliyor. Türkiye’deki hattınızı yurt dışında kullanmayı hiç düşünmeyin, hayatınızın en pahalı hizmetini alabilirsiniz. İlla ki sim karta ihtiyacınız olacaksa gittiğiniz ülkeden bir prepaid hat alın derim. Sonra da internet paketi alırsınız. Dünyada artık neredeyse her yerde internet var. Hostel, cafe ve parklarda bile bulmak mümkün oluyor. İnternetle ilgili sıkıntı yaşamıyorum. Yaşadığım sıkıntı genelde video upload etmek için hızlı internet bulamamak oluyor.

26- Vize olayını nasıl hallediyorsun?
Aslında standart prosedür ne ise onu yapıyorum. Avrupa’ya gidiyorsam schengen vizesine ihtiyacım var ve gerekli evraklarla başvuruyorum, vizemi alıp geziye çıkıyorum. Güney Amerika’da ise zaten neredeyse her yere vizesiz gidebiliyoruz. Kamboçya ve Filipinler gibi bazı ülkeler kapıda vize veriyor, onun için ekstra bir şey yapmaya gerek yok. Ama siz her daim yanınızda 4-5 tane vesikalık fotoğraf bulundurun bazen lazım olabilir. Amerika vizesi için ise yine prosedür ne ise onu yapıyorum. Bu vizeyi alırken neler yaptığıma buradan bakabilirsiniz. Hangi ülkelere vizesiz girebiliriz ya da benzer sorulara, en gerçek kaynağı veren Dışişleri Bakanlığının bu sitesinden bakabilirsiniz.
Not: 2018’de aldığım Çin vizesini DÖSİMM, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle alabildim. Çin maalesef bireysel Türk turistlerin vize başvurusunu kabul etmiyor.

27- Yurt dışındayken parayı nerede saklıyorsun ya da bankadan mı çekiyorsun?
Cevabı burada.

28- Tek geziyorsun, hiç sıkılmıyor musun?
Evet tek geziyorum ama ya hostelden birileriyle ya da evinde kaldığım kişiyle arkadaş olup beraber bir şeyler yapıyoruz. Bazen de uzun otobüs yolculuklarında biriyle tanışıp yola beraber devam ediyorum. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Tek kaldığım süre tüm gezilerim boyunca %30 u geçmez. O kadar yalnızlık da iyidir.

29- Neden kameralı gözlüklerden almıyorsun ya da ufak kameralardan kafana takmıyorsun vs?
Arkadaşlar robocop gibi mi gezmemi istiyorsunuz? Benim amacım rahat bir şekilde gezmek. Dikkat çekmemek. Yabancı biri olduğumu belli etmemek. Elimde fotoğraf makinesiyle bile gezmiyorum, kafama onu takıp gezer miyim hiç? Ayrıca sürekli fotoğraf ve video çekeceğim diye o anın tadını kaçırmak istemem. Velhasıl tarzım bu, eldekiler de bundan ibaret.

30- Couchsurfing’de seni aradım bulamadım ya da buldum ama arkadaş isteğimi kabul etmedin. Bana referans yazar mısın?
Benim için çok çok önemli olan Couchsurfing sitesinde hiç bir şekilde sahte referans ve sahte arkadaşlıklar yapmıyorum. Gelecekte bulabileceğim potansiyel evleri riske atamam.

31- Gittiğin yerlerden bana magnet ya da ufak hediyelik şeylerden getirebilir misin?
Onlarca kişi magnet ya da benzeri şeyler istiyor. Kime, neyi, nasıl getireyim?

32- Hangi fotoğraf makinesini kullanıyorsun?
Cevabı burada.

33- Hangi çantayı, montu, ayakkabıyı vs. yi kullanıyorsun?
Cevabı burada.

34- Çok şanslısın. Acaba ben de birgün böyle olabilir miyim?
6 yıl bir fiil çalıştığınız ve Türkiye şartlarında iyi sayılabilecek işinizi herkesin manyak mısın, ne güzel işin var bırakılır mı demesine rağmen, hayalinizin peşinden koşmak adına bir anda istifa edip, hiç bir geleceği olmayan freelance fotoğrafçılık yapmaya başlayın. Bununla da yetinmeyip, 3 yıl sonra elinizdeki tüm profesyonel fotoğraf ekipmanlarını çıkacağınız son gezinize maddi destek sağlamak için satıp ne zaman döneceğinizi bilmediğiniz geziye çıkın, siz de şanslı olun. Yani bu şans sizin elinizde. Ama dikkat edin, geri döndüğünüzde çulsuz biri olabilirsiniz.

35- Sevgilim ya da arkadaşım için bulunduğun yerden bize özel video/lar çekip gönderir misin?
Türkiye’deki bir hayvan barınağına en az 200 TL lik(pazarlık teklif etmeyiniz) yardım yapıp dekontu bana iletirseniz, doğum günü ya da evlilik mesajınızı söylerken videoya kayıt edebilirim. Yok ben hayvan barınağına yardım yapmam diyorsanız AKUT‘a ya da LÖSEV‘e bağış yapın o da olur. Dekont açıklamasında “Rotasız Seyyah” yazması yeterlidir. Videoyu şurada çek, burada çek gibi istekler almıyorum. Daha önce çektiğim videolardan örnekler; video-1, video-2, video-3, video-4
Not: Şu ana kadar çektiğim 6 farklı video için AKUT, LÖSEV ve hayvan barınaklarına toplamda 1.300 TL bağış yapıldı. Ama maalesef zaman problemi yaşadığım için artık bulunduğum ülkedeki insanlara herhangi bir mesaj söyletmiyorum. İsterseniz sadece ben doğum günü ya da benzeri mesajınızı söyleyip videoya kayıt edebilirim. Lütfen diğer konular için ısrarcı olmayınız.

36- Rotanı gösteren harita görselini hangi programda yapıyorsun?

Photoshop ile yapıyorum.

37- “X” Ülkesine gideceğim ama uçağım “Y” ülkesinden aktarma yapıyor. “Y” Ülkesi için vizeye ihtiyacım var mı?
Şimdiye kadar bir tek Katar üzerinden aktarmalı uçtum onda da transit vize istemiyordu. Hangi ülkeler transit vize istiyor ve prosedürü nedir bilemiyorum. Bunu öğrenmenin en kesin yolu aktarma yapacağınız ülkenin Türkiye’deki konsolosluğunu arayıp sormaktır. Ya da bu siteden bakabilirsiniz.

38- Bana gezi programı/planı yapar mısın?
Her gün birileri nereye gideyim, ne yapayım, bana bir rota yapsana diyor. Böyle bir vaktim maalesef yok. www.rotasizseyyah.com daki gezi yazılarımda elimden geldiğince detaylıca anlatıyorum. Onlara bakıp kendiniz karar vermelisiniz.

39- Neden sık sık Türk bayraklı gönderi paylaşıyorsun? Niye Türk bayrağını kullanıyorsun?
2015 Eylül itibariyle facebook sayfamı açalı tam 1 yıl oldu. Bu 1 yıl içinde Türk bayrağı ile 3 kere paylaşım yapmışım. Yanlış anlaşılmasın diye elimden geldiğince konu hakkında hassas davranıyorum ama Türk bayrağı paylaşımlarından rahatsız olan varsa lütfen her türlü mecrada beni takip etmeyi bıraksın.

40- Facebookta Türk bayrağıyla olan paylaşımlarında neden ücretli reklam yapıyorsun?
Bir önceki soruyu soranlar peşine birde niye facebooka bunun için ücretli reklam veriyorsun diyorlar. Yani gönderinin daha fazla kişiye ulaşması için facebooka para vererek reklam yaptığımı sanıyorlar. Israrla facebook reklamım yok diyorum, o zaman yalancısın diyorlar. Facebook, aşırı ilgi gören paylaşımları kendisi “sponsorlu” gibi gösteriyor. Yani siz hiç para vermiyorsunuz, gönderiniz çok kişi tarafından beğenildiği için facebook sizin yerinize ücretsiz reklam yapıyor.

Facebook sayfamı ilk açtığımda bir kaç ay paralı reklam yaptırmıştım, sonra bunu bıraktım. Ve tekrar bir kere bile reklam vermedim. Çünkü öyle bir bütçem yok. Halen buna inanmayanlar varsa facebook sayfamın tüm reklam dökümlerini ve maliyetlerini kendilerine iletebilirim. Tabi bir şartım var. Türkiye’deki herhangi bir hayvan barınağına ne az 200 TL lik yardım yapıp, dekontu bana mail olarak göndereceksiniz, ben de size tüm facebook reklam detaylarımı göndereceğim.

41- Yurtdışında ticaret yapmak istiyorum. Ne önerirsin?
Eğer bu linkteki yazıyı okudunuz ama daha detaylı ya da gittiğim diğer ülkeler hakkında ne yapılabiliri konuşmak isterseniz konuşabiliriz. Ama bir şartım var. Türkiye’deki herhangi bir hayvan barınağına en az 500 TL lik yardım yapıp, dekontu bana iletirseniz elimden geldiğince her türlü yardımı yaparım. Hatta o ülkede irtibatta olduğum arkadaşım varsa onunla da konu hakkında görüşüp, size bilgi verebilirim. Yok ben hayvan barınağına yardım yapmam diyorsanız AKUT‘a ya da LÖSEV‘e bağış yapın o da olur.

42- Hasta olunca ne yapıyorsun?
Gezilerim süresince çok farklı şartlarda ve çeşitli ortamlarda yaşadığım için anladığım kadarıyla bağışıklık sistemim eskisine göre güçlendi. Normalde 2 ayda bir ya grip olur ya da bademciğim şişerken uzun gezilerim süresince dosdoğru hasta olduğumu hatırlamıyorum.

43- Gezerken çektiğim fotoğraflardan para kazanabilir miyim?
Bunu yapanlar var ama çok çok zor bir iş. Fotoğrafların satılabileceği stok fotoğraf sitelerini deneyebilirsiniz ama kesinlikle bu işe güvenip geziye çıkmayın. Pratikte yapılabileceğine pek ihtimal vermiyorum.

44- Neden firmaların reklam ya da tanıtımlarını yapıyorsun?
Bana destek ya da sponsor olmaları için abartısız söylüyorum yüzün üzerinde firmayala irtibata geçtim. Hiçbirinden olumlu cevap alamadım. Onlarca dergi, turizm firması ise gezi yazılarımı ve fotoğraflarımı istedi ama karşılığında hiçbir şey vermeden. Yani milyonluk firmalar kendi maddi çıkarları için benim zor şartlarda edindiğim tecrübeleri kullanmak istedi/istiyor. Durum böyleyken bana destek ya da sponsor olan firma ve internet sitelerinin tanıtım ya da reklamlarını haftada bir ya da iki haftada bir yapmaya çalışıyorum. İnsanların bundan rahatsız olmasına ise pek anlam veremiyorum. TV’de reklam gördüğünüzde artık TV izlemiyor musunuz? Ya da facebookta sürekli reklam görünce artık ben facebook kullanmayacağım mı diyorsunuz? Gazete ve dergilerdeki reklamlara ise hiç değinmiyorum bile. Yaptığım bu tip paylaşımlardan şikayet eden, rahatsız olan varsa lütfen beni takip etmesin. Kimseyi rahatsız etmek istemiyorum.

45- Görürsün sen, seni sponsoruna şikayet edeceğim.
Yeni moda da bu oldu. Sosyal medya mecralarımdan engellediğim kişiler başka bir hesap açıp ya da diğer platformlardan bana ulaşarak görürsün sen, seni sponsoruna şikayet edeceğim diyor. Vallahi bu tepkilere sadece gülüyorum ve ne diyeceğimi şaşırıyorum. 30 Yaşındaki kişiler halen nasıl “örtmenim, Ahmet saçımı çekti”  modundalar anlam veremiyorum. Söyleyebileceğim şey şudur; x bir firma bana destek/sponsor oldu diye ya da daha da açayım bana para verecek diye ne gezi şeklimi, ne paylaşımlarımı, ne de takipçilerimle olan yazışma şeklimi değiştirmem. Bunlar Rotasız Seyyah’ın kırmızı çizgileridir ve değişmez.

46- Kaç ülke gezdin?
30 ülkeden sonra saymayı bıraktım. Anladım ki skor yapar gibi gezmek beni tatmin etmiyor. Önemli olan kaç ülke gördüğün değil, kaç ülkeyi hakkını vererek gezdiğindir.

47- Kitap yazmayı düşünüyor musun?
Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri kitabım Ekim 2016 itibariyle yayınlandı. 2. kitabım ise 2017’nin Ekim ayında yayınlandı.

48- Facebook sayfanda link paylaştım, neden sildin.
Sürekli iddaa kuponu yapan adamların, sex shopların ve gerekli gereksiz websitelerin paylaşımları yapıldığı için herhangi bir websitesi linki paylaşmak yasaktır ve otomatik olarak engellenir. Israrla link paylaşmaya çalışanlarsa sayfadan komple engellenir.

49- Bu enerji nereden geliyor? Vitamin kullanıyor musun? 
Hiçbir ilaç ya da vitamin kullanmıyorum. Tek kullandığım şey ana baba duası.

50- Niye Türkiye’deki hava yolu firmaları sana sponsor/destek olmuyor?
Türkiye’deki bilindik ilk 3 hava yolu firmasıyla takipçilerimden bir kaç kişinin araya girmesiyle iletişime geçtim. Hepsinin dedikleri şey “yeni açılan/açılacak destinasyonlarımızdan sana bilet ayarlayabiliriz”.  Bu destek maalesef benim hiçbir işime yaramıyor. Bana Katar Hava Yolları‘nın verdiği İstanbul gidiş-dönüşlü bilet desteğini hiç bir firma vermedi ya da sunmadı.

51- Balayı için nereye gidelim?
Önce buradaki yazıyı okuyunuz. Yeterli değilse Tayland ya da Filipinler.

52- X ülkesine/şehrine gideceğim. Sen de daha önce gitmişsin. Bana orada kalacak yer ayarlar mısın? Senin kaldığın kişide kalabilir miyim?
Hayır.

53- Senin fotoğraflarını kim çekiyor?
O an yanımda kim varsa fotoğraf makinasını ayarlayıp ona veriyorum ve bu düğmeye basacaksın diyorum. Kimse yoksa makinayı bir yere sabitleyip “timer” özelliğini kullanıyorum. Bu anlamda teknoloji gelişmiş olsa da gelen sorulardan sonra “timer” özelliğini insanların bilmediğini anladım. Makinayı bir yere sabitleyip shutter düğmesine basıyorsunuz ve 10 saniye sonra makina kendiliğinden fotoğrafı çekiyor. Bu özellik cep telefonundan, kameraya kadar günümüz elektronik cihazlarının neredeyse hepsinde var.

54- Bazı çektiğin fotoğraflarını çizebilir miyim?
Bazen fotoğraflarımı resmetmek isteyenler çıkıyor. İlk soran kişiye, ticari kullanmayacaksanız olur, tabi ki çizebilirsiniz dedim. O da tamam dedi. İki gün sonra tekrar yazdı aslında sergi açacakmış orada kullanacak. Yani bazen yeri geliyor o bahsedilen fotoğrafı çekmek için günlerce yol tepmiş, bir dünya para harcamış oluyorum ama x birisi oturduğu yerden benim çektiğim fotoğrafla para kazanmaya çalışıyor. O sebeple isterseniz hobi amaçlı isterseniz ticari amaçlı olsun hiçbir şekilde fotoğraflarımın çizilmesini ya da resmedilmesini istemiyorum, izin vermiyorum.

55- 18-22 Yaş arasındayım. Öğrenciyim. Ben de böyle gezmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
Para olmadan gezilmiyor, paranız olacak. Yoksa ailenizden alacaksınız. O da yoksa çalışıp kendiniz kazanacaksınız. Üniversitede hangi bölüme gitmeniz iyidir, bilemiyorum. Parayı hangi işten kazanabilirsiniz, bilemiyorum.

Eğer yola çıkacak ve yolda da zor durumda kaldığınızda sizi idare edecek kadar paranız varsa linkteki bu yazıyı okuyun derim.

56- ABD vizesi  alamazsam Meksika’dan ABD’ye kaçak geçebilir miyim? Nasıl?
Evet, birçoğunuz gibi ben de bu soruya şaşkınım. Diğer şaşırdığım şeyse; soranların çoğunun Meksika’dan, öyle elini kolunu sallaya sallaya ABD’ye geçebileceğini sanması.

Diyelim ABD’desiniz. Meksika/Tijuana sınırından yürüyerek Meksika’ya geçebilirsiniz. Şüpheli bir tipiniz yoksa kimse size pasaport sormaz, çantanıza bakmaz. Yani elinizi kolunuzu sallaya sallaya Meksika’ya geçebilirsiniz. İster ABD vizen olsun, ister olmasın. ABD bu olayı zaten bilerek yapıyor ki; suçlu adamlar Meksika’ya geçsin, ne halleri varsa görsün der gibi. Eğer aynı yoldan geri dönmek isterseniz çantanızdaki bir elmayı dahi ABD’ye sokamazsınız. Pasaportunuz sıkı bir şekilde kontrol edilir, vize uygunluğunuza bakılır ve çantanız didik didik aranır. Tek bir yiyecek dahi sokamazsınız. Bahsettiğim bu Tijuana sınırı dünyada en çok beklenilen ve belki de en sıkı aramanın yapıldığı sınırlardan biridir. Normal saatlerde geçiş süresi 3 saati bulabilir. Başka türlü illegal yollardan geçilir mi bilmiyorum. Ama o işler öyle sandığınız gibi kolay değil. Yunanistan’a geçmiyorsunuz. Gereksiz hayallere kapılıp Meksika’ya gideyim demeyin.

57- Yurt dışında dil kursuna gitmek istiyorum. Ne önerirsin?
Bu iki yazıyı inceleyebilirsiniz; Link-1, Link-2.

58- Fotoğraf ve videolarını stok sitelerinde neden satmıyorsun? Neden YouTube’dan para kazanmıyorsun?
2010 yılından beri pro. fotoğrafçılık yapıyorum ve bunların hepsinden haberim var. O işler öyle sandığınız gibi kolay olmuyor.

59- Fotoğraf sergisi açmayı düşünüyor musun?
Kafamdaki projede sıradan bir fotoğraf sergisi yok. Sergi olacak ama gelenleri etkileyecek başka şeyler de olacak. Sergilerin ne zaman başlayacağı hakkında şu an tarih veremiyorum.

60- Ben de gezmek istiyorum. Bana sponsor bulur musun?
Hayır.

61- Neden X ülkesinde çok kaldın?
Ülkede yerliler yaşıyorsa onları ziyaret etmek ciddi zaman alıyor. Öncelikli sebep bu. Diğer sebebse ülke büyükse ve ülkeyi de sevdiysem daha yavaş geziyorum. Bulunduğum ülkede tüm zamanımı gezmeye ayırdığımı düşünmeyin. Sosyal medya mecralarım, websitem, mailler ve sponsor firma ile olan görüşmeler gezilerimin en az 3’te 1’ini alıyor.

62- Gezi yazarlığı nasıl yapılır? Ne önerirsin?
Dilim döndüğünce birşeyler yazdım. Alttaki linkten okuyabilirsiniz;
Gezi Yazarlığı Nasıl Yapılır?

63- Nasıl sponsor bulabilirim?
Dilim döndüğünce bir şeyler yazdım. Alttaki linkten okuyabilirsiniz;
Sponsor Nasıl Bulunur?

64- Senin sponsorlarınla görüşmek istiyorum. Kimle görüşüyorsan irtibat bilgilerini verir misin?
Hayır. Ayrıca bana destek veren ve sponsor olan firmalara mail atıp “Rotasız Seyyah aracılığıyla ya da onun önermesiyle geliyorum” deyip, adımı kullanarak destek isteyen kişiler var. Bilgileri ve isimleri bana geliyor. Yeri gelir bunları paylaşırım. Kendinizi rezil ettirmeyin.

65- Para olmadan dünya gezilir mi?
Para olmadan dünya gezilmez de gezerken nasıl para kazanabileceğinizi bu linkte biraz anlattım.

66- Parasını versem fotoğrafını paylaştığın şeyden bana da getirir misin? Şunu yaparsam sen de şunu yapar mısın?
Bu gibi sorulara artık hiçbir cevap vermiyorum. En son birisine “hayır” dedim. Bir sürü kişi hakkımda atıp, tuttu. Çok kaba biri olduğumdan tutun da, görgüsüzlüğüme varana kadar gitti iş. Bi’ küfür yemediğim kaldı. Eğer kibarca “maalesef getiremem” dersem çoğu insan “getirsen ne olacak, eline mi yapışır” diyor. “Hayır” dersem ne kadar kabasın diyorlar. O sebeple bu tip sorularınız cevapsız kalır.

67- X Ülkesine gitmeyi düşünüyor musun? Ne zaman gidersin?
Dünyanın her yerine gitmeyi düşünüyorum. Ne zaman, nasıl olacağını bilmiyorum.

68- Fotoğraf ve video düzenlemeleri için hangi programları kullanıyorsun?
Photoshop, iMovie ve Final Cut

69- Skype üzerinden görüşebilir miyiz?
Hayır.

70- “X” Ülkesine ya da kıtasına gideceğim. Hava nasıl olur, ne zaman gideyim?
Brezilya’ya ya da Asya’ya gideceğim, hava nasıl olur tarzında mesajlar geliyor. Brezilya dediğiniz yer neredeyse bir kıta kadar büyüktür. Ülkenin bir ucunda denize girilirken diğer ucunda üşüyor olabilirsiniz. Yapacağınız şey; gideceğiniz ülkenin önceki yıllardaki hava durumu istatistiklerine bakmaktır. Googleda arama yaptığınızda bir sürü web sitesi görebilirsiniz. Gideceğeniz tarih ve şehirleri girip ortalama hava durumuna bakabilirsiniz. İlla ki o ülkenin yaz ve kış aylarını öğrenmek istiyorsanız yine googlea yazarak anında öğrenebilirsiniz.

71- X Ülkesine gideceğim, hangi aşılar gerekli? Sen hangi aşıları oldun? Zika virüsü hakkında bildiklerin nedir?
Konu hakkında bildiğim her şeyi burada paylaştım.
“X ülkesine gideceğim aşı yaptırmama gerek var mı?” diyenler. Her ülkenin aşı prosedürünü bilmiyorum. www.rotasizseyyah.com gezi yazılarımda sorduğunuz ülke var ise bildiklerimi orada paylaştım. Gezi yazısında aşı olmadığım yazıyorsa “benim bilgime göre gerek yok” demektir.

72- Fotoğraflarında oynama ya da efekt var mı?
Paylaştığım her fotoğrafda photoshop düzenlemesi vardır.

73- Neden sosyal medya paylaşımlarını diğer dillerde yapmıyorsun?
Bir ara paylaşımlarımı elimden geldiğince İngilizce, Türkçe ve İspanyolca yaptım. Paylaşımda bu kadar çok dil olunca takipçilerim pek ilgi göstermedi. İnsanlar ne yazıldığını anlamadığı şeylerle pek ilgilenmek istemiyor. E takipçilerimin de neredeyse tamamı Türk olduğu için sadece Türkçe olarak devam etme kararı aldım. Tekrar İngilizce ya da İspanyolca paylaşım yapacağımı sanmıyorum.

74- Şöyle bir sayfam var ya da şöyle bir etkinlik var bunu sosyal medya hesaplarından paylaşır mısın?
Yaşadığım kötü bir tecrübeden dolayı artık tanımadığım kişilerin sayfa ya da etkinliklerini paylaşmıyorum. Bu tip isteklerde bulunmayınız, olumsuz cevap alırsınız.

75- Uzun süreli bir geziye çıkmak zor değil mi? Evini, aileni özlemiyor musun?
Zorlukları olsa da bu zorluklar kişiden kişiye değişir. 1-2 Yıl dünyayı gezmek için evinden çıkıp, 5 ay dolmadan geri dönen çok gezginle tanıştım. Konu hakkında hiç durmadan 1000 gün gezmemle ilgili alttaki yazım işinize yarayabilir.
Hiç Durmadan 1000 Gün Gezmek

76- Rotasız Seyyah kimdir?
Kimim?

77- Bana kitabını hediye eder misin?
Günde en az 3-4 kişi “Bana kitabını hediye eder misin?” diyor. Kimisi ise “Tek seferde bana 15 tane kitap gönderir misin?” diyor. Ayda 150-200 kitap hediye edemeyeceğim için bu tip isteklerin hepsini cevapsız bırakıyorum.

78- Yurt dışında dil eğitimi için Türkiye’de bildiğin bir kurum var mı?
Bu konuyla ilgili bir tecrübem yok.

79- Websitendeki Harita sayfası nasıl yapılıyor?
GEODI aracılığıyla yapılıyor.

80- Bana kamera, mont ya da çanta hediye eder misin? 
Hayır.

81- X Okulunda öğrenciyim, klüp sorumlusuyum. Söyleşi için gelir misin?
Birçok kurumdan söyleşi ya da sunum için çağırıyorlar. Şu an hangisine nasıl gideceğimi bilemiyorum. İlginize teşekkürler.

82- Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri kitabının gelirini ne yapacaksın?
Siz aylık gelirinizle ne yapıyorsanız ben de onu yapacağım.

83- Sana soru sordum cevap vermek yerine buradaki linke yönlendirdin.
Sosyal medya hesaplarımdan ve internet sitem üzerinden günde ortalama 60-70 tane soru geliyor. Eğer birkaç gün internetsiz ortamdaysam 200 tane soru birikmiş oluyor. Herkese cevap vermem mümkün değil. Buradaki sorulardan birini sorduysanız bu linke yönlendirilirsiniz.

84- Rotasız Seyyah Eğitim Bursundan ben de faydalanabilir miyim?
Şu an sadece iki öğrenciye destek verebiliyorum. Üçüncü bir kişiyi eklemem pek mümkün değil. İleride imkanlar el verirse tabii ki daha fazla öğrenciye destek vermeye çalışacağım. Detaylar için; burs.

85- Yurt Dışına gitmek istiyorum ama maddi imkanım yok. Bana seyahat bursu verir misin?
Böyle bir şey şu an için mümkün değil.

86- Şöyle bir sosyal sorumluluk projemiz var. Bize yardımcı olur musun?
Projeniz okullara kitap yardımı için ise bu linkte detaylar var. Eğer projeniz daha farklı bir sosyal sorumluluk projesi ya da faydalı olabileceğini düşündüğünüz bir proje ise bu linkten devam edebilirsiniz. Lütfen ama lütfen “bizim projemizi Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube hesaplarından paylaş” demeyiniz. Ben dünyayı gezmeye çalışan bir fotoğrafçıyım. Elimden geldiğince de bu tip sosyal sorumluluk projelerini duyurmaya çalışıyorum. Yapabileceğim; yukarıda linklerini paylaştığım internet siteme projenizi eklemek, arada sırada oradaki projeleri duyurmaktır. Daha fazlası değil.

87- Yurt dışında yaşamak istiyorum. Nereyi ve neleri önerirsin?
Bildiklerimi bu linkte anlattım.

88- TEDx konuşma videon nerede?
TEDx Konuşmacısı Olmak

89- Burcun ne?
Yay.

172 Yorum Var

 1. İsimsiz dedi ki:

  36. Soruya Photoshop dedigin icin firma avukatlari photoshop lisansi sorabilir. Basima geldi, haberin olsun…

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Lisans var.

   • Musa CAn dedi ki:

    programın reklamını yaptığı ve tavsiye edip önerdiği için teşekkür etmesi lazım o avukatların birde lisansı olmasa zaten burada yayınlamayacak kadar zeki olduğunu hesaplaması lazım

    • Serkan dedi ki:

     Bir arkadaş ingilizce öğrenmek için ucuz yollu nereye giderim demiş, en ucuzu Tayland . Herkes ingilizce konusuyor, ülkenin %20 si İngiliz.

 2. Furkan dedi ki:

  Hepsine tek tek çok güzel bir şekilde cevap vermişsin. Arkadaşlar Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarındaki paylaşımların altına “Abi bunu nasıl yapıyorsun?”. “Abi bu neden böyle?” yazarken, keşke önce web sayfanı inceleseler. Bazı insanlar haftalık turlarla yurtdışına gidip lüks otellerde konakladıktan sonra kendilerine gezgin diyebiliyorlar. Meksika’ya, Guatamala’ya, El Salvador’a gidip kalacağı yeri, yiyeceği yemeği çok dert etmeyen, lüks arayışı olmayan bir adam mı gezgin oluyor, yoksa onlar mı? Sizi tekrardan tebrik ederim, yolunuz açık olsun.

 3. Nihan dedi ki:

  Günlerden cumartesi, şirketteyim, dışarıda da fena sayılmayacak bir hava var. Ve bilmem kaçıncı kez sitenizi tavaf ediyorum. Bir yandan da düşünüyorum elbet, vitrinden seyreder gibi bakıyoruz böyle güzel hayatlara. Özeniyoruz, istiyoruz sonra bir güzel oturup ama’larla donatıyoruz kendimizi. Yazılan yorumlara da bakıyorum, günlük olarak üşenmeden oturup takip ediyorum. Maşallah hepimizin tututanacağı ne kadar çok bahanesi var.
  Oysa bahşedilmiş tek bir hayatımız var bu korku niye. Daha önemlisi kim öğretti bize bu kadar korkmayı..
  Sayfayı Güzin Ablaya çevirmeden tüm iyi dileklerimi, dualarımı buraya bırakıp ufaktan ayrılayım. Bilin ki çok güzel bir şey yapıyorsunuz, salt kendiniz için değil hayal gücünü sınırlandırmayı reddeden herkes için.
  Bir gün aynı topraklara ayak basmak dileğiyle..

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Merhaba Nihan Hanım. Mesajınızı şimdi gördüm. İyi dilekleriniz için teşekkürler. Öyleyse dünyada biryerlerde görüşmek üzere diyorum :)

 4. Deniz dedi ki:

  Bu kadar saçma soruyla karşılaşıp buna rağmen gayet açıklayıcı ve iyi niyetli cevaplar vermek gerçekten takdire şayan.
  Teşekkürler Rotasız Seyyah.
  Takipteyiz.

 5. Sevil Mert dedi ki:

  Sorular çok klasik ama senin cevapların çok güzel. Severek takip ediyoruz Rotasız :)

 6. Pırıl dedi ki:

  Merhaba, soru ve cevapları okurken bile çantamı toplayıp seyahate çıkma isteği duydum. 3 yaşında bir kızım var. Sizce bu tarzda planlanacak bir seyahate çocukla çıkmak ne kadar akıllıca olur. Fikrinizi öğrenebilir miyim ?

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   2-3 cocukla gezen gezgin aileleri sık sık goruyorum. Elbet tek gezmek gibi rahat ve ekonomik olmayacaktir ama cocuklarin gelisimi icin bence inanilmaz bir firsat. Kesinlikle yapin derim. Hostellerde aile odalari oluyor oralarda konaklayabilirsiniz.

 7. Melek dedi ki:

  Hayalimi gerçekleştiriyor olman benim için teşvik edici olsa bile ilerde belki diyebiliyorum :)

  Tek merak ettiğim; Bu gezin süresiz değil sonuçta değil mi? Elbet birgün döneceksin. Peki sonrasında döndüğün anda başlayacağın bir işin var mı?

 8. merhabalar ;

  Ne zamandır bu tarz bir gezi için arastırmalar yapıyordum .. son 1 haftadır sizin blogdan pek ayrılamadım ve hemen hemen tüm yazılarınızı okudum ..

  Türkiye artık yaşanılacak bir yer olmaktan cıkıyor vee orta asya her gecen gün karışıyor.. Sende ki cesareti bulmaya cok az kaldı ;)

 9. ibrahim dedi ki:

  çok istemene rağmen gitmeye çalıştığın fakat gidemediğin bir ülke oldu mu?hatta bu yüzden gitmekten vazgeçtiğin bir yer?

 10. Mehmet dedi ki:

  Türkiye’de hayvanlara zerre kadar değer verilmiyor. Amerika’da mesela evsizi de dahil herkesin köpeği veya kedisi vardır. Sokakta başı boş gezen hayvan göremezsin. Bizde bazı yerlerde gece sokak köpekleri yüzünden dışarı çıkmaya korkuyorsun. Bodrum’a git, sokaklar zenginlerin eğlencesine alıp birkaç ay sonra sokağa attığı köpeklerle dolu. Bunu zenginlerin yaptığını anlıyorsun çünkü köpekler sokak köpeği tipinde değil, pet shopta en aşağı 2000 liraya satılan köpekler.

  Yine de sen bilirsin elbet, karışmak haddime değil ama o hayvan barınağı bağışlarını alternatifli yapsan daha iyi olurdu. Bir tanesinde akut alternatifi eklemişsin o kadar. Kimsenin o şeyler için 300-400 lira bir yere bağış yapacağını sanmıyorum ama olursa diye ihtiyacı olan yoksullara şehit ailelerine bağış desteğini de koymalısın bence. Hayvana zerre kadar değer verilmeyen bir yerde ben hayvan barınağına bağış yapmam çünkü o bağışın hayvanların iyiliğine kullanılmayacağını düşünüyorum. Ha diyeceksin şehit vakfına yapılan bağışın da hepsi ihtiyaç sahiplerine gitmiyordur belki. Vakıf düzgün seçilirse bağışın çok büyük çoğunluğu gidiyor, örneğini gördüm çünkü.

  Amacım işine karışmak değil, senin siten senin kuralların benim haddime değil. Sadece bir takipçin olarak öneride bulunuyorum.

  İzlanda’yı da muhakkak görmen lazım. İnternetten bir iki video izlemen hemen rotanı oraya çevirmen için yeterli olacaktır.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Akut yardımı hepsi için geçerlidir, sadece bir kaçı için değil.

   • Nilufer dedi ki:

    Herkesde ne merakli akil vermeye ,,,bu genc kardesimiz oldukca zeki onun yerine bosuna kafanizi yormayin,,,ayrica yeterki siz yardim yapmak isteyin alternatifiniz zaten cok onemli olan bahaneniz olmasin.

 11. Sabri Aydın dedi ki:

  Abi bozdun bizi. Kafamızda böyle şeyler pek yokken, senin sayfandan çıkmaz, tüm gittiğin yerlere gitmek ister olduk.

  Şaka bir yana hayat tarzını değiştirdiğin için cesaretinden dolayı kutluyorum, yaptığın şeyler aşırı güzel. İlgiyle takip ediyoruz.

 12. Eren Alagöz dedi ki:

  neden avrupaya gittin ya da avrupaya gitmek sana ne kazandırdı,türkiyeden farkı ne

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Gittiğim her ülke için niye oraya gittin diyorlar. Bir sebebi yok. Dünyayı gezmeye çalışıyorum.

 13. Eren Alagöz dedi ki:

  sence italya nasıl biyer

 14. Mehmet dedi ki:

  Benim değişik bir sorum daha var, bu siteyi wordpress ile mi yaptın yoksa kodlama ile uğraşan birine sıfırdan mı kodlattın yoksa kendin mi kodladın? :D

  Bir de hangi üniversite/bölüm mezunusun?

 15. Oğuzhan dedi ki:

  Yukarıda bazı talepler icin belirttiğin dekontları sana nasıl gönderebilirim? Eğer daha önce sorulup, cevap verdiysen kusura bakma. Bir de bana cevap yazdığını nasıl görebilirim sürekli siteyi takip etmem mi lazım. Umarım yanlış anlamazsın. Eğer görüpte cevap yazarsan kaçırmak istemiyorum hepsi bu.

 16. nejla dedi ki:

  Tebrikler size.Ben 59 yaşimda bir anneanneyim halk eğitim ve ismek ing.kursuna gittim bir çok ülkeyi yalnız dolaştım ve ucuz bilet bulunca çıkıyorum.Ucuz hotel bazan hostel dolaşıp merağımı
  gideriyorum.Valizimde yaptığım
  konserve,kahve ve pişirici taşırım
  Epostamı tlf kalddım05325922277

 17. Nihat Ülgü dedi ki:

  Dostum senin yazdıklarını sonuna kadar destekliyorum ben. Sitede yazdığın şeylerin de %90’ınına katılıyorum.

  Hele ki yazdığın ilk soruyu sormak çok ayıp ama bizim ülkemizde herkes klavye artisti olduğu için yüz yüze görmediği insanlara karşı terbiyesizliği çok rahat yapıyorlar. Git de “bu kadar parayı nereden buluyorsun” sorusunu gerçek hayatta birine sor desen soramazlar.

  Yazdıkların çoğu insana umut veriyor. Paylaşımlarını beğeniyorum. Güzel bir işi varken terkedip hayallerinin peşinden gitmek herkesin başarabildiği şeyler değil. Bunun temelinde de ülkemizdeki insanların %90’ınında var olan “100 sene yaşayacağım mantığı yer alıyor”. Elin İsviçrelisi Hollandalısı 15 yaşında dünya turuna çıkar Everest’e tırmanır. Bizim ülkede sokaktan geçen insanlara en büyük hayalini sorsan senin de dediğin gibi 10 tanesinden dokuzu “dünyayı gezmek” diye cevap verir. Fakat bu yolda hiçbir çaba göstermezler. Hayalleri, malikanem olsun altımda lamborghini olsun daha sonra da ayda bir oraya buraya giderim en lüks otellerde kalırım düşüncesi vardır. Halbuki insanlar 1 yıl sonra öleceğini bilse böyle düşünmez. Hayat kısa, ne zaman gideceğimizi bilmiyoruz. Fakat bunu aklına getirebilen insan çok az olduğu için herkes uzun vadeli kararlar almaya yöneliyor. Ne diyeyim, ülkedeki zihniyet bu değiştirilmesi imkansız zaten. İspanya’da Almanya’da futbolcu olmak aşağılanmaz. İnsanlar çocuklarının yeteneği varsa bu yönde yönlendirir onları. Bizim ülkede istersen çocuğun Messi kadar yetenekli olsun, onun olmasını istediğin şey doktor avukat ya da mühendistir. Bu yüzden ülkemizde “hayallerinin peşinden gitmek” diye bir zihniyet pek oluşmamış, bu gidişle de oluşmaz.

  Dolayısıyla insanların senin gibilerini görünce çekememesi, kıskanması gayet normal. Sen tadını çıkar bil ki seni destekleyen insanlar da var.

  Ben şu anda Türkiye’deyim ama 9 sene Kanada’da yaşadım. Senin gibi blog tutma, insanlara yardımcı olma düşüncelerim olmadı. Değmez dedim. Dünyanın çoğu yerini gezdim. Ufkum açıldı. Şimdi Türkiye’de senin yolunda ilerleyen gençleri görmek beni sevindiriyor.

  Fakat ben senin kadar maceracı değildim. Hostellerde kalmadım. Senin kadar tecrübem olmadı bu yüzden. Örneğin ben Meksika’da birkaç şehri gezip gittim. Senin gibi aylarca kalmadım. Panama’da yerlilerle kalma gibi güzel tecrübeler edinemedim. Panama benim için sadece Kolombiya’ya geçerkenki durak oldu. Veya Honduras’ta dünyanın en tehlikeli şehrinde kalmadım. San Jose’de bir gün gezip geçtim. Aramızdaki fark bu. Ben yerleşik yaşam süren, kazandığı her kuruşu bir yerleri gezmeye harcayan biriydim, sense rotasız seyyahsın :D

  Pahalı olacaktır, blogunun tamamını okumadım belki de zaten gezmişsindir fakat gezmediysen gezmeni kesinlikle ve kesinlikle tavsiye ettiğim yerler:

  İzlanda,
  Faroe Adaları,
  Güney Afrika (Afrika ülkesi deyip geçme, Cape Town hayatımda gördüğüm en güzel şehir)
  Kanada’da görmediysen Montreal şehri. Kanada’nın diğer şehirlerinin gezmeye değer yerler olmadığını düşünüyorum

  Kendine iyi bak,

  Yolun açık olsun her zaman

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Detaylı yorumunuz ve desteğiniz için teşekkürler. Her gün hakaret boyutuna varan bir sürü sözde eleştiriler gelirken sizin gibi yorum yapanların olması da galiba doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

   Bahsettiğiniz ülkelerin hiçbirine gitmedim ama bakalım aklıda her ülkeye gitmek var. Nasip artık :)

   • Nihat Ülgü dedi ki:

    Hiç mi hiç şaşırmadım. İngilizce ve Fransızca biliyorum. Gezmeyi çok sevdiğim için bu iki dilde de sayısız gezi blogu okudum. Bir tanesinde blog yazarına parasının nereden geldiğinin sorulduğunu, hakaret edildiğini görmedim.

    Malesef bize özgü bu “çekememezlik” durumu. Halbuki gelip hakaret edeceğine, laf edeceğine sen de çalış sen de aynı şeyleri yap. Senin özgürlüğünü kıskanıyorlar, malesef ülkemizdeki çoğu insanda olmayan bir şey bu.

    Ben yurtdışına taşındıktan 6 ay sonra Türkiye’yi ziyarete geldim. Kimse yüzüme bile bakmadı. Bir anam bir de babam. Başka hiç kimse. Arkadaşlarımı aradım, hiç cevap bile vermediler. Birkaç tanesiyle buluştuk, iki cümlesinden biri “sen gitmişsin zaten artık” diyerek dışlamaya çalışma cümleleriydi. 9 yıl yaşadım yurtdışında bir sürü milliyetten arkadaş edindim hiçbirinde görmedim bunu.

    Kim ne derse desin asla takma kafana, kalbinin sesini dinle. Dünyaya bir kere geliyorsun. Yaşlanınca hayatın değerini anlıyorsun. İnsanı en çok acıtan şey hayal kırıklıkları değil. Yapmaya imkanı varken yapamadığı şeylerdir. İleride üzülmek istemiyorsan her zaman kendi yolunda git kimsenin seni üzmesine izin verme. Ülkede özgürlüğü yaşayabilen nadir insanlardansın.

    Kibarlığını da ayrıca takdir ediyorum. Blogundaki yorumlara baktım, hiçbirine sinirlenerek cevap verdiğini görmedim. Olay budur işte. Ben olsam yapamazdım aynısını söyleyeyim.

    Bir de bir önerim var, sen bilirsin tabi, istersen. Bloguna bir yere gezdiğin yerlerin hepsini gösteren bir harita koysana. İnternette böyle haritalar mevcut, sen gezdiğin ülkeleri tıklıyorsun, sana özel bir harita resmi oluşturuyor. Ücretsiz tamamen. Ona bakıp bakıp neler yaptığını görmen seni daha da güçlendirecektir emin ol.

    Kendine iyi bak tekrardan yolun açık olsun her zaman. Cape Town ve Montreal’i görmeden ölme :)) Blogunu sonuna kadar takipteyim. Şimdiki neslin dediği gibi “adamın dibisin” :) İnşallah istediğin her yere gidebilirsin. Kolay gelsin.

    • Rotasız Seyyah dedi ki:

     Desteğiniz için teşekkürler. Hep dediğim gibi aradaki çatlak seslerin olmasından rahatsız değilim. Yeterki o çatlak sesler hakarete varan eleştirilerde bulunmasınlar. Bulunduklarında zaten direk engelliyorum. Vakit ayırıp cevap vermeye bile gerek duymuyorum.

     Önerinizi dikkate alacağım. Harita olayı da aklımda.

     Teşekkürler, sevgiler.

 18. Semih dedi ki:

  Kiskanilmayacak gibi degilki :) Bir havayolu calisani olarak dunyanin heryerine cok cok uygun fiyatlara gitme imkanim varken buna cesaret edememek kotu birsey.. Zaten surekli takip ediyorum , bu sayfada da bircok seyi guzelce aciklamissin. Söyle bir onerim olacak ; dunyanin en cok yerine ucan havayolu firmasi THY. Sadece ulasim konusunda ve kirmizi cizgilerinizi de goz onunde bulundurarak bir sponsorluk dusunmez misiniz ? Sadece fotograf desteginiz olsa bile olumlu bakarlar diye dusunuyorum. Eger dusunurseniz iletisim kurmaniz gereken adresleri bulmaya calisayim.. Yeni yilda yeni rotalar gormek dilegiyle :) Bir de bence bir ikinci arkadasi en azindan nasil olur diye denemelisiniz belki kolaylastirdigi seyler olur :) Selamlar..

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Tesekkurler ilginize. Thy’nin sponsorluk icin verdigi şey yeni acilacak destinasyonlarin tanitimini yapmak icin sadece o noktalara ucretsiz bilet veriyor. Farkli bir calisma olacaksa neden olmasin. Selamlar.

 19. İlker dedi ki:

  Vay be abi elektrik mezunusun ve işi gücü bırakıp dünyayı geziyorsun. Bence mezun olduğun yeri de yaz da bir yere insanlar görsün. Blogu görenlerin çoğu “kesin bir baltaya sap olamamış” diye düşünüyordur belki de. Çünkü doğru düzgün işin varken bunu bırakıp gitmeyi bizde çoğu kişi delilik görür. Halbuki böyle güzel tahsil varken iş güç bırakıp böyle şeylere kalkışmak bence çok takdir edilesi bir şey bana kalırsa. Hepimizin hayali gezmek ama bakalim belki bir gün biz de böyle gezebiliriz. Şimdilik para biriktiriyorum ki Türkiye’ye dönünce işsiz kalırsam bile bir süre beni geçindirecek bir bütçem olsun. Bir de seyahati uzun süreli planladığım için para da biraz fazla gerek. Ben de blog açacağım, seni de ilham kaynağım olarak göstereceğim. Bunlar şimdilik biraz uzak hayaller ama 6-7 sene sonra da olsa dönüp bakacağım senin bloguna yine hayatımın dönüm noktalarından biri oldu diyeceğim. Belki dünyayı değiştirmedin bu blogla ama benim gibi hayatına bir hedef koyduğun, bakış açısını değiştirdiğin 3-5 insan daha olduğundan eminim. Bu da çok büyük bir şey bence. Yolun açık olsun abi.

 20. Ayten dedi ki:

  Mehmet bey şu adrese bir bakın: http://www.delightfulstories.com/join-the-story.php?utm_campaign=engagor&utm_content=engagor_MzgzOTkzNQ%3D%3D&utm_medium=social&utm_source=facebook#

  Buraya hayallerini nasıl gerçekleştirdiğinizle ilgili bir video koyuyorsunuz ya da yazı yazıyorsunuz. Thy’nin ödüllü yarışması. Katılsanız ülkemizdeki en büyük kazanma potansiyeli sizde.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   THY’nin 2015 yılında bir kişiye 1 milyon mil kampanyalı yarışması vardı. Yarışmayı Limak Holding’in Enerji Üretim Genel Müdürü kazandı. Maalesef Türkiye’de yapılan hiçbir benzer yarışmaya inanmıyor ve güvenmiyorum. Konu THY ile ilgili değil aynı şekilde fotoğraf konulu yarışmalarda da benzer örnekler çok. Öneriniz ve ilginiz için teşekkürler.

 21. İlk defa gezmeye basliyacaklar icin neleri oneririsiniz hangi ulkeleri ve dikkat edilecek seyler hakkinda?

 22. nihal dedi ki:

  Merhaba, merak ettiğim birkaç şey daha var cevaplandırırsanız sevinirim:

  1) 4 yıldır geziyorum demişsiniz sitenizde. Bu 4 sene içinde yaptığınız toplam harcama ne kadar oldu? Bunu sorma sebebim masraflardan kısınca ortalama da olsa bu kadar ülkenin ne kadarlık bir paraya gezilebileceğini öğrenmek.
  2) Yukarıdaki beyefendinin söylediği harita http://www.amcharts.com/visited_countries/ adresteki gibi herhalde. Eminim o beyefendi ve benim gibi bu haritayı merak edecek bir sürü insan vardır :)
  3) Youtube kanalından 140 usd kazandığınızı yazmışsınız. Benim de yemeklerle ilgili bir kanal açma planım var ama tek merak ettiğim şu: kanalınıza google adsense’in onay vermesi için kaç video yüklediniz?

  Teşekkürler

 23. Kerem dedi ki:

  fotoğrafçılıktan para kazanmak zor demişsin ama 2 sene önce tempo travel dergisi küba ile ilgili bir kitapçık vermişti. içinde senin çektiğin fotolara çok benzer, hani yani günlük hayattan yerlilerin fotoğraflarını çekmişsin ya onlar gibi günlük hayattan insanların çekilmiş fotoları vardı. altında da o fotoğrafın hikayesini anlatıyordu. hani mesela süt içen bir çocuğun resmi vardı altta o çocukla nasıl tanıştığını, ailesinin ne zorluklar çektiğini anlatıyordu. o fotoğrafları o dergiye veren adam o parayı alabiliyorsa sen çok daha fazla fotoyla daha iyisini yapabilirsin. bir araştır derim. hedefin fotoğraf başına 10 bin dolar almaksa o iş elbette olmaz ama ufak ufak paralarla damlaya damlaya göl olur misali epey bir birikim yapabilirsin. illa türk basını olmak zorunda da değil bulunduğun ülkelerdeki gezi ile ilgili yayın yapan şirketler de bir seçenek olabilir elbet. ben bunu emeğin boşa gitmesin diye söyledim. fotoları kendime saklayacağım dersen orası ayrı. fakat ben de bir modellik ajansında 4 ay çalıştım, az çok iyi fotodan anlarım. senin fotoğrafların çok iyi.

  bir de şunu merak ediyorum qatar airways istanbul giriş çıkışlı bilet vermiş ya hani. istediğin zaman hiç para ödemeden sana katar aktarmalı bilet mi veriyorlar yoksa bunu sadece bir kereliğine mi yaptılar?

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Kimseye gitmiyorum. Gidersen değerin yok. Dergilerden gelen tekliflerin hepsi “sen bize yazılarını ve fotoğraflarını ver ama karşılığında biz birşey veremiyoruz” tarzındaydı. X Bir dergiden bahsettiğiniz tarzda bir talep gelirse tabi ki değerlendiririm. Katar’dan istediğim zaman dönüş biletimi ayarlayabilirim. Biletin vergisini ödüyorum.

 24. muammer dedi ki:

  Abi bundan sonra da avustralyaya gitsene orada da aborjinlerle kalırsın çok ilginç bir deneyim değil mi :D veya afrikada kabilelerle yaşamak da ilginç olabilir :D Ne yalan söyleyeyim, ben olsam yapamazdım, kalamazdım. Senin tecrübelerini okumak çok büyük zevk. bir de biraz da şansın var bana kalırsa, benim arkadaş güney amerikayı gezmeye gitmişti venezüelada telefonu çalındı, brezilyada soyguna uğradı (40 doları gitti) ve fas’tayken de tacize uğradı. Onun dışında internete baksan bir sürü gezi blogu var ama havayolları sana sponsor olmuş mesela, bu da bir şans. ekşi sözlük hesabın varsa onu da paylaşır mısın?

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   34 Dekini yapın siz de şanslı olun ;)
   https://www.rotasizseyyah.com/sik-sorulanlar

   • muammer dedi ki:

    Şans dediğim o anlamda değildi. Mesela o kadar yer gezip soyguna, saldırıya uğramamak şans. O kadar sponsorluk bulmak, bir davan olduğu zaman bedavaya avukat bulmak şans. Senin yaptığını ben de yapabilirim fakat ben öyle bir şey istemiyorum. Ben de evli değilim, yeterli param var gezmek için. Fakat ne senin gibi sponsor bulabilirim ne de o kadar uzun süre gezebilirim. Ben maksimum 6 ay gezerim sonra mutlaka dinlemem gerekir ailemi özleyip dönerim. Bir de sırt çantalılık bana göre değil, ben yurtdışında gördüğüm hediyelik eşyaları oralara kadar gitmişken almadan dönemem hayatta :D O kadar uzun süre gezsem de bir gün buraya dönünce mesleki bilgilerim körelmiş olacak ve eski işime dönemeyeceğim. Başka bir işi yaparak da hayatımı sürdürebileceğimi zannetmiyorum. Yapı meselesi.

    Benim hedefim elimden geldiği kadar para biriktirip başka bir ülkeye yerleşmek. Bu hedefime de epey yaklaştım. Bir aksilik olmazsa 1,5 seneye taşınıyorum. Gezmeyi seviyorum ama senin kadar maceracı değilim. Böcekli kurbağalı fareli yerlerde kalmayı başaramam ben :) Sen dayanıklı birisin yine. Başka insanların evinde de kalamam ben. Hostelde 30 tane adamla aynı odada kalırım ama birinin evinde kalmak bana göre farklı bir şey. Elbet o kişi gönüllü alıyor beni evine ama karşılığında bir şey vermezsem içim rahat etmez. Yanlış anlama, bunları senin için söylemiyorum, ben olsam yapamazdım diyorum sadece.

    O kadar insanın evinde kalıp da bir şeyinin çalınmaması, otostop çekip de başına kötü bir şey gelmemesi (bir kere geldiğini yazmışsın sadece), gezi masraflarını karşılayacak onca sponsor bulmak bunların hepsi sana özgü. Bak internetteki diğer bloglara. Senden daha fazla gezeni de var ama sponsor bulan yok. Kim bilir belki de kalbin temizdir :) iyi gezmeler

    • Rotasız Seyyah dedi ki:

     Demek ki işinizde güzel şeyler yapmışsınız ki istediğiniz parayı biriktiriyorsunuz, sonra da taşınacaksınız ya istediğiniz yere, hani hedefinize ulaşıyorsunuz ya onlar işte hep şans. Sizin herhangi bir beceriniz, yeteneğiniz, uğraşınız yok ;)
     Size de iyi gezmeler ;)

     • muarrem dedi ki:

      Ironi yapmaya gerek yoktu. Ben kotu bir sey demek istedim. Dalga gecmek yerine hic cevap yazmasaniz da olurdu.

      Benim isimde basarili olmam benim cabamdir. Istedigim yere tasinacak olmak icin 7 senedir calisiyorum. Tirnagimla kaziya kaziya geldim bulundugum yere.

      Seninse otostop cektigin arabanin sahibinin guvenilir olmasi senin caban degil, sansin. Evinde kaldigin adamin senin bir seyini calmamasi sans. Internette 99999 tane dunyayi gezen adam blogu varken senin sponsor alman da belli bir oranda sans.

      Bunlari hakaret olarak algiladiysan bunu belirtebilirdin, sacma bir ironi yapmana gerek yoktu. Daha dogrusu hakaret olarak algiladiysan mesaji sile de bilirdin. Neyse daha fazla tartismayacagim seninle.

     • Rotasız Seyyah dedi ki:

      :)

 25. Her soruyu büyük bir titizlikle ve ayrıntılarıyla yazdığınız için teşekkürler.Bu tarz gezi yapanları her zaman merak etmişimdir.Hayallerinizin peşini bırakmamanız dileğiyle.Kimbilir belki biz de bir gün bu tarz bir seyahate çıkabiliriz,sevgiler.

 26. Salih dedi ki:

  Dünkü periscope yayınını izledim. Orada sana kürdistan diyen, 27 hesabım var diyen insanlar tamamen seni gıcık etmek için yapıyorlar, başka bir şey için değil. Bunları hiç umursama bile bence. Sen umursayıp oradan bir şeyler dediğinde bu pislikler amaçlarına ulaşıyor. Elime fırsat geçse var ya bunları karşıma getirsinler elime silah versinler gözümü kırpmadan vururum, o derece nefret ettiğim gereksiz yaratıklar. Yaratık diyorum, bunlara insan demek insanlara hakaret olur çünkü.

  Sen insanlara yardımcı olmaya çalışıyorsun, sana “kerhaneler ucuz mu” diye soruyorlar, bu da troll sorusu amaç trollemek. O adamın bırak kerhaneyi, Tayland’a bile gitme amacı yoktur. Sorsan başkentini bile bilmez belki de. Tamamen troll. Onu da cevaplamamanı takdir ettim zaten.

  İnsanlar böyle bir tecrübeyi görmesine rağmen saçma sapan “oraya gittin mi buraya gittin mi” diye şeyler soruyorlar. Hani bu sorunun arkasında mesela “Sırbistan’a gittin mi, gittiysen birkaç şey soracağım” falan deseler anlarım da bu gittin mi sorularını öylesine soruyorlar. Vakit kaybı. Halbuki böyle bir tecrübe dolusu adam yakalamışken işine yarayacak şeyler sor değil mi

  Böyle canlı yayınları da yaptığında haber ver yine instagramdan, takip edeyim hepsini.

  Bir yerde de yorumlarda “suriyeli mültecilere yardım et” falan görüyorum gülmekten ölüyorum yahu adam Guatemala’da Kolombiya’da falan dolanıyor ne Suriyeli mültecisi… İnsanlara yaptığın yardımları da destekliyorum, desteklemeyenleri de anlayamıyorum. Senin ülkende sınavsız tıp okuyabilen, aylık 1200 lira yardım alan Suriyeli adam Orta Amerika’da çocuğunun ilaç parasını bile karşılayamayan günlük 5-10 dolara geçinen adamdan daha mı değerli? İkisi de insan değil mi? Böyle bir kafa tek bizde var be… İnsanın yardımı kime yapacağından kime ne. Senin yaptığın yardımdan biz mi sevap kazanıyoruz. Çok istiyorlarsa kendileri yardım etsinler Suriyelilere. Eminim onu yazanların senden daha fazla parası vardır.

  Dostum seni sonuna kadar destekliyorum. Öyle orada buradaki hiç kimseyi umursamadan gezebilme imkanın varken vaktini harcayıp sanki tur rehberiymişsin gibi insanlara canlı yayın yapıp sorularını yanıtlıyorsun. Halbuki böyle bir zorunluluğun yok. Belki sponsor için yapıyorsun ama nedeni önemli değil, önemli olan insanlara yardımcı olma isteğin. Facebookta yorumlara falan hep cevap yazıyorsun, buradaki yorumlara cevap yazıyorsun vs. İşte bunları yapabildiğin için sabrın için çok tebrik ediyorum seni.

  Kitabını da dört gözle bekliyorum. Blogundan da takip ediyorum ama kitabını ne kadar erken çıkarsan o kadar güzel olur bence hem ondan da gelir elde edersin.

  Bir de bana kalırsa paylaştığın yol hikayeleri, veya şu son yazdığın 1 yılı gezerek geçirmeyle ilgili türde yazıların daha güzel. Gezi yazılarını da severek okuyorum ama hani bu yazıların biraz da okunası :D Çünkü gezi yazısı illa ki bir yerde bulunuyor ama deneyimlerin sadece sana özgü.

  Bir de bir arkadaş bir sürü blog var sana sponsor vermişler demiş ama ben düşünüyorum ki senin blogun teması farklı diye. Yani böyle rotasız rastgele hayatını gezmeye adamış olan tek sensin. Diğerleri 1-2 hafta gezip Türkiye’ye dönüyor.

  Bir de Afrika, Avustralya falan da düşünüyor musun? Malum avrupa asya ve amerikayı boydan boya dolaştın :)

  Kusura bakma biraz yakınma gibi oldu ama içimi dökmek istedim.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Teşekkürler ilginize. O tip çatlak, yamuk sesler hep olacak. He deyip geçiyoruz.

   Her yeri düşünüyorum. Bakalım nasip ;)

 27. Abdurrahman dedi ki:

  Ne güzel bir insansın sen ya. Geçen ayki Bolivya seyahatimle ilgili google’dan bir şey ararken tesadüfen buldum seni ve 2 saattir her yazdığını satır satır okuyorum. Gözlerinden yanaklarından öperim güzel kardeşim.

 28. anonim dedi ki:

  26. sorudaki vize sorusunun cevabını biraz daha açabilirseniz (ve editleyerek ekleme yaparsanız) memnun olurum. kendi adıma merak ettiğim için soruyorum: Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda vb. ülkelere turistik seyahat vizesine başvurduğunuzda nasıl oluyor da sizin gibi “bekar, genç erkek, 6 senelik eski IT çalışanı” Müslüman ve bordrolu bir işi, düzenli geliri olmayan vs. birine vize onayı veriyorlar? seyahatten sıkılıp kendi ülkelerinde yasadışı yerleşmeme izlenimini vermeyi nasıl başarıyorsunuz? Kendim işyeri sahibi değilim ve de bordrolu, belgeli bir işim yokken tur şirketleri dahi yapacağım turistik seyahat için bana vize konusunda referans olamıyorken siz nasıl başarıyorsunuzu merak ettim. teşekkürler.
  Not: Yazı diliniz ve videolarınız gerçekten samimi ve GERÇEK görünüyor. öyle olduğuna ben de gönülden inanıyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Avustralya ve Yeni Zelanda’ya gitmedim. ABD için; https://www.rotasizseyyah.com/amerika-turist-vizesi-nasil-alinir.html

   • anonim dedi ki:

    linkteki yazınızı okumuştum. tekrar sorayım, Schengen vizesine tabi Avrupa ülkelerine olan seyahatleriniz de var (ki ben de zamanında bordrolu ücretli bir çalışan olarak AB’ye ve İngiltere’ye gittim).

    sorum şu: batı ülkelerine Schengen veya ABD vizesi için başvurduğumuzda bordro ve/ya vergi levhası fotokopisi olmadan turistik vize alabilmemiz için bir yol var mıdır? bir belge olmadan fotoğrafçı, blogger (veya daha başka bir serbest meslekte) olduğumuzu beyan ederek vize alabilir miyiz?
    tekrar teşekkürler, kolay gelsin, mutlu seyahatler…

 29. Hasan dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey,
  Yeme içme konusunda açıklayıcı olması bakımından, İstanbul’ da bile ayak basmadığımız yer kalmasa da tanımadığımız yerlerde bir şey yemek için girdiğimizde acaba diyoruz. Sen örneklendirmek açısından Nikaragua, Guatemala, Meksika gibi yerlerde esnaf lokantası, seyyar yada ayak üstü yemek yenebilecek yerleri tercih ediyorsun. Bunun püf noktası, böyleyse olur kriterlerin nedir. Senden sonra (senin sayende) ciddi ciddi Meksika seyehatı planlamaya başladım.
  Sabah 8 de işten gelmenin yorgunluğu olsa bile çay ve rotasız seyyah huzur verip dinlendiriyor. Yüreğine sağlık çok teşekkürler :)

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Merhaba. Bakıyorum yemek yenecek yer kalabalıksa orada yiyorum. Çok steril olmasını ararsanız gezi şeklini değiştirmek gerekir. Selamlar.

 30. sergen dedi ki:

  58. soruya cevap: Evet kolay.Sadece sen bununla uğraşmak istemeyip anladığım kadarıyla parayı daha kolay yoldan kazanmak istiyorsun.tüm olay bu

 31. Ayça Adalı dedi ki:

  Web sitenizin tasarımı çok başarılı. Sitenizi kendiniz mi yazdınız, tasarladınız? Multimedia araçları olarak hangilerini kullanıyorsunuz? Sanırım fotoğraflar için photoshop kullanıyorsunuz, video editor olarak, web yazılımında vs. hangi tur araçları kullanıyorsunuz? Kullandığınız makinelerin markalarını vs. Öğrenebilirmiyiz.

 32. hakan dedi ki:

  82 doğumlu :) bir bankacı olarak üniversite yıllarında maddiyat elverdiği ölçüde ülke içinde ayni sizin gibi gezgin olup, bir ise girersem biriktirdiklerimle yurtdışına cikabilirim diye düşünürken sorumlulukların değişmesi ve dünya telaşı sayesinde sadece sizi takip edebiliyorum. Aklimdaki birgün bisikletimle üniversite yıllarındaki yurtiçi turları gibi yurtdışında da bunu yapabilmek :) umarım…

 33. Canada dedi ki:

  Yukarida bir yorum okudum gulme krizi tuttu Kanada’da montreal disinda diger yerlerin gezilmesine pek gerek yok gibisinden inanilmaz komik ve yaniltici bir yorum olmus, o kadar guzel yerler varki sizin gibi fotograf cekme yetenegi olan insanlar icin inanilmaz bir ulkedir kanada bahar ve yaz aylarinda.. Yolun acik olsun..

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Bahsettiniz sebeplerden ötürü okuduğum hiçbir türkçe kaynağa güvenmiyorum. Diğer yandan Kanada’nın doğa fotoğrafçılığı için efsane yerlerden biri olduğunu da biliyorum. Bir gün gitmek nasip olur inş. Selamlar.

 34. bitirme tezi dedi ki:

  O kadar çok size özeniyorum ki ..Az bana da cesaret gelse de çeksem gitsem bu diyarlardan :)

 35. Uğur dedi ki:

  Dünyayı gezmek uzak bir hayal.
  Bizde gezenleri takip ediyoruz, belki nasip olur kimbilir.

 36. Atakan dedi ki:

  Brezilya hakkındaki gezi notlarınızı okudum belki fark etmezsiniz diye burayada yazmak istedim.Sao paulo’da çektiğiniz video ile ilgili bir sorum var kaldığınız ev çok güzel ve küçüktü ayrıca kocaman bir apartmandaydı belli ki her blokta bir sürü daire olmalıydı.Sormak istediklerim

  -Sao paulo’da o tür bir ev ne kadar eder (yaklaşık)?
  -Brezilya’da iş bulmak zormu ne tür işler bulunabilir?
  -Brezilya’ya yerleşmek bir türkü ne kadar zorlar?

 37. ahmet dedi ki:

  Abi selam,

  Ben kendi websitemde senin sitenin linkini koysam olur mu? Senin sitendeki hiçbir şeyi kopyalamayacağım, aksine direkt sitenin linkini vereceğim.

  Yazacağım şey aynen şöyle:

  “Hostel konusunda benim tecrübelerim dışında daha tecrübeli bir gezginin tecrübelerini okumak isterseniz: Sitendeki hostel yazısının linki”

  Abi eğer buna okey dersen aynen bu şekilde yazacağım. Rızan yoksa senin siteyi hiç bulaştırmam.

  Yolun açık olsun

 38. nihal dedi ki:

  “bir firma sponsor olduğu için paylaşım şeklimi değiştiremem bunlar rotasız seyyahın kırmızı çizgileridir ve değişmez”

  Buna benzer bir şey yazmışsınız yukarıda, sitede sağ tık yasağı olduğu için kopyalayamadım buraya, yanlışım varsa düzeltin.

  Bu yazdığınız peki marka/ürün tanıtım videolarınızla çelişmiyor mu? Biri size sponsor oldu diye paylaşım şeklinizi değiştiremeyecekseniz tanıtım videoları neden çekiyorsunuz?

  Bu mesajı yayınlamayın isterseniz, sadece yukarıda ufak bir düzeltme yapın diye uyarı olsun diye yazdım.

  İyi eğlenceler

 39. otobüs bileti dedi ki:

  Merhaba admin reklam ve tanıtım yazıları hakkında bilgi almak istiyorum. Mail adresimden bana bilgi gönderirmisiniz.

 40. ahmet koç dedi ki:

  site ve yazılar çok güzel her 2 kelimede 1 oraya buraya bağış şu kadar para olmasa daha iyi olurmuş sanki epey bir ticarethane gibi. sizi tebrik ediyor, gezilerinizin devamını diliyorum.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   44. Soruda yazdığım gibi sizin gibi insanlardan nefret ediyorum. O yüzden defolup gidin.

   • ahmet koç dedi ki:

    nefret edip etmemek size kalmış bir şey ben düşüncemi paylaştım. zor şartlar altında geziyor olabilirsiniz ama kimse size kalkıp’ta gezin demiyor kendi iradenizle geziyorsunuz yoksa yanılıyor muyum? deneyimlerinizi başkaları ile paylaşmak para karşılığında olabilir ve gayette mantıklı bir durum ama para konusunu sık sık dile getirmek yazılarınızı okurken insanı boğuyor. fikrimi paylaşıp değerli vaktinizi ayırıp, bana kibarca cevap verdiğiniz için size minnettarım. sevgilerimle.

 41. zafer altan dedi ki:

  yazılarınızı çok begeniyorum keza fotoğraflarda öyle. valla ben helal olsun diyorum elektronikci yarım yamalak ingilizcesi ise tüm dünyayı geziyor genclerimize örnek olur inşallah. şimdi ki gençler o kadar dil biliyorlar eğitimler vs var cesaret yok. sizde ki cesaretin tüm gençlerde olması dileğimle. severek takip ediyoruz.

 42. Rotasız Seyyah Takipçisi dedi ki:

  Merhaba,

  Benim biraz teknik bir sorum olacak. Fotoğrafçısınız da, düzenlemelerinizi falan çok beğeniyorum. Videolar da çok iyi. Benim sorum da bunlar üzerine. Cevaplayabilirseniz minnettar kalırım, yok eğer cevaplamak istemezseniz de canınız sağ olsun.

  1) Fotoğrafçılık eğitimini nerede aldınız? Kendi kendinize mi öğrendiniz, eğitim mi aldınız?
  2) Videolardaki rotasız tv yazısını koyabilmek için final cut mı kullanıyorsunuz yoksa imovie mi? imoviede bildiğim kadarıyla öyle özellikler yok.
  3) Şu adresteki videoya bir bakar mısınız: https://twitter.com/nowthisnews/status/734467164372013057

  Eğer link sorun oluyorsa silebilirsiniz tabi ki. Benim buradaki sorum şu: Bu şekilde videolar yapabilmek için, hani böyle ekrana gelen yazılar olması için hangi program en uygunudur sizce?

  4) Stok paylaşım sitelerinde fotoğraf satmayı araştırdım dediğinizi gördüm. Buralarda fotoğraf satmanın neden zor olduğunu düşünüyorsunuz? Yanlış anlamayın, benim bu konuda hiçbir bilgim yok fakat ben de fotoğrafçı olmayı istiyorum bunun için soruyorum. Çok mu zor fotoğrafları bu sitelere satabilmek?

  Çok teşekkürler şimdiden.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Merhaba
   1- Herhangi bir eğitimim yok. Önceden hobimdi sonra işim oldu.
   2- png formatlı logo. imovie yada final cut fark etmez, hepsinde olur.
   4- Adam gibi para veren sitelerde satış yapmak zordur. İleride bu konuyla ilgili yazım olacak.
   Rica ederim.

 43. Ayten dedi ki:

  Tebrik ediyorum. Başka da bir diyecek bir şey bulamıyorum. Herhalde açıldığından beri takip ediyorum bu siteyi fakat şu ana kadar bir şey yazmamıştım.

  Dediğiniz gibi sokaktan geçen 10 kişiye en büyük hayalini sorsan 9 tanesi “dünyayı gezmek” der. Fakat kimse bu yolda bir çaba göstermez. Herkeste “pastam dursun karnım doysun” mantığı vardır.

  Bir süre çalışarak biriktirdiğiniz parayla dünya turuna çıktınız. Fotoğrafçılık sayesinde ve samimiyetiniz sayesinde bir sürü takipçi edindiniz. Bu takipçiler sayesinde de bir sürü sponsor edindiniz. Bundan sonra da herhalde sağlık yerinde olduğu sürece ölene kadar gezersiniz. Tam bir başarı hikayesi. Kaldı ki iş bu şekilde giderse sponsor sayısı da artar. Kitap satışlarından da gelir elde edersiniz, ayrıca sergi açarsanız ondan da gelir elde edersiniz. Bu kitap ve sergi tarzı şeyler de yeni sponsor kapıları olur. Kısacası; bana kalırsa işin en zor ve en önemli kısmını atlattınız gibi geliyor. Bundan sonrası istikrar meselesi. Bu yüzden tebrik ediyorum. Basit bir şey gibi gözükse de aslında bir başarı hikayesi bana kalırsa. Bu yoldaki tek desteklemediğim şey zamanla değişen takipçilerinizle olan diyaloglarınız. Başlarda en sinir bozucu trollere bile ciddi ve nazik cevaplar verirken daha sonra kötü niyeti olmayan bazı kişilere bile iğneleyici cevaplar verdiğinizi gördüm. Aynı şekilde, bazı hatalarınızı düzelten takipçilerin de mesajlarının bir süre sonra silindiğini gördüm(Örn: Escobar). Artık bunu da bazı durumlarda içinde bulunduğunuz ruh haline bağlıyorum. Benim açımdan bir sorun yok. Kime nasıl davrandığınız beni ilgilendirmez sonuçta. Siz ve takipçileriniz arasındadır bu mesele. Lakin tek önerim, bugün geldiğiniz konumda takipçilerinizin de az da olsa payı olduğunu unutmamanız. Elbette trolleri veya kötü niyetli insanları hoş görün demiyorum. Lakin kurunun yanında yaş da yanmasın, tek önerim bu.

  Son sorudaki başka dillerde paylaşım meselesine gelince de, bana kalırsa gereksiz. Bu internet sitesini bir yabancının bulması çok zor, %99,9’u Türkçe çünkü. Fakat YouTube videoları belki İngilizce hazırlanabilir, daha geniş bir kitleye ulaşabilmek için. YouTube’da 500-600 abonesi olup da videoları 1 milyon izlenmiş kanallar var. Sebebi videolarda konuşulan bir dil olmaması veya videoların İngilizce olması. YouTube 1 milyon izlenmeye 1000 dolar civarı bir ödeme yapıyor. O videoyu izleyen insanların tıkladığı reklamlardan gelen ücret de cabası. YouTube işi yabana atılacak bir şey değil bana kalırsa. YouTube videolarının daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız Afgan Rasulov’un videolarını izleyebilirsiniz, bu konuda eğitim videoları mevcut.

  Bir de seyahate çıkacaklara ipuçları verdiğiniz yakın zamanda yazdığınız bir yazı vardı. O tip yazıların çoğalmasını çok isterim. Eminim çok kişinin işine yarar.

  Kolay gelsin iyi gezmeler.

 44. Serhat dedi ki:

  Abi merhabalar,

  Belki yeri bu başlık değil ama en genel başlık bu olduğu için burada sorayım dedim. Cevaplarsan çok sevinirim.

  1- Orta Amerika’dayken kullandığın otobüslerde tuvalet var mıydı? İlginç bir soru, kabul ediyorum. Fakat ben de böyle bir gezi planlıyorum o yüzden merak ediyorum.
  2- Sitenin adresi olan https://www.rotasizseyyah.com‘u arama çubuğuna yazdıktan sonra hani sitenin solunda RS şeklinde bir logo çıkıyor ya, onu yapabilmek wordpress’in ücretsiz sürümünde mümkün mü? Yoksa sadece premium üyeliklerde mi geçerli?
  3- Abi bir de eskilerden kalmış Arjantin Uruguay Şili falan o gezi videolarını da youtube a aktarsan ne güzel olur :) Vimeo çok sorunlu. Çoğu zaman açamıyorum bile.

  Sağ olasın. Allah’a emanet ol. Türkiye’den selamlar.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   – Oata Amerika’da otobüste değil tuvalet eğer yer bulup oturarak gidiyorsanız şanslısınız demektir. Eğer otobüste tuvalet konforu arayan birisiyseniz Orta Amerika’da kara yolculuğu yapmak size aşırı zor gelebilir.
   – Ücretsiz.
   – Vakit yok.

 45. Selim Erdoğan dedi ki:

  74. Maddeye yazdığının ucu açık kalmış.

  Bu hiç tanımadığın arkadaş sana “benimle ilgili bir şey paylaş” demesine rağmen sen paylaştıktan sonra bir teşekkür bile etmediyse kabalıktır. Fakat bu arkadaş senden bir istekte bulunmamasına rağmen sen paylaştıysan (ki senin üslubundan ben bunu anladım) arkadaşın sana teşekkür etme borcu yoktur. Belki haberi bile olmamıştır paylaştığından. Ha tabi haberi varsa, teşekkür etmemesini çok doğru bulmuyorum ben de.

  İnternette çok başka gezginler de var. Bir kişiye bakarak herkesi yargılamayalım. Kimi gezginler var çok güzel yazılar yazıyor fakat gezdiği yer sayısı seninkinden az olduğu için senin kadar takipçi edinememiş. Böyle insanları da keşfettikçe, yahut senin dediğin gibi “doğru düzgün şeyler paylaşan” birini keşfettikçe elinden geldiğince yardımcı olmak lazım. Kaldı ki bu yardım parayla yapılan bir yardım değil, facebook üzerinden bir post paylaşma şeklinde. Sen gelip burada yazdıklarımdan sonra bana ateş püskürürsün belki ama cidden güzel şeyler paylaşan birini tanıtarak, onu destekleyerek (ki bu desteğin bir emeğe, harcamaya ihtiyacı yok bir post şeklinde) ne kadar büyük bir iyilik yaptığının farkında olmazsın. Bir kişiye bakarak herkesi genellemek doğru değil.

  Tabi bu TÜM yazdıklarım sadece senin kendinin keşfedip paylaştığın gezginler için. Yoksa sana mesaj atıp da “ben şuraları geziyorum beni tanıtır mısın” vs yazan adamlarını yayınlayıp yayınlamamak, onlardan para istemek senin bileceğin iş. Oraya ben karışmam.

  Ha bir de son olarak, bana ateş püskürmeden yahut sadece “:)” işareti koymadan önce söyleyeyim de; eğer tavsiyeleri/yorumları/önerileri/eleştirileri kaldıramıyorsan bu yorum bölümünü kaldırmalısın.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Dogru diyorsunuz. Bu tip seylerin sebebini yazmak surekli ve genelde de sacma mesajlar doguracak. En guzeli sebep belirtmeden “artik paylasmiyorum” demek daha dogru oldu. Maddeyi degistirdim. İlginize tesekkurler, selamlar.

 46. Şule dedi ki:

  Merhaba! Rotasız Seyyah
  Sizi geçen hafta keşfettim ve yaşam tarzınıza hayran kaldım. Yolunuz her daim açık olsun :) size 2 sorum olacak.
  1-Bazı cümleleriniz de “gittik, yaptık, aldık, hele bir dönelim de, bakacağız artık” gibi sözleriniz sanki yalnız değil de yanınızda birisi varmış izlenimi uyandırıyor. Var mı?

  2- Bağış konusunda ( hayvan barınağı, lösev ve akut) dışında başka bir yer olur mu?
  Mesela Kızılay, İHH gibi.
  SELAMLAR…

 47. AysegulSezen dedi ki:

  Selam,
  Yaklaşık 1 aydır takip ediyorum. Yazılarınızın,videoların başından kalkamıyorum. Çok ilgi çekici. Gezip görmüş kadar oluyorum. Teşekkürler rotasız seyyah. Amazon seyahatinde başarılar.

 48. Murat tok dedi ki:

  Keşke yanında bir kameraman olsa baris manco gibi hem gezsen hem uzun videolar çeksen aslında acunun sana sponsor olması lazım güzel projeler çıkabilir tabi o zamanda senin istediğin gibi olmaz belkide neyse iyi gezmeler

 49. Hülya dedi ki:

  Rotasız abim dil öğrenmeyle ilgili güvenilir ve bildiğin bir kaç adres verebilir misin bu sadece ispanyolca için değil almanca ingilizce gibi lütfennnnnnn

 50. Kubilay dedi ki:

  Madde 6’yı tek başıma Belgrad’da 5 gün olarak gerçekleştirmiş biri olarak konuşuyorum; bütün korkularımı yendim diyebilirim. Başlarda ben napıyorum burada desem de insanlarla tanışıp yeni yerler gördükçe fikirler ve duygular değişiyor.

  Gezinin bana her şeyiyle toplam maliyeti(ki çok kaliteli ve pahalı bir hostelde konakladım) 260 euro oldu. Bir sonraki gezim balkan turu veya interrail gibi uzun metrajlı bir şey olacak.

  Sizi yeni takip etmeye başlayan biri olarak yolunuz açık olsun.

 51. Pınar dedi ki:

  Rotasız :) takipteyiz yolun açık olsun son zamanlarda çok fazla konuşulmaya ve tanınmaya başladın dünyada adın duyulacak … Bizim yerimize de Gez, gör,tanı yanındayız gezen adam

 52. Burcu dedi ki:

  Merhaba!
  20 yasindayim ve Taylandda yasiyorum. Aslinda burada universite okuyorum. Lisede part-time 3 yil calisip para biriktirerek geldim desem inanir misiniz? Kafama estikce cantami alip Singapura, HongKonga ya da Malezyaya gittigim cok oldu. Tabi onun da kaynagi burada okurken bir yandan da ogretmenlik yapmamdan. :) Bir aralar ben de sayfa acip gezip gorduklerimi anlatmak, paylasmak istedim. Lakin oyle sacma, gereksiz yorum ve sorularla karsilastim ki baslamadan bitirdim. Kesinlikle sizin kadar sabirli degilim ama nasil hissettiginizi harfi harfine anladigimi bilmenizi isterim. Turkiyeye gelecek yil tatile gittigimde kitabiniza bakmak olacak ilk isim. Bol bol gezin, bize de anlatmaya devam edin lutfen :)

 53. Gozde dedi ki:

  bir yil para biriktirip kariyerime 1 yil ara vererek (32 yasindayim :)) o parayla gezebildigim kadar yeri gezmek icin planlarima basladim, ailemle konustum vs vs derken kafamda bir suru soru isareti olustu (asi, guvenlik, ulkeler arasi vize vs). Bu konuda cok arastirma yaptigim icin mi kader mi bilmiyorum :) sitenize denk geldim, sorularimin cogu yukarida cevaplanmis amerikayi yeniden kesfetmedigim icin cok mutlu oldum,herseyi birakip gitmek isterken hayal mi kuruyorum sacmaliyor muyum diyordum, sayfa bana guc verdi :) tesekkur etmek istedim, elinize saglik.

 54. Orhan dedi ki:

  Merhaba Rotasiz Seyyah,

  bu kadar bilgileri bizle paylastigin icin tsk ediyoruz. Kücük sirt cantasiyla dünyayi gezmeyi düsünüyorum. Öyle bir sirt cantasina koyulmasi gereken en önemli seyler neler olmasi gerekiyor?

 55. Harun dedi ki:

  Mehmet Bey Merhabalar,
  Sizin gibi dünyayı dolaşan ancak bu işi bisikletiyle gerçekleştiren Gürkan Genç ile bir akrabalığınız var mıdır?

 56. Safiye Karaağaç dedi ki:

  Her gezginin bir hikayesi vardır… Dünyayı gezmek otururken birdenbire gelmez insanın aklına:) Babamın küçükken yaklaşık 9-10 yaşlarımdayken aldığı 8 ansiklopedi ile işlemiş bilinçaltımda dünya turu… Ve küçük bir köy ilkokulunda harita ve dünyanın küre formunu taşıma göreviyle:) Aradan yıllar geçmesine rağmen yurtdışı deneyimim hiç olmadı ama iyi bir gezginin ağzından duyulan bir kaç cümle iyi bir kare ile de dünyanın gezilebileceği fikrindeyim ki… Şu anda bulunduğum devlet memuriyeti içinde bulduğum her boş zaman da dünya haritasını açıp evet şimdi neredeyim derken… Rotasız seyyahın okurlarına sunduğu bağımlılık yapan sayfayla tanıştım:) Size sizi güldürecek bir şey söyleyeyim mi?:) Beleşe hem video hem anlatımla hem de fiyatlarla bizi gittiğiniz yerlere götürmüş gibi oluyorsunuz:) Soru sormayacağım sadece sayfanızın fanatiği haline gelmiş Türkiye’den hiç yurtdışına çıkmamış ama sorsanız tek tek gezdiğiniz yerleri anlatacak bir gezgin var karşınızda… Sadece bir önerim var:) Gezdiğiniz yerleri ingilizceye çevirdiğiniz kısımlar çok hızlı geçiyor… İyi düzeyde ingilizcem olmasına rağmen yurtdışı deneyimim olmadığı için konuşma ve pratik kısmını da okuyarak geliştirmeye çalışıyorum:) Ayrıca bir gün Mehmet Genç gibi basıp gidesi olan her gezgine ön ayak olduğunuz için teşekkürler:) Rastgele Mehmet Genç… Sevgi ve selamlar…

 57. Koratos dedi ki:

  Sigara kullanıyormusunuz?

 58. sercan dedi ki:

  Merhabalar ,
  Uzun suredir takip ediyorum sizi.Tek gezmek dediginiz gibi cesaret isteyen bir sey.Luks otellerde kalmiyorsunuz , otostop cekiyorsunuz ama karsiliginda guzel deneyimler yasiyorsunuz.Kitabinizi da bugun aldim okuyup deneyimlerinizden kendime ders cikarmayi planliyorum.Basarilariniz ve yolunuz hep acik olsun :)

 59. Azra dedi ki:

  Seninle ilk defa dün tanıştım. Genel müdürüm sayesinde. Dün Ankara’ya geldiğinde elinde bir kitap “al bunu oku” dedi…Sıkışıp kaldığım bu kasvetli şehirden ve bu odadan kurtulmak istediğimi her ne kadar kendisiyle paylaşmasam da sanıyorum hissetmiş… Sık sık kendisi de seyahatlere çıkar ve hayranlıkla dinlerim hikayelerini. Ben de bir gün kafama estiği gibi gezicem diyerek…. “Ben buraya ait değilim” “Burda olmamalıyım” diyerek. “kız başınla ….. ” diye başlayan cümleler değil beni tutan, para, para, para….. Neyse…. Dünden beri seni okuyorum, kitabında, internet sitende, facebook’unda… Seni tanıdığıma memnun oldum bide Sevdim seni, yazdıklarını, cesaretini, samimiyetini, gücünü, gülüşünü ve sanırım en önemlisi “VEFA” nı…. Sana yapılan güzellikleri unutmayıp her fırsatta bunu dile getirmene bayıldım…. Sağlığın ve paran bol olsun yollar önünüzde kaymak gibi olsun ;)… Kimbilir belki birgün biryerlerde karşılaşırız…. Sevgiler….

 60. Mehmet Alin dedi ki:

  Merak ettiğim bütün soruları cevaplamışsınız.Büyük bir ilgiyle takip ediyoruz.Sevgiler

 61. Onur Salmaz dedi ki:

  Schengen vizesi ile avrupa turuna en uygun yollarla nasil cıkabilirim ve kara yoluyla ülke degistirirken bir problem yaşarmiyim.Yardimci olabilirmisiniz lütfen.Teşekkur ederim.

 62. Hilal dedi ki:

  Merak edilen sorulara cevap bulunmuş. Cidden çok saygıdeğer bir iş icra ediyorsunuz. Her yapacağınız şey için bir bağış istiyorsunuz ve uc tarafı da karlı çıkarıyorsunuz. Allah yolunuzu açık etsin ?

 63. hmz dedi ki:

  Hindistan’a gitmeyi düşünüyor musunuz?

 64. Azra dedi ki:

  Bi tek bana cevap yazmamışsın ama yaaaa :(((

 65. esra aktaş dedi ki:

  sizin kitabınızı bügün okumaya başlıyorum seviceğeme eminim ve sizin büyük hayranınızım

 66. esra aktaş dedi ki:

  öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşşekür ederim bende sizin gibi kitap yazıyorum ve sizin gibi dünyayı gezmek istiyorum özelliklede sizle gezmek istiyorum sizce bunu becerebilirmiyim bide ben instagram hesabınıza msj atım umarım görürsünüz sizle konuşmak isterim

 67. Esra dedi ki:

  Tam 41 gün sonra türkiye ye dönüyorsunuz döndünüz de ikinci kitabınızı çıkartıcakmısınız?

 68. Kasım dedi ki:

  Bulunduğunuz ülkelerde yaşayan veya sizin gibi gezgin olarak bulunan Türklerle ne sıklıkla karşılaşıyorsunuz? Oralarda yaşayan insanların size karşı yaklaşımı nasıl oluyor? Sitenizi keyifle takip ediyorum,cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler ve hayatta başarılar.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Gittiğiniz yere göre değişse de ayda bir Türk gezginlerle karşılaştım diyebilirim. Diğer sorunuzun cevabı birkaç kelime ile anlatılabilecek gibi değil. Gezi yazılarımda ve kitaplarımda bu gibi konulara fazlasıyla yer veriyorum. Teşekkürler ilginize.

 69. Cemile Çetin dedi ki:

  Tek kelime ile muhteşem ??????

 70. Cemile Çetin dedi ki:

  Bu arada Hindistan’da 9 ay yaşamış biri olarak, orayı da şiddetle tavsiye ediyorum ?

 71. Simin dedi ki:

  Hayvan barinaklarina yardim karsiligi rotami olusturmam konusunda yardimci olurmusunuz

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Şu an vakitsizlikten maalesef daha önce yaptığım bu uygulamaya ara vermek zorunda kaldım. Önümüzdeki aylar tekrar bu şekilde yardımcı olmaya devam edeceğim. Kusura bakmayın.

 72. Mehmet dedi ki:

  Ekşi’de de hakkında atıp tutmuşlar. Şöyle gururlu böyle kibirli. Walla çok videonu izledim. Yazılarının bir kısmını okudum. Böyle bir şey hissetmedim. Kitaplarını da alacağım. Çok da güzel bilgiler veriyorsun. Takdir ettim.

 73. Tamerlan dedi ki:

  Neden şimdiye kadar Afrikaya hiç gitmediniz ?

 74. düriye dedi ki:

  Merhaba
  Sizi uzun süredir takip ediyorum . Kitabinizı edindim . Ve sizinle buluşmayı çok istiyorum. Kitabiniz benim için çok değerli daha hiç öyle bir kitap okumadım.Kitabiniz gelelden beri sevgili gibiyiz. Kitabı okurken durup durup sarıldım .
  Bir daha imza gününüz olur mu ? Kaçırdığım için çok ama çok üzgünüm. Kendime kızdım. Ağladım imza gününü kaçırdığım için. Bir daha olur mu acaba

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Merhaba. İlginize teşekkürler. İmza günleri ve kesinleşen etkinlikleri sosyal medya hesaplarımdan ara ara duyuruyorum. Oralardan takip edebilirsiniz. Sevgiler.

 75. Can dedi ki:

  Merhaba,
  Öncelikle şunu söylemeliyim ki, herkesin tecrübesi kendine ait olmakla birlikte, sizden bir konuda bilgi edinmek isterim. Bir sene süresince yurtdışında yaşadım ve tam zamanlı olmasa da gezgin sayılabilirdim. Döndükten sonra içime işleyen virüs ve beni dürtükleyen iç sesim hiç eksik olmadı. Bu bağlamda, yine yollara çıkmayı arzuluyorum.
  Tabi kişiye göre değişecektir fakat sizden fikir alma amacıyla soruyorum. Tam zamanlı gezerek, kamp yaparak ve yollarda zaman geçirerek gezmek için ucu açık bir hedef koymak, belli bir süre koymaktan daha mantıklı olabilir mi? Yalnız gezmenin,hostellerde ve evlerde konaklayarak, otostop yaparak yeni insanlarla tanışmanın tadını almış ve deneyimlemiş birisi olarak, ve kamp koşullarında hiç bulunmayan birisi olarak soruyorum tüm bunları:))
  İngilizce öğreterek, fotoğraf çekerek, gönüllü çalışarak ve couchsurfing ile konaklayarak gezmek, sınırlı bir birikimle ne kadar süre yeterli olabilir, tabi gidilecek yerlere göre değişkenlik gösterecektir. Kabaca bir süre verirseniz, ne kadar olur? Bu sorunun ucu açık gibi fakat sizin uzun süreli gezi deneyiminizden dolayı sormak istedim. Uzunca yazdım ve sordum :))
  Teşekkürler, sevgiler.

 76. BUMİN KAĞAN dedi ki:

  Bir İnsan Bir Türk Bir Karadenizli olarak seninle gurur duyuyoruz Antartikada karların üstünde fok ve penguanlarla yan yana yatıyor Amazon yerli çocuklarını sevindirebiliyorsan özgürlüklerine düşkün vietnamlılarla tarlada onlara uyum sağlıyorsan Ulu Şamanlarla ayine katılıyorsan belki eskomolarla bir gün buzu kırıp fok avına bile gidebileceğine göre yolun açık gönlün hoş olmaını dilerim.

 77. Zeynep dedi ki:

  Mehmet Bey merhaba,23 yaşında bir kadınım. Sizin en büyük hayranlarınızdan biri olabilirim,günlük konuşmalarımda bile sizden bahsediyorum :) Benim fikirlerimi ,düşüncelerimi çektiğiniz videolar,yazdığınız yazılar ve fotoğraflarınız aynı zamanda duru ve soğuk kanlı oluşunuz çok etkiledi. Bu zamana kadar bu denli takip ettiğim,hayran olduğum kimse yoktu. Bunun için size teşekkür ederim. Keşke videolarınızı 100 bin kere beğenebilsem. Sizden cesaret aldığım bir gerçek,ben de gezmek istiyorum. Ancak dediğiniz gibi,para birikimi yapıyorum. Ama inanın kendimi çok hazır hissediyorum. Bugün imkanım olsa koşa koşa giderim. Fikir bile beni çok heyecanlandırıyor. Bir kadın olarak soruyorum size,kadınlara geziler için ne önerirsiniz? Neler yapmalıyız,yapmamalıyız? Bunlar hakkında genel olarak yardımcı olabilirsiniz. Eminim benim gibi kadınlar vardır. Teşekkür ederim,yolunuz daima açık olsun.

 78. Umut Bedran dedi ki:

  Bana kariyerimi yaktıracaksın en sonunda :) Doğayı ve insanları, onlaeın kültürlerini, sokak aralarını, köylerini, törelerini çok merak ederm kendimi bildim bileli. Şuan Katar’da yaşıyorum yaklaşık üç yıldır. Az çok birikmişim var. Merak ettiğim 1 korktuğum 2 şey var. Merağım ilk aşamada yani sponsor vs bulana kadar kaç para harcayacağım. ( sonuçta bir yerden sonra ufakta olsa bir gelir edilmesi lazım ) Korkumun birincisi ise adım atmak ikincisi psikolojik olarak dayanamayıp vazgeçmek. Ama yapacağım. Şuan bir ismim yok ama ilerde yapınca bu mesajı atarım sana 😊 bol şans iyi yolculuklar 🙋🏻‍♂️

 79. fatih mehmet öner dedi ki:

  ”En’ leri cevaplarken giydiğiniz bir tişört vardı..sağ tarafında kedi olan tişört..o tişörtten nasıl bulabilirim..18 yaşında oğluma ve 14 yaşında kızıma almak istiyorum..bana nasıl yardımcı olursun..

 80. recep dedi ki:

  Mehmet bey sizi bu eşsiz azminizden dolayı kutluyorum. SSS bakktım ama bulamadım. bir ülkeye seyahat ederken neyi planlıyorsunuz.
  -tarihi yerlermi
  -doğal güzelliğimi
  -yemek kültürümü
  -özel yaşam alanlarımı,
  -ekonomik durumlarımı (düşük yada yüksek geliri olanların yaşantılarımı)
  -ticari yerlermi
  —hepsimi
  Rabbim yardımcın olsun

 81. emine dedi ki:

  Mehmet bey merhaba, gelenseksel seyyah ve blogger seyyah tipolojisini karşılaştıran akademik bir yazı kaleme alıyorum. Siz kendinize “Rotasız Seyyah” derken yani ad tercih ederken aslında bir yerde geleneksel seyyahın devamı olarak kendinizi gördüğünüzü anlıyorum. Siz “Ben de 21. yüzyılın Evliya Çelebisi’yim” diyebiliyor musunuz kendinize. Yani Evliya Çelebi ile kendiniz aranızda bir ilişki kurdunuz mu, bu konuda düşündünüz mü, eserini okudunuz mu? Yazılı kültüre ait başka seyahatnameleri okuyor musunuz? Sizce genel anlamda blogger seyyahlar geleneksel seyyahın günümüz temsilcileri midir? Şimdiden teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

 82. Ali Kalay dedi ki:

  Merhabalar Mehmet bey, videolarınızı yeni izlemeye başladım, kerem bey bağlantısıyla sizi tanıdım. çok cesur, girişken ve azimlisiniz ve bir o kadarda sempatik. Bazı yerleri ziyaretiniz büyük cesaret gerektiriyor. Mehmet bey pek özel bir soru değil zannederim Burcunuz nedir. Ben ateş grubundan diye tahmin ettim( koç, arslan yay). İyi çalışmalar

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Merhaba. Yay.
   Sorulara bunu da ekledim :)

   • Ali Kalay dedi ki:

    Teşekkür ederim geri dönüş için. Mersine de bekleriz. kız kalesi, cennet cehennem mağaraları, Eshabı kehf. Daha önce mersin tarafına geldinizmi.

 83. Mehmet KAYA dedi ki:

  Merhaba Mehmet Bey, yaptığınız şey takdire şayan. Öncelikle sizi tebrik ediyor hayranlıkla izliyorum. Benim sorum, avrupa ve amerika hakkında detaylı videolar göremedim ya da var ben bulamadım. Acaba bu yerler ile ilgili detaylı videolarınız var mı? Teşekkürler, başarılarınızın devamını dilerim.

 84. Ali Kalay dedi ki:

  Merhabalar Mehmet bey, Vietnam videolarınızı izledim. Bir şeyi merak ediyorum Vietnamlılar amerikalı turistlere nasıl bakıyorlar, onlara karşı tutumları nedir.

 85. Nimet Buyukkoyuncu dedi ki:

  Benim yasim 68 esimin yasi 39 birlikte gezip dunyanin tadina varmak istiyoruz. Ben esimden degil de kendim icin supheliyim sizce deneyebilir miyim gezebilir miyim?
  Bir de korkum su esimi kacirirlar mi orda burda?

 86. Arzu Coskun dedi ki:

  Amerikan Yerlileri ile evlenmek icin kizilderili kiliginda bir seyahat gerceklestirmeyi dusunuyorum. Tanidigin eli yuzu duzgun helal at sudu emmis tuttugunu koparan avcilikta ileri gitmis bir kizilderili var mi tanidigin

 87. Ebru dedi ki:

  Burcunuzu o kadar çok kişi sormuş ki sonunda buraya yazmak zorunda kalmışsınız. Yazmasaydınız ben soracaktım 😂 iyi ki varsınız ya videolar o kadar keyifli ki 😍

 88. Abbas Passenger dedi ki:

  Selam bro, bir guzele gonul verdim kapildim ruzgarina bir afet bir firtina o nereye giderse ben de oraya suan Amazonlardayim. Gezebilecek tavsiye edebilecegin bir yer var mi?

 89. Ömer dedi ki:

  Vallahi helal olsun bu kadar tuaf sorulara maruz kalıyorsun ve hepsinide net bir şekilde cevaplıyorsun. Bizim Türk milleti biraz değişik harbiden.
  Allah yardımcın olsun Allah sabrını arttırsın.
  Severek takipdeyim abi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: