Ailelere Yardım

insan

2014 Aralık ayında dünyayı gezmek için çıktığım son gezimde Guatemala’dayken hayat beni farklı bir yöne itti. Her şey takipçim Ahmet Gürbüzer’in 700 TL gönderip, 200 ünü sen al kalanını ihtiyaç sahiplerine verir misin demesiyle başladı. Durumu evinde kaldığım aileye ileterek, elimde bu kadar para var, bunu ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmalıyım dedim. Devamında Özdağ Ferforje’nin de verdiği destekle 3 ailenin en az bir aylık mutfak ihtiyaçlarını karşıladım ve biraz da nakit verdim. Tabi bunları yaparken de bana güvenip, para gönderenlere göstermek için her anın videosunu çektim. Bu videoları paylaştıktan sonra iş farklı bir boyuta büründü. Başkaları da yardım etmek istedi. Hatta takipçim Esra Pir Guatemala’daki ihtiyaç sahiplerine vermem için tek başına bana 4.000 TL gönderdi. Bu arada ufak tefek yardım gönderenler yine oldu. Ben de aynı şekilde 7-8 aileye daha yardım yaptım ama iş kontrolden çıkmasın diye hiçbirini paylaşmadım.

Tüm bunlardan sonra iş daha da farklı bir boyuta büründü. Şöyle ki; hem benim gezime devam etmem hem de Guatemala’daki yoksul ailelere yardımları ulaştırmam için müslüman, hristiyan, katolik ve ateist olan takipçilerim de para göndermeye başladı. Yardımları yerine ulaştırırken, yardım parası kimden geldiyse ona göre Türkiye’den geldiğimi, bu yardımı müslüman, hristiyan ya da katolik takipçilerimin yaptığını söylüyorum. Hatta bazı yardımlarda para tam çıkışmadığı için yarısı müslüman yarısı hristiyan takipçilerimden geldiği de oluyor. Ortaya böyle acayip enteresan ama bir o kadar da insancıl bir durum çıktı. Yapılan yardımları, gönderilen paraları ve ne kadar yardım parası kaldığını bu sayfada detaylıca paylaşacağım. Hem destek gönderenler paranın nasıl kullanıldığını görsün hem de benim içim rahat olsun.

Silvia’nın Ailesi (Haziran 2015)
Guatemala’nın Cabrian isimli köyünde yaşıyorlar. Tek odalı olan bu evde toplam 14 nüfus var. Maddi durumları olmadığı için yıllardır evlerinde elektrik yok. Evin babası komşuların tarlasında çalışarak aileyi geçindirmeye çalışıyor. Yardımı götürdüğümde evdeki çocukların ve annenin sevincini tarif etmem pek mümkün değil.

ail1 11 
Yapılan yardım;
Mutfak ihtiyacı: 744 Quetzal
Nakit verilen: 100 Quetzal
Toplam: 844 Quetzal (312 TL)

Videosunu linkten izleyebilirsiniz.

Zulma (Haziran 2015)
Guatemala’nın Xela şehrinde ücra bir köşede yaşıyorlar. Şimdiye kadar bu aile kadar yardıma muhtaç başka bir aile görmedim. 32 Yaşındaki Zulma bir çocuğu ve annesiyle beraber yaşıyor. Annesi arada sırada evlere temizliğe gitse de geçimlerini gelen yardımlar sayesinde yapıyorlar. Kocası yıllar önce Zulma’yı terketmiş. Buraya kadar belki her şey normal ama işin kötü tarafı bundan sonra başlıyor. Çorba içerken boğazından enfeksiyon kapıyor. Hastaneye gidiyor ve operasyon yapılıyor. O günden bugüne kadar yani 3 yıldır tek lokma yemek yiyemiyor. Tek besin kaynağı sıvı şeyler. Hastalık öncesi uzun boylu, kilosu yerinde biriyken şimdi çocuk gibi bir bedeni var. Bu güçsüzlük yüzünden bacakları aşırı zayıflamış ve yürüyemiyor. Tam olarak felç değil ama ondan pek de bir farkı yok. Aslında hastalığın tedavisi olduğu söylense de Guatemala’da böyle bir imkan yok. Doktorun verdiği ilaçları alabiliyorsa belden aşağısı güçleniyor ve 4-5 metre yürüyebiliyormuş. İlaçları hiçbir zaman tam alamadığı için tedaviye uzun süre devam edememiş. Normal eczanelerde bulunmayan, meyve suyu görünümünde medikal bir ilaç. Bu ilaç Zulma’nın ihtiyacı olan her türlü vitamin ve diğer besinleri bünyesinde barındırıyor. İlaç onun için o kadar önemli ki nakit para vermek istediğimde bana dediği şey “para bir işime yaramıyor, lütfen ilaç”. İlacı bulup sipariş ettik ve evlerine götürdüm. Ama ilacı almakla da bitmiyor çünkü boğazı içten enfeksiyonlu olduğu için kadın onu da içemiyor. İşte içiyor da nasıl içtiğini anlatmayayım, insana hayatı sorgulatırcasına, günlerce aklınızdan çıkmayacak bir durum.

Zulma 3 yıldır sadece bu yatakta yatıyor. Yaşam şartları berbat ötesi. Evde havalandırma, pencere vs hiç bir şey yok. Şartları biraz iyileştirmek için bir kadın tutup evi pırıl, pırıl yaptırdık. Bu kadın bir ay boyunca haftada iki kere temizliğe yine gelecek ve Zulma’nın bakımını da yapacak. Evde televizyon da yok. Gün boyu canı sıkılmasın, psikolojisi düzelsin diye bir de televizyon alıp evlerine götürdük. Psikolojisi bozulmasın diyorum çünkü kendisinin kanser olduğunu söylüyor, öyle olmadığı halde.

Bu aileye farklı zamanlarda dört kere yardıma gittim. Son gidişlerim sadece ilaçları teslim etmek ve televizyonu kurmak içindi. 3 Ay ihtiyacını görecek bütün ilaçları, hatta ona enerji verecek, tedaviyi hızlandıracak diğer sıvı ilaçları da aldık. Bakalım umulduğu gibi olursa 3 ay sonra yürüyebilecek. Duruma göre bu 3 ay sonunda video çekip bana gönderecekler. İnşallah hep beraber yürüdüğüne şahit olacağız :)

aile 2 zulma 2
Dört farklı zamanda yapılan toplam yardım;
Mutfak ihtiyacı: 750 Quetzal
Nakit: 500 Quetzal
İlaç: 3.988 Quetzal + 480 USD
Bir Aylık Ev Temizliği ve Bakım: 400 Quetzal
Giysi: 300 Quetzal
Televizyon: 999 Quetzal
Anten, Kablo: 115 Quetzal
Toplam: 7.052 Quetzal (2.611 TL) + 480 USD + 460 USD + 415 USD

Videosunu linklerden izleyebilirsiniz. Video-1, Video-2, Video-3

* Ekleme 1- (Eylül 2015): İlaçlardan sonra Zulma’nın kendi işini görebilecek kadar yürüyebildiği haberi geldi. Video istedim ama ellerinde fot. makinesi ya da cep telefonu yokmuş. Bakalım, eğer videoya çekebilirlerse gönderecekler ve ben de paylaşacağım.
* Ekleme 2- (Eylül 2015): Yukarıda sağdaki fotoğrafı gönderdiler. Zulma yavaş yavaş yürümeye başlamış. 5-6 Kere evine gittiğim halde dosdoğru hiç güldüğünü görmemiştim. Bu fotoğrafta böylesine gülmesi baya iyi durumda olduğunu gösteriyor. İlaçlara devam edebilsin diye para göndermeye çalışacağım ama nasıl göndereceğim henüz netleşmedi. Bir gelişme olursa yine buradan paylaşacağım.
* Ekleme 3- (Ekim 2015): Zulma yürümeye başladıktan sonra kullandığı ilaçları bitmişti. 2 Aylık ilaçları ve takviye içeçekleri alması için Panama’dayen Western Union aracılığıyla 480 usd daha gönderdim.
* Ekleme 4- (Aralık 2015): Zulma artık daha da iyi yürüyebiliyor. Video-3 den izleyebilirsiniz. İlaçlar kesilmesin ve üstüne başına da birşeyler alınsın diye Western Union aracılığıyla Kolombiya’dan 460 USD daha gönderdim. Tabi yine sizden gelen paralar.
* Ekleme 5- (Mart 2016): Kolombiya’dan Guatemala’ya 415 USD daha gönderdim. Ve muhtemelen bu son yardımımız olacak diye de belirttim. Bu yardımla beraber toplamda 9 aylık ilaç ihtiyaçları karşılanmış oldu. İleride ne olur, zaman ne gösterir bilemiyorum. Hep beraber göreceğiz.
* Ekleme 6- (Ekim 2016) Venezuela’dayken Türkiye’deki bir takipçim ve destekçim aracılığıyla 480 USD  daha gönderdik.

Silvia’nın Ailesi (Haziran 2015)
Guatemala’nın Xela şehrinde ücra bir köşede yaşıyorlar. Silvia ikinci çocuğa hamileyken kocası bırakıp gitmiş. Annesi ve iki çocuğuyla beraber yıllardır aşırı kötü şartlardaki bu evde yaşıyorlar. Zemin bildiğiniz toprak. Yağmur yağdığında ise su komple içeride diyor. Silvia haftanın 6 günü aralıksız evlere temizliğe gidiyor. Aylık aldığı maaş 700 Quetzal ( 240 TL). Annesi de yine evlere çamaşır yıkamaya gidiyor. Onun aldığı para ise Silvia’dan daha az.

Xela 30 Xela 28

Yapılan yardım;
Mutfak ihtiyacı: 750 Quetzal
Çocuklara kıyafet ve oyuncak: 500 Quetzal
Nakit: 600 Quetzal
Toplam: 1.850 Quetzal (685 TL)

Videosunu linkten izleyebilirsiniz.

Maria’nın Ailesi (Haziran 2015)
Guatemala’nın Xela şehrinde ücra bir köşede, tek odalı, penceresiz bu evde yaşıyorlar. Kocası 4 çocuğu da bırakarak yıllar önce çekip gitmiş. Maria evlere temizliğe giderek çocuklara bakmaya çalışıyor.Yaşam şartları aşırı kötü.

Xela 32 Xela 33
Yapılan yardım;
Mutfak ihtiyacı: 715 Quetzal
Nakit: 150 Quetzal
Toplam: 865 Quetzal (320 TL)

Videosunu linkten izleyebilirsiniz.

Gloria’nın Ailesi (Haziran 2015)
Guatemala’nın Xela şehrinde ücra bir köşede yaşıyorlar. Öncekilerde olduğu gibi Gloria’nın eşi de çocukları bırakarak aileyi terketmiş. Evde iki çocuk var. Bir tanesi hafif otistik ve ciddi sorunları var. Gloria evi geçindirmek için evlere temizliğe gidiyor. Şartlar yine baya kötü.

Xela 34 Xela 35
Yapılan yardım;
Mutfak ihtiyacı: 425 Quetzal
Nakit: 150 Quetzal
Toplam: 575 Quetzal (213 TL)

Videosunu linkten izleyebilirsiniz.

Çılgın İkili (Temmuz 2015)
Veronica 83 yaşındaki annesiyle Guatemala’nın Xela şehrinde, ücra bir köşede yaşıyor. Sokakta ıvır, zıvır şeyler satarak evi geçindiriyor. Bu ikiliye çılgın diyorum çünkü bu kadar eğlenceli yaşlıları daha önce görmedim. Yardıma yanımda iki tane kadınla gittim. 83 yaşındaki anne beni görünce oooo ne güzel, iki tane karın var dedi. Yok ben bekarım diyorum sorun değil, buluruz buradan diyor. Evde kaldığımız sürece hep güldük, eğlendik. Sanki kadınlar matinesine gitmiş gibiydim :)

Yaşam alanları diğer aileler kadar kötü olmasa da sabit bir gelirleri olmadığı için yardıma muhtaçlar.

aile 6 ailee 6-6
Yapılan yardım;
Mutfak ihtiyacı: 200 Quetzal
Nakit: 500 Quetzal
Toplam: 700 Quetzal (260 TL)

Videosunu linkten izleyebilirsiniz. Gülme garantili :)

Carlos’un Ailesi (Temmuz 2015)
Bu sefer kadın adamı terkedip başkasına gitmiş. Hem de tek çocukları daha yeni doğmuşken. Carlos 40 yaşlarında. Annesi, babası ve tek kızıyla beraber yaşıyor. Ayağındaki yara günden güne büyüyüp iki bacağını da komple sarmış. 10 Aydır yürüyemiyor. 84 Yaşındaki babası çalışarak evi geçindiriyor.

Aile 7 1 Aile 7 2
Yapılan yardım;
Mutfak ihtiyacı: 300 Quetzal
Nakit: 200 Quetzal
Toplam: 500 Quetzal (185 TL)

Videosunu linkten izleyebilirsiniz.

Mathilda ve Lorenzo (Temmuz 2015)
70 Yaşlarındaki bu çift Guatemala’nın Xela şehrinde yaşıyor. Mathilda’nın sağ tarafı yarı felç gibi bir şey. Kolunu ve bacağını tam kullanamasa da kendi işini görebiliyor. Gün içinde iki torunu onların yanında duruyor. 35 Yaşlarındaki oğulları fabrikada çalışıp hem kendi ailesini hem onları geçindirmeye çalışsa da yine de yardıma muhtaçlar.

Xela 42 Xela 43
Yapılan yardım;
Mutfak ihtiyacı: 700 Quetzal
Nakit: 300 Quetzal
Toplam: 1.000 Quetzal (370 TL)

Videosunu linkten izleyebilirsiniz.

Josefina (Temmuz 2015)
80 Yaşındaki ninemiz bir kedi ve bir köpeğiyle beraber tek göz bu yerde yaşıyor. 7 Yıl önce kocası ölmüş. Tek geçim kaynağı gündüzleri dere kenarı gibi bir yere gidip, başkalarının çamaşırlarını yıkamak. İşler iyi olursa tam gün çalışıp günde 20 Quetzal(7 TL) aldığım oluyor ama genelde günde 10-15 Quetzal ancak alabiliyorum diyor. Evinin aylık kirası 150 Quetzal (55 TL). Yaşaması için de aylık mutfak ihtiyacı 250 Quetzal(92 TL) diyor. Tüm bunları dinledikten sonra tamam ben senin iki aylık ev kiranı ve getirdiğimiz bu erzakların yanında, iki aylık mutfak ihtiyacını da karşılaman için para vereceğim dedim. O anki bakışları, hareketleri, heyecanı, ağlamaya başlayıp gülümsemesi, hıçkırması ve daha anlatamadığım tonlarca duyguyu bana göstermesiyle ben, ondan daha fazla mahçup duruma düştüm. Velhasıl yine unutamayacağım anlarla evinden ayrıldım.

Xela 46 Xela 47
Yapılan yardım;
Mutfak ihtiyacı: 200 Quetzal
İki aylık ev kirası: 300 Quetzal
İki aylık mutfak ihtiyacı için nakit: 500 Quetzal
İki ay sonra verilecek : 300 Quetzal — Bu parayı evinde kaldığım kişiye bıraktım. 2 Ay sonra gidip elden verecek. Josefina’ya sürpriz olacak :) —
Toplam: 1.300 Quetzal (481 TL)

Videosunu linkten izleyebilirsiniz.

İsabel’in Ailesi (Temmuz 2015)
Bize bütün bu aileleri bulan kadın. Kocası yıllar önce ölmüş. 2 Kızıyla beraber tortilla yapıp satıyor. Yardımları ulaştırmak için bize çok fazla zaman ayırdı ve bir çok kez işinden de oldu. Evine gidip görmedim ama yardıma muhtaç olduğunu biliyorum.

Yapılan yardım;
Nakit ve Mutfak İhtiyacı: 300 Quetzal (111 TL)

Berfalia ve Fidelina’nın Aileleri (Agustos 2015)
Bu iki aile El Salvador’un Santo Domingo De Guzman köyünde yaşıyor. Ülkede uzun yıllar süren iç savaş sırasında yaklaşık yüzbin yerli insan öldürülmüş. Nawat(nahuat) dilini kim biliyorsa sorgusuz, sualsiz katletmişler. Aradan yaklaşık 250 kişi bu dili bilmediğini söyleyerek ölümden kurtulmuş. Tabi uzun yıllar bu anadillerini sadece evdeyken gizli, saklı kullanabilmişler. Şimdilerde ise hükümetin de ufak desteğiyle bu dili tekrar yaymaya çalışsalar da işleri pek kolay değil.

Birbirinden bağımsız yaşayan bu iki ailenin de yaşam şartları bir hayli zor. Kimisi kızı ve çocuklarıyla beraber yaşıyor olsa da yardıma muhtaçlar. Önce markete gidip yaklaşık bir ay yetecek kadar mutfak ihtiyaçlarını karşıladım. Yardımları iletene kadar heriki aile de dünyada Türkiye diye bir ülke olduğunu bilmiyordu. Önceki aileler gibi onlar da yapılan yardıma çok sevindiler.

San Salvador 6 San Salvador 9

İki aile için yapılan toplam yardım;
Mutfak ihtiyacı: 66.5 USD
Nakit: 40 USD
Toplam: 106,5 USD (298 TL)

Yardım videosunu linkten izleyebilirsiniz. Videoda dünyada sadece 250-300 kişinin bildiği nahuat dilindeki konuşmaları da bulabilirsiniz.

Maria Lusero ve Oğlu Neider (11 Kasım 2015)
4 Yıldır elimden geldiğince dünyayı gezmeye çalışıyorum. Son gezimin de bir bölümü dahil tüm gezi masraflarımı hep cebimden karşıladım. Belki de idare eder bir ev alabilecekken hiçbir yatırım yapmayıp herşeyimi bu gezilere ayırdım. Son zamanlarda ise hem takipçilerden hem de firmalardan gelen desteğin yanı sıra Columbia Türkiye’nin de ana sponsorluğuyla gezilerime devam edebiliyorum.

Her ay yaptığım gibi bu ayda harcama detaylarıma baktığımda gördüm ki ilk defa gezilerimden elime geçen para o ay ki harcamalarımdan daha fazla olmuş. Yani ilk defa cebime para kalmış. 4 Yılın emeği, tecrübesi, hayalimin gerçekleşmesi olarak bana geri dönmeye başlamış. Madem öyle bu durumu kutlamak için şuan bulunduğum Kolombiya’da ihtiyacı olan bir aile bulup yardım yapalım dedim. Medellin şehrinde daha önce tanıştığım lokal birine durumu anlattım. “Annemin yaşadığı mahallede çok fakir var, ona sorayım” dedi. Velhasıl gerçekten ihtiyacı olan bir aileyi bulduk.

Medellin-2 Medellin-1

49 Yaşındaki Maria Lusero 22 yaşındaki akli dengesi bozuk oğlu Neider ile beraber tek oda bir evde yaşıyor. Hemen ertesi gün, bu aileye en az 1-1,5 ay yetecek mutfak ihtiyaçlarını marketten karşıladık. Tuvalet kağıdından pirince, kahveden patatese kadar herşeyi alıp, şehir merkezinden bayağı uzak, gecekondu mahallesindeki tek katlı bu evlerine geldik. İçeri girdiğimizde oğluyla beraber ayakta bizi bekliyordu. Selam verip poşetleri girişe bıraktık. Evi biraz gezeyim dedim ama pek gezilecek bir yeri yok. Tek odada beraber yaşıyorlar. Odada ise tek bir yatak var. Oturup konuşuyoruz, nasılsın, iyi misin gibisinden. Tabi yardımı da yaptık ya rahatım.

– Var mı bir ihtiyacın?
+ Var.
– Ne ihtiyacın var?
+ Ocak.
– Yemek yapmak için mi?
+ Evet. Ocağımız yok.

Daha önce takipçilerden gelen destekleri Guatemala ve El Salvador’daki bir çok fakir aileye iletmiştim. Sizlerle paylaşmadığım başka şeyler de vardı. Bambaşka evlere konuk olmuştum ama bu “ocağımız yok” lafından sonraki yutkunluğumu hiçbir yerde yaşamadım. Biraz duraksayıp bozuntuya vermeden;

– E yemekleri nerede yapıyorsun?
+ Yan komşunun ocağını kullanıyorum ama o da bazen çalışmıyor. Onun için kendi ocağım olsun istedim.
– Tamam ben yarın ocak alıp geleceğim, sorun değil.

Ertesi gün pazara gidip gerekli, aparatlarıyla beraber 2’li bir set üstü ocak alıp eve geri döndük. Odaya girdiğimde baktım ki ocak için o ufak tahta tezgahı boşaltmış, temizlemiş, kadının yüzünde güller açıyor. Ocağı kurduk, tüpü de sipariş ettik. Herşeyi tamtakır yaptık. Tekrar sordum;

– Bir ihtiyacın var mı, başka birşey istiyor musun?
+ Yok, çok teşekkürler.

Medellin-3 Medellin-4

Evden ayrıldıktan sonra her zaman yaptığım gibi video kaydı yapıp, o an ki durumdan bahsediyorum ama anlamsız yere gülüyorum. Niye güldüğümü de halen tam kestiremedim ama muhtemelen artık o evde pişecek yemeklerin bizim götürdüğümüz ocakta pişecek olmasından olabilir.

Yapılan bu yardımda bana destek olan takipçilerimin, firmaların, websitelerin ve sponsorun tek tek payı vardır.
Yardım videosunu linkten izleyebilirsiniz.
Not 1: Bu aile için harcanan para alttaki hesap, kitaba dahil değildir.
Not 2: Takipçilerden gelen destek ile 3 ay sonrası için bir tüp parası daha görüştüğüm lokal kişiye bırakılmış, alınan tüp bittikten sonra bıraktığım parayla tekrar doldurulacaktır.

Diğer Harcamalar
Tüm bu yardımları ulaştırmam için bazen ekstra harcamalar yapmam gerekiyor. Mesela gitmem gereken ev merkezden 3 saat uzaklıkta olabiliyor. Yanımda yardım için gelen kişilerin yol parasını ve yemek ihtiyaçlarını da karşılıyorum. Bazen toplu taşıma olmuyor, erzakları götürmek için mecburen taksi tutuyorum. Bazen de yardımı ulaştırmam için bulunduğum yerde bir gün konaklayıp, ertesi günü beklemem gerekebiliyor. Bu gibi harcamaları da gelen yardım paralarından yapıyorum.
Toplam harcama: 50 Quetzal(19TL) + 871 Quetzal (285 TL) + 16,5 USD (46 TL) + 84 TL

Diğer Bilgiler
Ailelere iletmem için gelen yardım paraları;
Ahmet Gürbüzer: 1.200 + 500 TL
Özdağ Ferforje: 330 TL
Hilal Sayın Aydoğan: 200 TL
Esra Pir: 4.000 + 1.000 TL
Fabio Fantasia: 700 TL
Berra Demirel Çuhadar: 100 TL
Naci Çobancı: 250 TL
Ömer Akbaş: 150 TL
Mehmet Siraç Teke – Köyüm Yufka Zeytinburnu: 500 TL (Roberto Escobar tarafından imzalı Pablo Escobar fotoğrafı verildi)
Özgür Yücel: 150 TL
Bilge Okan Ergan: 150 TL
Serkan Sekibağ: 150 TL
Fuat Zeki Uğur: 150 TL
Murat Koç: 150 TL
Serkan Aykın: 150 TL
Ali Özel: 200 TL
Murat Yeşil: 100 TL
İsim Yazılması İstenmiyor: Zulma’ya yardım için 1.000 TL’ye satılan çanta.
İsim Yazılması İstenmiyor: 200 TL
Cihat Akın Kaplan: 500 TL
İsim Yazılması İstenmiyor: 200 TL
İsim Yazılması İstenmiyor: 400 TL
İsim Yazılması İstenmiyor: 655 TL

Şu ana kadar ailelere ilettiğim yardımların toplam tutarı;
15.907 Quetzal = 5.891 TL
1.961 USD = 6.150 TL
60 Peso = 63 TL

Not: Paylaşımlarımdan sonra bir çok kişi daha fazla para göndermek istiyor ama maalesef şimdilik kabul edemiyorum. Sebebi ise konu hem çok farklı yerlere çekiliyor hem de kontrolümden çıkıyor. Ayrıca gerçekten ihtiyacı olan aileleri bulmak ciddi zaman alıyor. Bu yapılan yardımları ulaştırmam toplamda 20 günümü aldı. Şu saatten sonra ne yapacağımı bilemiyorum. Bu konuyla ilgili artık facebookta paylaşım yapmayıp, tüm bilgileri sadece bu sayfadan aktaracağım.

Ahmet Gürbüzer’in attığı bu adım müslümanından hristiyanına, katoliğinden ateistine kadar onlarca kişiye güzel bir örnek oldu. Bir kez daha anladık ki; insan olmak için hangi dinden olduğunun ya da olmadığının bir önemi yok.

Afganistan için ekleme;
Mayıs 2017’deki Afganistan gezim sırasında çok fazla yoksul aileyle tanıştım. Onların bu durumlarına kayıtsız kalamayacağım için bu bir ay içinde alttaki yardımlar yapıldı.
– Yaklaşık 25 aileye ramazan paketi şeklinde bir ay yetecek mutfak ihtiyacı verildi. 10kg pirinç, yağ, salça vs.
– Bir adak kesilip her aileye 6 kg et düşecek şekilde 6 aileye dağıtıldı.
– 5 çocuğa kendi imkanlarıyla bakmaya çalışan 35 yaşındaki Havagül Nigar’a maddi destek yapıldı. En az bir yıl boyunca her ay 100 USD kendisine gönderilecek. Bu para bir ay geçinmelerine yetiyor.

Afganistan yardımlarına destek olanların listesi;
* Mehtap M. — 1.000 TL (zekat için)
* Ayşe Güler — 100 USD
* İlknur Durgar — 400 TL
* Hilal Sayın — 200 TL
* Betül Ayhan — 500 TL
* Sedat Bıçak — Adak.

57 Yorum Var

 1. Oğuz Tuğrul dedi ki:

  O insanların hediyeleri aldığında saf ve utangaç ama bir o kadarda içleri kıpır kıpır gülümsemelerini cennete değişmem.

 2. Songül Kocataş dedi ki:

  Merhaba Rotasız Seyyah, yaptığın bu yardımlara vesile olman inan çok güzel ve çok duygulandım. Hesap numarası hakkında bana bilgi gönderirmisin. Sana iyi gezmeler :)

 3. Hatice dedi ki:

  Güzelmiş… Gerçekten güzel… Başka biri daha gezsin diye yardım etmek adına ilk kez içimde bir istek oluştu. :)

 4. hüseyin atay dedi ki:

  Abi süpersin. Dostların da bi o kadar süper. Çok sağolun çok yaşayın!

 5. Hüseyin dedi ki:

  Gözlerim doldu, iyi bir insansınız…

 6. Umit dedi ki:

  Benimde gozlerim doldu.Yolun acik olsun.Insan gibi yasayanlara he yardim yapanlara selam olsun…

 7. Serkan D. dedi ki:

  Mehmet Bey özgüveninizden dolayı ve yaptığınız yardımlardan dolayı tebrik ediyorum sizi. İnsanların gözünü para hırsı bürüdüğü için maalesef yanında ki komşusu yardıma muhtaçsa bile banane diyebilecek bir çağda yaşıyoruz. Güzel düşünceleriniz ve fikirleriniz için tebrikler. Ekstra olarak bunları bir güzel uygulamaya koyuyorsunuz bu noktada ayrı güzel. Çoğu insan bu şekilde bir tur planı, yardım planları yapıyor ama sadece lafta kalıyor çoğu. Ama siz bunları faaliyetede döktüğünüz için şanslısınız.
  Sağlıcakla kalın, Rabbim yardım etsin güzel insanlara :)

 8. suatM dedi ki:

  çok duygulandım gerçekten zamanında haberim olsaydı çorbada tuzum bulunsun isterdim kısmet bir sonrakine,Allah ayağına taş değdirmesin

 9. eda dedi ki:

  bir an önce yeterli maddi güce sahip olup onlara yardım etmek istiyorum .

  • Ugur dedi ki:

   Hepimiz aynı düşüncedeyiz Eda kardeşim Allah razı olsun.
   Boğazı iltihap olup yemek yiyemeyen Zulmayı keşke tedavi ettirebilseydik.Hep ilaçla nereye kadar.

 10. yiğit yusuf turan dedi ki:

  Hayra vesile olan hayrı işleyen gibidir

 11. Zahide dedi ki:

  Okudukça, resimlere videolara baktıkça gözlerim doldu. Hem yardım edenleri hem de yardım edilenleri çok mutlu ediyorsunuz. Tebrik ediyorum sizi!

 12. Ugur dedi ki:

  Yardım eden, etmeyi düşününen, isteyipte imkanı olamayan ve yardımları ulaştıran Mehmet beyi, onu yetiştiren anne babadan ALLAH(cc) razı olsun.

 13. canan dedi ki:

  Rotasiz Seyyah kanatsiz bir meleksin :)

 14. Serhat dedi ki:

  nahuatl dilini konuşan 1.5 milyon insan var

  Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Nahuatl

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Nahuatl dilinin kendi içinde farklı lehçeleri var. Behsedilen olay El Salvador’un bu bölgesinde konuşulan dil. Dili yaymak için üniversitede dil kursu açılmış. Zaten oraya gitmemi sağlayan kişi de o dil kursunu açan arkadaş. Ayrıca naçizane tavsiyem wikipedia’da gördüğünüz herşeye inanmayın. Oraya da sizin, benim gibi kişiler yazabilir.

 15. Mehmet Emin Bulut dedi ki:

  Yazilarin keyif veriyor anlindan opulesi benim kardesim ornek davranislarin bizleri duygulandirdi,2016 yili ocak-Nisan aylarinda Orta Amerika gezisi planliyorum yazilariniz rehber gibi selam ve sevgiler

 16. Barış dedi ki:

  Insan istese Allah bütün kapılarını açar kuluna iyi niyetli insanlar her vasitasiz gider çünkü Allah yardım edenler ın yardimci dır

 17. Gokhan Yucel dedi ki:

  Azmin, cesaretin ve yaşadıkların takdire şayan. Seni birkaç hafta önce Instagramda kazara farkettim.Mübdelan oldum diyebilirim.Her fırsat bulduğunda yazılarını ve videoların izliyorum. Bir yazında Karadenizli olduğunu okumuştum. Tam olarak neresindensin, merakımdan soruyorum:)?
  Dualarımız ve desteğimiz seninle…
  Yolun açık olsun.

 18. Zeynep Catal dedi ki:

  Italya gezim için araştırma yaparken buldum sizi ve geziden döndüğümden beri yazılarınızı okuyorum…Bunların gerçek olduğuna ınanmak da zorlanıyorum..Can-ı gönülden tekrar tekrar tebrik ediyorum…Yaşadıklarınızı bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler…Eminim bir çok gezgin var ama sizin kadar samimi bir üslupla yaşadıklarını paylaşan birini görmedim henüz…Kim ne derse desin, lütfen yazmaya ve yaşamaya devam edin…Saygılarımla

 19. VEDAT dedi ki:

  ALLAH RAZI OLSUN.AĞLATTIN BENİ.SAĞ OLASIN.

 20. esra gencay dedi ki:

  Bebegimden fırsat buldukça siteyi okuyor inceliyor öğreniyorum. Yolun açık olsun güzel kalpli insan. Sağlıcakla kal

 21. Sultan Üşenmez dedi ki:

  Birçok gezginin blogunu okuyorum ama itiraf etmeliyim ki geziden fazlasını yaptığınız için size ayrıca hayran oldum..tebrikler ve başarılar. .yolunuz açık olsun..amaçlı geziler daha bi güzel sanki..

 22. nihatcan dedi ki:

  Her şey çok güzel de buradayken aklıma geldi bir şey isteyeceğim: Vimeo’da olan videoları YouTube kanalınıza yüklemeniz mümkün mü? Hani Uruguay Arjantin falan. Ulaşmak daha kolay olur hepsi tek yerde olursa

 23. tarık güldiken dedi ki:

  neye inanıyorsan yar yardımcın bol olsun kardeşim bir takım insanlar kendi ülkene bak şov vs şeyler yazabilir seni kınayabilir seni kıramaya çalışabilirler ,sen yolundan vaz geçme dostum herkese kahraman olamazsın .
  selametle gittiğin gördüğün yardım ettiğin herkese selam olsun olun açık olsun ,
  benimde bu tip planlamalarım var 1-2 sini gerçekleştirdim kendi çapımda kısmetse bisikletle güney amerika turu yapıcam yine kendi çabamla ben pek paylaşmayı daha doğrusu yanımda elektronik cihaz taşımayı sevmiyorum tur sonunda yazmak daha çekici geliyor.
  Allah her istediğini gönlüne versin

 24. murat ali dedi ki:

  mehmet bey , özellikle zulma ya yaptıkların gözlerimi yaşarttı, emin ol o yürüdüğü video yu gördüğüm an hayattaki en güzel anlarımdan birisiydi. yukarıda artık gelen yardımları kabul etmediğini belirtmişsi, senden ricam zulma için bir istisna yap ve arada onun ilaç parası için yardımları kabul et. yiyecek içecek çok sorun değil ama sağlık başka bir şeye benzemez.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Destek olan birkaç takipçim var. Onlar şimdilik acil ihtiyacı olanlara yetiyor. Teşekkürler ilginize.

 25. Katherine dedi ki:

  aunque no entiendo absolutamente nada, y los traductores son muy malos para usarlos y perder mi tiempo en ellos, me encanta la labor, la ayuda y la atención que has puesto en estas personas Mehmet.
  Eres un ser humano como pocos. Dios te siga bendiciendo por tu humildad

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Estoy viajando todo el mundo. Mis seguidores de Turquia donan a mi. Entonces cuando yo estoy viajando yo estoy tratando ayuda quien necesita. Mis seguidores gusta ayuda mucho. Salud Katherine.

 26. Melih dedi ki:

  Şu yazıyı okuduktan sonra günlük hayatta neleri dert ettiğimize bakıp utandım doğrusu. Gözlerim doldu her satırda. İnsanlar yaşam mücadelesi veriyor biz hangi marka telefon pc alsak die düşünüyoruz. O hediyeleri götürürkenki heyecanını bende yaşamak isterdim o tepkileri gözlemlemeyi onlarla ağlayıp onlarla gülmeyi çok ama çok isterdim. Hem ayağına hem gönlüne sağlık. Rabbim gönlüne göre versin .

 27. kadir dedi ki:

  Tek kelime ile harika ; Sizin gibi insanlar var oldukça insanlık var olacaktır.

 28. Murat dedi ki:

  Merhaba kitapınızı okuyorum; beyaz adam konusu acı gercegimiz. Emeginize saglık, başarılar.

 29. Murat dedi ki:

  10 numara is yapiyosun tebrikler

 30. Deniz dedi ki:

  Sen çok cesur ve güzel şeylere vesile olan bir insansın. Evrenselsin. iyi ki varsın.

 31. Dugi dedi ki:

  Afgan aileler için yardım toplamayı düşünüyor musun Rotasız Seyyah?

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Selamlar. Takipçilerimin gönderdiği paraları yoksul insanlara ilettiğim için defalarca mahkemeye verilmekle tehdit edildim. Türk medyası defalarca fotoğraf, video ve yazılarımı benden izinsiz kullandığı için zaten yeterince mahkemelik işlerlerle uğraşıyorum. Bunlara yeni bir tane daha eklemek istemediğim için şimdilik bağış alıp, ihtiyaç sahibi kişilere iletemiyorum.

 32. merve dedi ki:

  hepsi çok üzücü hikayeler olsa da yaptığınızın mükemmelliğine edecek söz yok. o ocak, yürüyemeyen kadın olaylarında çok üzüldüm. dünyada böyle hayatlar varken tek derdimizin bi sonraki model telefon, yaz mevsiminin moda renkleri olmasından tiksindim -ben olmasamda azımsanamayacak bir kitle var- yaptıklarınız cidden mükemmel. hakkınızdaki olumsuz yorumlara baktım; onları yazanların bu olaylardan haberi var mıdır merak ediyorum. yaptığınız iş zaten zorken böyle bi şeye de vakit bulmanız harika bir davranış, sevgiler.

 33. ramazan dedi ki:

  kardeşim sana helal olsun bende kasım 25 de yola çıkıcam hesap kitap yapmadan ilk çıkışım olacak ilham verdin bana maddiyata değer veren bi insan değilim maneviyat daha güzel kimbilir bende böyle birşey yapabilirim belki rabbim fırsat verirse seni de tebrik ederim yaparım diyorum da nasıl yapacağımı inan bilmiyorum önce yola çıkmaktan başlamalıyım sonrası gelir işin gücün rast gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: