Rotasız Seyyah’ın Kitapları

ROTASIZ SEYYAH YOL HİKAYELERİ 2

İki kitabımı da alttaki linkten alabilirsiniz.
Amazon linki

İran ve Afganistan’da yaşadıklarımın üzerine anılarımı yeniden kitaplaştırmak istedim. Bu kitapta İran’dan itibaren Afganistan, Tacikistan ve Kırgızistan gezilerimi bulacaksınız. İlk kitabımda yazdığım hikayeler birbirinden bağımsızdı. Bu kitabımda ise; günlük gibi konular birbirini takip ediyor, İran’dan başlayıp Kırgızistan’ın 7134 metre rakımlı Lenin Zirvesi’yle son buluyor. Anlattıklarım bazen komik, bazen ürkütücü ve bazen de çok hüzünlü gelebilir.

“Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri 2” ciltli, 384 sayfa, beyaz kalın kuşe kağıtlı ve renkli fotoğraflardan oluşuyor. Kitabı elinize aldığınızda baskısı ve fotoğraflar için “çok kaliteliymiş” diyeceğinize eminim. Umarım aynı şeyi içinde yazılanlar için de söylersiniz :)

15 Ekim 2017’den itibaren “Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri 2” kitabım, birçok kitap marketinde satışta. Marketlerdeki fiyatı 39,5 TL, internet satış sitelerindeki fiyatı ise 27 TL civarında.

Not: Sağ ve sol taraftaki bölümler, cildin içine kıvrılıyor. O sebeple kapağın bu kadar geniş görünmesi sizi yanıltmasın.

İkinci kitabım “Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri 2” için olası soru ve cevaplar;
1- Kitapta kaç adet fotoğraf var?
Toplam 123 tane.

2- Kitap kağıdı nasıl?
Beyaz, kalın kuşe kağıt ve fotoğrafların baskı kalitesi çok iyi.

3- Bu kitap, ilk kitabının devamı gibi mi ?
Hayır. İlk kitabımda 6 yıl içinde başımdan geçen olayları ve Rotasız Seyyah’ın kendi hikayesini anlatmıştım. Bu kitapta ise İran, Afganistan, Tacikistan ve Kırgızistan gezilerim günlük tarzında yer alıyor. Yalnız Rotasız Seyyah’ın kendi hikayesi ilk kitapta detaylıca yer almıştı. O, bu kitapta yok.

4- Bu kitabında da barkod kodlarından var mı?
Fotoğraflar kitaba basılı olduğu için barkod sistemini bu kitapta kullanmadım.

5- Sana para göndersek kitabını imzalı yollar mısın?
Hayır. Ben kitap satmıyorum. Kitaplarımı kitap marketlerinden ve yukarıda belirttiğim internet sitelerinden alabilirsiniz. İlla imzalı isterseniz imza günleri sosyal medya hesaplarımdan duyuruluyor.

ROTASIZ SEYYAH YOL HİKAYELERİ 1 (Fotoğraf baskılı versiyon)

İki kitabımı da alttaki linkten alabilirsiniz;
Amazon linki,

Ekleme: Bu kitabım da artık ikinci kitabım gibi kuşe kağıda, renkli fotoğraf baskılı oldu. İlk versiyonda fotoğraf yerine kare kodlar vardı ve o kodları okutarak ilgili fotoğraf ve videolara ulaşabiliyordunuz. Şimdi fotoğraflar basılı olduğu için sadece kitapta anlatılan hikayenin videosu varsa o videoya ulaşmak için kare kodları var. Kitabın eski versiyonu da piyasada bulunabiliyor. Yeni versiyonda eskisine göre daha fazla fotoğraf var. Kitabın linkleri alttaki gibidir;

2010 – 2016 yılları arasında dünyayı gezmeye çalışırken başımdan onlarca hikaye geçti. Kimi komik, kimi dramatik kimi ise bir hayli gerilim doluydu. Bu hikayelerimden bazılarını sosyal medya hesaplarımdan paylaştığımda; o kadar uzun yazılar olmalarına rağmen çok fazla ilgi görüyordu. Devamında da takipçilerim sürekli ‘artık bir kitap yaz’ demeye başlamıştı. Hem takipçilerim hem de yaşadığım bazı olaylar vardı ki onları kitap haricinde anlatmam pek mümkün olmadığı için ‘Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri’ kitabımı yazmaya karara verdim.

14 Aralık 2014’de çıktığım son gezimde 1,5 yılı devirmişken biraz mola vererek kitabımın yarısını bitirdim. Diğer yasını da birkaç ay içinde zaman buldukça yazdım. Sonuç olarak 5 ayımı bu kitaba ayırdım. Nihayetinde ‘Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri’ Ephesus Yayınevi‘nden çıktı ve artık satışta.

Kitabımda ülkeler hakkında bir bilgi yoktur. Yani gezmek için rehber kitap niteliğinde değildir. Kitapta 60 tane yaşanmış hikayem var. Bu hikayelerin birçoğunda ise ‘QR Kare Kod’ denilen barkod kodları var. Akıllı telefon ile, ücretsiz indirebileceğiniz bir barkod okuyucu uygulamasını kullanarak ilgili hikayelerin fotoğraf ve videolarına internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Böylece anlattığım hikayeyi önce kendi hayal dünyanızda canlandıracak daha sonra ise benim yaşadığım haliyle görebileceksiniz. ‘Ayahuasca’ ve ‘Piramitte Bir Gece’ gibi çok ekstrem hikayelerimin fotoğraf ve videoları sadece bu kitaba özel olacak.
rs_kitap
Not: Sağ ve sol taraftaki bölümler, cildin içine kıvrılıyor. O sebeple kapağın bu kadar geniş görünmesi sizi yanıltmasın.

Birinci kitabım “Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri” için olası soru ve cevaplar;
1- QR Kare Kod nedir?
Yaklaşık 30 tane hikayemin sonunda altta örneğini paylaştığım şekilde kare kodlar göreceksiniz. Akıllı telefon ile o kodları okuttuğunuzda internet üzerinden ilgili linke yönlendiriliyorsunuz.
rotasizseyyah

2- Hangi barkod okuyucu uygulamasını kullanmalıyım?
iTunes ya da GooglePlay’den indirebileceğiniz herhangi bir ücretsiz barkod okuyucu uygulamasını kullanabilirsiniz. Örnek birkaç link veriyorum. Hepsi ücretsizdir.
Android için alternatif 1
Uygulama Türkçe ve çok hızlı. Arada sırada birkaç reklam gösteriyor ama bunu tavsiye edebilirim.

Android için alternatif 2
Hiç kullanmadım. Çok puan aldığı için 2. alternatif olarak ekliyorum.

Apple için alternatif
Önceden kullandığım, ücretsiz bir uygulama. İşinizi görecektir.

3- İnternet bağlantım olmadan fotoğraf ve videolara bakabilir miyim?
Maalesef hayır. Muhakkak internet bağlantısı gerekli.

4- Barkodu okutunca hangi siteye yönlendirecek? Virüs tehlikesi var mı?
www.rotasizseyyah.com internet sitemdeki ilgili linklere yönlendirilip, sadece o hikayenin fotoğraf ve/ve ya videosunu bulacaksınız. Virüs ya da benzeri bir tehlike söz konusu değildir.

Kitapla ilgili gelen yorumlar için;
1- QR Kodlarında neden az fotoğraf var?
QR kodlarının bu denli ilgi çekeceğini tahmin etmemiştim. İlk fırsatta QR kodlarının içine daha fazla fotoğraf ekleyeceğim. Özellikle fotoğraf eklenmesini istediğiniz hikayeler varsa lütfen yorum kısmına yazın, eklemeye çalışayım.

2- Kitap neden gereğinden kalın?
Kitap ciltli basılmak istendiği için sayfa sayısı fazla olmalıydı ve hikaye aralarında boş sayfalar bırakıldı. 400 sayfa gibi görünse de kitabın ederi sanırım 250- 300 sayfa ancaktır. Bu duruma maalesef yapabilecek birşey yok. Büyük font kullanımına ise “ben 40 yaş üstüyüm, böyle daha iyi” diyenler de var beğenmeyenler de var. Ben beğenmeyenler tarafındayım.

3- Hikayeler neden kronolojik bir sırada değil?
Yazdığım hikayeler pek birbiriyle alakalı olmadığı için kronolojik sıralamaya koymadım. Amacım; bir tane eğlenceli, bir tane hüzünlü, bir tane maceralı gitsin şeklindeydi. Bu durum için olumlu yorumların yanı sıra olumsuzlar da var. Belki duruma göre sonraki baskılarda tekrar düzenleyebilirim.

4- Hikayelerinin çoğunu biliyorum.
Eğer sosyal medyada beni sıkı takip ediyorsanız muhtemelen kitabın %60’ını biliyorsunuz demektir. Bu duruma maalesef yapacak birşey yok. Beni takip etmemiş olanları da düşünmek zorundaydım.

5- Kitabın fiyatı neden pahalı?
Kitabın fiyatı direkt mağazadan alırsanız 27,5 TL, internet siteleri üzerinden alırsanız 17-20 TL arasında değişiyor. Kitap ciltli ve kapak kalitesi çok iyi. Bu fiyatlar için kimisi ucuz derken, kimisi pahalı diyor. Bilemiyorum, bu konuya bir yorumum maalesef yok.

6- Kitabın edebi bir dili yok.
Ben yazar değil, fotoğrafçıyım :)

7- Kitapta neden gittiğin her ülkeden hikaye yok?
Başımdan geçen, anlatmaya değer ve anlatılabilecek hikayelerimi yazmaya çalıştım.

101 Yorum Var

 1. Hakkı dedi ki:

  Harika olmuş.Sen nereyeee sayende biz oraya ☺

 2. Harun gültürk dedi ki:

  Hikayeyi okuduktan sonra biran önce karekod u okutmak için sabırsızlanıyorum. Bu uygulama gerçekten çok iyi olmuş. Fotoğraflar kitapla beraber yayınlansaydı bukadar heyecanla olmazdı. Metroda ve internetsiz herhangi bi yerde okumayın. Yoksa benim gibi her karekoda ayrac koymak zorunda kalırsınız?. Hem kitabını okuduğum için hem sana destek oldugumu bildiğim için mutluyum. Geldiğinde bi imza günü yaparsın artık ?. Yolun açık olsun

 3. Ahmet dedi ki:

  Mehmet bey, bugün yeni bir şey keşfettim.

  QR karekodları “Snapchat” isimli, dünyada çok popüler olan bir sosyal medya uygulaması da okuyabiliyor. Eminim ki bu web sitesini okuyan insanların çok büyük kısmı bu uygulamaya sahiptir.

  Snapchat ile karekodları okutmak şöyle oluyor: Programı açıyorsunuz, karekodun fotoğrafını çekiyorsunuz. Siz çeker çekmez zaten size uyarı geliyor “bu karekod şu linke yönlendiriyor” diye, ona da basarsanız sizi karekodun linkine yönlendiriyor, fotolara videolara ulaşılabiliyor.

  Mehmet bey sizden ricam, bunu facebookta da yorum olarak da olsa duyurmanız olur :) Çünkü telefonundaki hafıza kısıtlı olan insanlar yeni bir program yüklemektense var olan bir programla bu işi halledebiliyorlar. Eminim çoğu insan şaşıracaktır buna :)

  Kitap süper, zevkle okuyorum.

  İyi eğlenceler :)

  Not: Surinam veya Guyana yazıları ne zaman gelir? Çünkü bu iki ülke hakkında Türkçe gezi yazısı bulmak çok zor. Bu yüzden heyecanla bekliyorum ;)

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey. İlginize çok teşekkürler. Bu yazıya eklerim snapchat durumunu. Vakit bulunca diğer ülke yazılarını da ilk fırsatta ekleyeceğim. Sevgiler.

 4. Efsunshine dedi ki:

  Sırf kitabınızı alacağım diye buradan yazılarınızı didiklemeyi bırakıyorum,birsüreliğine:)
  Başarılar!

 5. Meryem dedi ki:

  Merhaba mehmet bey ben bilgisayar öğretmmenliği 4. Sınıf öğrencisiyim insanlara sürekli teknolojinin çok kötü birsey olmadığını istersek eğitim de etkilili bir şekilde kullanılabileceğizi anlatmaya çalışıyorum.Bu yüzden sizin kitabınızda barkod kod olması beni çok heyecanlandırdı.Çok güzel bir fikir.Teknolojiyi kullandığınız için tesekkür ederim.???

 6. semanur dedi ki:

  siz nasıl kendinize yeni yerler görmeyi , tanımayı seviyosanız inanın bana bende kitap okumayı o kadar seviyorum okurken o hiç tanımadığım insanların yerinde olmayı onlarla aynı duygular hissetmeyi çok seviyorum kitabınız beni daha önce hiç gitmediğim yerlere götürdü hiç tanımadığım insanlarlarla , farklı kültürlerle tanıştım .
  kitabınız bi harikaydı umarım 2. de gelir. ve tanıdığım herkese öneriyorum ;)

 7. İSA SERT dedi ki:

  hocam adınız rotasız seyyah ama paylaştığın fotolarda rota çizmizşin :D :D :D
  bu arada kitap bir harika dostum

 8. Ahmet Eraslan dedi ki:

  Oğlum Ömer Asaf Mehmet abisini, hikayelerini özellikle Maya piramitleri macerasını cook sevdi. Akşamları yol maceralarını dinlemeden uyumuyor.

 9. Mikail dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey,

  uzun bir süredir ebook reader kullanmaya alıştım. hem kağıttan tasarruf, hem de fazlasıyla ergonomik olduğunu düşündüğümden dolayı kitaplarımı buradan okumayı tercih ediyorum.
  Eğer sizin için ekstra külfet olmayacaksa epub formatında yayınlayabilir misiniz?

  İyi yollar dilerim

 10. furkan yavuz dedi ki:

  Kitabınıza pahalı diyenler fala 150 lira veren insanlar diye düşünüyorum. :) satışlar umarım iyi durumdadır. ikinci kitabınızı bekliyorum.

 11. Feray ERGİN dedi ki:

  Mehmet Bey, kitabınızı kısa bir sürede keyifle okudum. Okuması kolay sürükleyici bir kitap olmuş. Yazıların kısa kısa olması kitabın okunmasını kolaylaştırmış. Kitabınızı okurken bazen korktum, bazen heyecanlandım, bazen de meraklandım. Kitabı bitirince aklıma bir soru takıldı: Acaba bu kitabın Türkiye versiyonunu da düşünüyor musunuz?

 12. Ozan dedi ki:

  Merhaba,
  Kitabınızı bitirmiş biri olarak yazdıklarınızdan keyif aldım fakat kitabı okurken kendimi kandırılmış hissettim. Kitap pahalı değil ama beklediğim kadar yazı yoktu. Harry Potter kalınlığındaki kitaptaki yazılar 150-200 sayfayı geçmeyecek nitelikte. Fakat büyük puntolar, genişletilmiş boşluklar, sonda yer alan reklamlar, 2 adet ayıraç, koruyucu kapak gibi gereksiz şeylerle kitap şişirilmiş. Sanki “ne kadar fazla sayfa, o kadar fazla ücret” mantığına gidilmiş gibi. Bu kadar kalın bir kitaptan daha fazla şey beklerken 150-200 sayfayı aşmayacak içerik görünce hayal kırıklığına uğradım.
  Lütfen bir sonraki kitabınız için yayınevini iyi seçin. Kitap yazarı olmadığınız için bunları bilmeniz mümkün değil tabii. Ama (olursa) gelecek kitabınız için kitabın nasıl olması gerektiğini başkalarının eline bırakmayın.
  Not: Kitaptaki hikaye sıralaması çok iyi. Masalsı güzelliklerle başlayan hikayeler kitabın sonunda acı gerçeklere değiniyor. Bir an “dünya hiç tehlikeli değil, her yer güvenli” algısını kitap sonuna kadar da sürdüreceksiniz sandım ama sonda ters köşe oldum. Bu açıdan harika bir sıralama yakalamışsınız.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Merhaba. Yorumunuz için teşekkürler. Eleştirilerinize cevabımı ‘kitap için gelen yorumlar’ kısmında belirtmiştim :)

 13. Sinan Arabacı dedi ki:

  Merhaba Mehmet abi abi diyorum umarım sıkıntı yoktur.Kitabınızı aldım ve okuyorum,yaşadığınız olaylar,bakış açıları ve daha bir sürü şey beni etkiledi doğrusu.Açıkçası benim gibi gezmeyi sevmeyen birine bile neden olmasın dedirtti.Özellikle kitabınızdaki benim yaşımdaki Türk gezgin bana örnek teşkil etti.Kitabı büyük bir şevkle okumaya devam ediyorum.Bundan sonra sıkı bir takipçinizim.Başarılarınızın devamını diliyorum

 14. gizem dedi ki:

  QR kod olayına bayıldım. İşte dedim tam bir IT ci:) Her anınızı merakla okuyorum. İyi ki almışım kitabınızı. Siz bol bol gezin, anlatın biz hep dinleriz.

 15. Eyyüp dedi ki:

  Sayende parasız dünyayı geziyoruz. En güzeli insanın gezmesi ama maddi durumlar buna el vermiyor. İşte bubdurumda senin yazıların, vidoların ve kitabın devreye giriyor. :)Ben ve arkadaşların bir ricası var. Biraz daha fazla video çekersen seviniriz:)

 16. ÖZGE dedi ki:

  Kitabınızı sizi sosyal medyadan takip eden biri olarak sabırsızlıkla bekliyordum ve çıkar çıkmaz aldım. Takipçileriniz için sizin de belirtiğiniz gibi hikâyelerin çoğu tanıdık olsa da içindeki kare kod uygulaması son derece keyifli olmuş. Özellikle yerliler ve şamanlar ile ilgili kısımlara daha çok görsel ilave ederseniz sevinirim. Kitabın baskı kalitesini göz önüne alırsak kitabın şu anki fiyatı uygun . Ancak daha çok kitapsevere ulaşması adına ciltli olma yada büyük boyutlu yazı karakterinden vazgeçilebilir mi acaba? Hikayelerde kronolojik bir sıra izlenmemesi takip açısından yorucu olsa da sizi takip ettiğimden ve dilin sadeliği, maceraların güzelliğinden dolayı zevkle okudum. Yeni maceralarda buluşmak üzere, keyifli, sağlıklı ,başarılarınızın devamı olan günler dilerim.

 17. İbrahim Eren dedi ki:

  Kitabı okurken sanki karşımda bana anlatıyormuş hissini verdiğiniz için sizi tebrik ederim. Bir solukta okuduğum ve çok zevk aldığım. İçimdeki seyahat duygusunu kamçılayan bir kitap olmuş.. Kalemine sağık..Yolun açık olsun…

 18. Mustafa Ergün dedi ki:

  Abi önce kitabını okumaya başladım. Şans eseri elime geçen bir kitap olsa da kapağında itibaren içinde geçen olaylar QR kodları çok ilgimi çekti . Şimdiyse Okuldan bana verilen bir ödevde seni anlatmak istiyorum . Benden bir yazarın hayatını araştırmam isteniyor fakat sen bir fotoğrafçısın :) hakkında otobiyografin hariç hiç birşey bilmiyorum biraz daha yazar kişiliğinden bahsedermisin rica etsem ödevimde acil olduğu için vaktini ayırıp yazarsan sevinrim :) İyi Gezmeler .

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Yazar olmadığımı belirttim. Dünyayı gezip, anılarını yazan bir fotoğrafçı olarak görebilirsin. Teşekkürler.

 19. ESRA dedi ki:

  Kitabınızı okudum çok beğendim ve çevreme tanıtmak için bir yazı yazdım. Umarım size ulaşır bu yazım :) daha nice kitaplara

 20. Ahmet dedi ki:

  İyi günler kitabınızda kullandığınız kare kod uygulaması ve içeriği çok güzel olmuş. Tüm içtenliğinizle hikayeleri yazmanız kitaba ayrı bir güzellik katmış. Başarılarınızın devamı ve iyi keşifler dilerim. Not: Tatiana bölümlü koda ulaşamıyorum kod harici içeriğine ulaşabileceğim bir yol varmı ve kare kod içerik fotoları daha çok olursa çok mükemmel olur

 21. Ali Rıza dedi ki:

  Merhaba, kitabı alırken gezdiğiniz yerleri anlatacağınızı sanmıştım fakat bu hali çok çok daha farklı ve rehber nitelikli olmuş, emeğinize sağlık.Özellikle gittiğiniz yerdeki insanlara bakışınız ve tutumunuz hepimize örnek olmalı, teşekkürler.

 22. BURCU YÜNEK dedi ki:

  Yaklaşık 11 gün önce doğum günümdü ve çok sevdiğim sınıf arkadaşım elinde bir paketle bana geldi. Paketi açtığımda sizin kitabınızla karşılaştım ve bu benim için büyük mutluluk oldu. Sizi yine aynı arkadaşım sayesinde keşfetmiştim. sizi bana o anlattı ve bende araştırmıştım. şimdi kitabınızı okumaya başladım. Bende olabildiğince gezmeyi seven bunun için fırsatlar yaratan biriyim. Kitabınızı büyük bir zevkle okuyorum. Kafamın takıldığı noktada sitenize giriyorum. Muhteşem birisiniz. Hayallerinin peşinden koşan imkansızı bilmeyen biri olmak kesinlikle bir ayrıcalıktır. Hep sizin yaptığınızı yapmak yeni şeyler keşfetmek istemişimdir. Ama yalan yok sizin kadar uğraşıp sizin kadar düşünememişim ince ayrıntıları. Daha 20 yaşındayım ve gün gelecek sizin gibi gezip yeni şeyler keşfedeceğime inanıyorum. Siz gezmeye devam edin, bizde sizi takip etmeye… İyi eğlenceler ve olabildiğince dikkatli günler..
  Ve DİPNOT: Unutmayalım ki Yol Açık, Yola Çık..
  Sevgiler..

 23. Elif arıkan dedi ki:

  Harika anılardan harika bir kitap olmuş. Bir solukta bitirdim ve hemen 2. Kitap da var mıdır diye araştırdım ? QR fikri muhteşem olmuş cunku kitap sizi iyiden iyiye içine alıyor cok teşekkür ederiz akıllı hayatımızda bir iz bıraktıgın için umarım hep gezer, hep anılar edinir ve hep yazarsınız sevgiler..

 24. Alara dedi ki:

  Kitaba ilk sayfalarından aşık oldum, devamı gelecek mi? :)

 25. Cem Öztürk dedi ki:

  Ben Beğenenler tarafındayım..emeğinize sağlık… yeni kitabınızı bekliyorum.. :)

 26. Burak dedi ki:

  Hocam ilk okuyuşta kitabı bitiresim geldi. Bence gayet akıcı bir dilin var =) Bu arada sıradaki Qatar Airways kampanyanı bekliyorum.. ;)

 27. Kübra dedi ki:

  Abicim bende samsunda okuyorum ve orda büyüdüm diyebilirim senin gibi bir durum yani o kadar ışık oldun ki anlatamam..samsunda kitabı alıp ödeme yaparken yanımda bi teyze vardı dedi ki mükemmel kitap dedim hiç şüphem yok abi cok sevdik umarım bütün hayallerin gerçek olur ?

 28. Rana dedi ki:

  Merhaba, karekodlardaki videoların sesleri yok.İki ayrı karekod uygulamasından denedim fakat yok.Videoların kendisimi sessiz yoksa uygulamadan kaynaklı bir durummudur

 29. Rana dedi ki:

  Tamamdır sesi olmadan yüklenmiştir diye konu üzerinde durmamıştım başka şekilde tekrar deneyeceğim, sevgiler?

 30. Okur_hafız dedi ki:

  Siparişini verdiğim andan itibaren ev halkını 2 gün boyunca “kargom geldi mi?” sorusuyla yormam hiç boşa olmadı. Kitap geldiği andan itibaren büyük bir heycanla başladım. Okurken sanki bende geziyormuşum hissini yaşamak süper bir duyguydu. Bitirmeme rağmen yine arada açıp okumak, videoları izlemek hem çoğrafya bilgimi hemde yaşam farklılıklarını öğrenmek çok güzel… İkinci kitabınızı özellikle Afganistan, Tacikistan gibi ülkerin yazılarını heycanla bekliyorum. Şimdiden kolay gelsin. Selametle..

 31. Yeliz dedi ki:

  Bende ilk once sizi instagramda farkedip daha sonra hergun sık sık acaba bugün resim paylaştımı yada paylaşır mı diye sayfanızı sık sık kontrol edenlerdenim. Kitabınız fevkalede bence sadece iki degil sürekli yazmalısınız. Karsılıklı sohbet eder gibi okumuk ardindan fotograf ve videolarını izlemek sanki yanınızda geziyormus sansinı yakalamamı sagĺiyor. Bende kitabinizi ve sizi cevremdeki herkese anlatiyor kendi sayfamda ve cevremde tanıtmak icin elimden geleni yapıyorum umarım faydalı olabilirim. SEVGILER

 32. Gülsüm dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey kardeşim bir süredir kitap okumuyordum. Sizin bu kitap bana öyle iyi geldi ki anlatamam. Alemim şenlendi :) hele o sondaki barkot uygulaması yokmu harika bir fikir olmuş. Hikayenin sonunda resimleri görücem diye sabırsızlanıyorum. Ama bazı hikayelerde resim olmadığını görünce de üzülüyorum :( Ellerinize yüreğinize sağlık. Çok beğendim kitabınızı. 2. sini sabırsızlıkla bekliyorum. Selam ve sevgiler…

 33. Ela dedi ki:

  herkes gibi bende yurt dışı gezileri turları yapmayı çok istiyorum yaşım gereği bu hala mümkün fakat iş hayatına atılmayı suan gerekli gördüm ve harıl harıl çalışıyorum. Uktedir içimde dünya turu. nedendir bilinmez imkansız gibi geliyor. Tam bu sıralar sizin sayfanıza denk geldim. Ne kadar özendim ne kadar eğlendim sayfanızda anlatamam. Benim için gezi zaten merkezi şehirleri gezmek değildi. Dağlara tırmanmak, kırların arasından kuş seslerini fotoğraflamak, insanların farklı hayatlarına şahit olmaktı.Siz bunu yapıyosunuz. Bundan sonraki hayatımda artık olucaksınız gibi görünüyor. Lütfen devam edin. Başarılar

 34. Emin Sivri dedi ki:

  Merhabalar Mehmet, Kitabını internetten sipariş ederek aldım, başından sonuna kadar hikayelerini zevkle okudum. Serüvenini bizle paylaştığın için teşekkür ederim. Kitapla ilgili nacizhane eleştirilerimi yazmak istiyorum. Kitabın cildi ve ön kapak fotoğrafını çok beğendim. Qr kod uygulaman etkili olmuş, yalnız fotoğraflar biraz daha büyük açılsa daha iyi olur gibi. Yalnız cildin üstünde giydirme kapağın kullanımı çok eleverişli değil, yırtılabiliyor. Kitaptan edebi bir dil beklemek haksızlık olur ama olayları anlatırken betimlemelere biraz daha fazla yer verirseniz daha etkileyici olacağı kanaatindeyim. Beğenmediğim husus ise harflerin punto büyüklüğü ve sayfalardaki gereksiz boşluklar, bu ne yazık ki kitaba yakışmamış. Hepsine rağmen yaptığınız iş basit bir iş değil. Bir çok insanın hayalini kurduğu bir seyahati siz gerçekleştiyorsunuz. Tebrikler. İlgiyle izlemeye ve takibe devam ediyorum. Sağlıcakla kal. :)

 35. Tekin yalçın dedi ki:

  Kitabın parası pahalı falan değil hatta benim tahminimden ucuz çıktı.gunluk hayatta gereksiz şeylere okadar para harcıyoruz ki sonra böyle eserlere para veresi gelmiyor insanların .pahalı diye almayan olursa bana yazsın ben 3-5 tane alıp dağıtırım

 36. Rukiye YÜCEL dedi ki:

  Merhaba sizin ilk kitabınızı aldım ve cumartesi günü Eskişehir’e geleceğinizi öğrendim ama o gün malesef ben Eskişehir’de değilim acaba kaç gün kalıcaksınız sizi görmeyi tanışmayı ve kitabımı imzalamayı çok istiyorum???

 37. Cemre dedi ki:

  Merhaba Mehmet abi ilk kitabini d&r da gezinirken gördüm ve evet benim aradigim kitap bu cunku bende senin gibi gezmeyi yeni yerler gormeyi kesfetmeyi cok seviyorum oncelikli hayallerim arasinda da bu var e tabi kitabini gorunce hemen yazarina baktim felan ve instagramdan takibe basladim suanda zevkle seni takip ediyorum bayadir ikinci kitabi bekliyodum ve sonunda kavustum yarin eskisehir fuarinda olucakmissin mutlaka gelmeye calisicam .

 38. Harun dedi ki:

  İki kitabınızıda az önce sipariş verdim. Sabırsızlıkla bekliyorum. Kuşe kağıt ve resimli olması kitabı alırkenki isteğimi kamçıladı. Emeğinize ve ayaklarınıza sağlık diyorum

 39. Ahmet Gül dedi ki:

  Seni bugün o kadar çok bekledim ki mehmet abi. Ayaklarım şuan ağrıdan geberiyordur herhalde. Ama gelirsin diye bir umut beklemiştim. Fuar alanını en az yirmi beş kere turlamışımdır. Aslında en başta senin kitabını almaya gitmiştim ama kitabına param yetmedi,sahaflara baktım ama kalmamıştı. Bende kitabını alamadım ve senin yanına BKM ye gelemedim. Sonra instagramdaki fotoğraflarına bakarken bugün Merinos AKKM olacağını anladım ve orayı zorla da olsa buldum ama sen yarın gelecekmişsin. Sonra bir tane abla gördüm ve ona sordum, o dedi bana söyleşinin yarın olduğunu ama sen gezmek için gelecekmişsin. Ben çok umutlandım. Ama şimdi umutlarım kırılmış bir vaziyette eve gidiyorum. Sevgilerle…

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Fuardaki etkinliğim 5 Kasım günüydü. Siz etkinliğe 4 Kasım günü gitmişsiniz. Benim orada olmadığımı bile bile saatlerce neden beklediniz anlamadım. Oradaki görevlilere sorsanız sanırım size söylerlerdi.

 40. Fatih Bektaş dedi ki:

  merhaba Mehmet başarıların devamını diliyorum bütün güzellikler hep yanında olmasını diliyorum.orduya gelmeyi düşünüyormuşum programın imza günün varmı burda

 41. Gamze dedi ki:

  Rotasız Seyyah1 i bitirdim gayet başarılı idi, bugün 2yi aldım şöyle bir karıştırdım sanırım 2 den daha çok etkileneceğim?

 42. Orkun dedi ki:

  Merhaba öncelikle sizi tebrik ederim.
  2.kitabınızı oğluma hediye almıştım. dikkatimi cekince hevesle okudum ve cok begendim. Ancak 256-260 sayfaların bahsedilen yasta olan oğlum tarafından okunmasını istemedim ve yok ettim
  Belki siz de müteakip basımlarda…

 43. Esra dedi ki:

  Takipçilerine bu kadar özen gösteren ve her birinin yorumuna cevap yazan biri olmanız bakımından sizi tebrik ediyorum. Sanat Tarihi 2.sınıf öğrencisiyim. Hayalimi gerçeğe dönüştürebileceğime dair umudum yoktu. Tek tük bazı adımlar atıyordum. Sayenizde umudum oldu. Kız başına dünya turu yapmayan ne olsun. Yolunuz açık olsun. Nice güzel yerler görmemiz ümidiyle.

 44. Hakan dedi ki:

  Kitaplarını alacağım hayırlısıyla kardeşim. Hiç değilse sana destek olsun bir bakıma. Yolun açık olsun, Allah’a emanet ol.

 45. Murat dedi ki:

  Kitaplarınızı aldım zevkle okuyorum emeğinize sağlık

 46. Efe Canturk dedi ki:

  Merhaba, kitapları okudum, emeğinize sağlık, çok ilgi çekici şeyler var, çok hoşuma gitti. Kitaplarda hep fotoğraf cektiginizden bahsetmissiniz, acaba, o fotoğraflari içeren bir kitap projesi var mı aklınızda?

 47. Özlem Güçlü Demircioğlu dedi ki:

  Efsane…güzel gönlünüze,kaleminize sağlık…çantamda taşıyorum iyi geliyor..ne zamana kadar taşırım daha bilmiyorum..ilaç gibi…sevgiler..yolunuz açık,rotanız belirsiz olsun..carpe diem..:)

 48. Başak dedi ki:

  Babam çıkar çıkmaz koşarak gidip yeni çıkan ikinci kitabınızı almış, eve gelmiş heyecanla anlatıyor. Tabii ben bi haber, dinliyormuş havasında kulak asmıyorum. İki kitabınız da okuduktan sonra babamın baş ucunda kaldı aylarca. Gittim geldim sonunda aldım ilkini. Bir iki sayfa çevirip bırakıyorum çok heves yok başlarda. Babam ısrarla her gün gelip “200 metrelik bir çukura inmişti o bölüm çok iyiydi okudun mu?” sorusunu yineliyordu. Ben de bir akşam aldım elime kitabı başladım okumaya. Kare kod, resimler falan derken baktım iyi gidiyor ve ilki bitmiş ikinciye geçmişim. Nitekim en sonunda babamın neden sürekli videolarınızı izlediğini, hikayelerinizin sayfalarını tekrar tekrar çevirdiğini ben de anladım. Artık yazılarınızı okumak, sanki oradaymışçasına heyecanlanmak büyük bir zevk benim için. Şimdi bile işyerinde çayım eşliğinde yine anılarınızı paylaşıyorum :) Umarım hayalinizdeki gezileri sürdürerek bize de bu zevki yaşatmaya devam edersiniz:) Size gezilerinizde bol şans diliyorum. Ama tabii en başta sağlıkla inşallah, hoşçakalın

 49. Kaan Demirbay dedi ki:

  Sayenizde hayalde de olsa sizinle birlikte ülke ülke gezmek çok güzel ve keyif verici gönlünüze ve elinize sağlık herkese tavsiye ediyorum mutlaka okunmalı okutulmalı. Kitaplığımda ki en güzel kitaplardan biri oldu özellikle bu kış aylarında okunması gereken en güzel kitaplardan oldu başarılarınızın devamını diliyorum :)

 50. Mustafa Konyalı dedi ki:

  İlk kitabını okudum ikinci kitabına da bugün başlayacağım. Yazar değilim fotoğrafçıyım demişsin yorumda onu okuyunca şunu demek içimden geldi yazar olmadığın için kitap daha çok ilgimi çekti doğal dil her zaman daha güzel edebi dil diye insanları sıkan bunaltan onlarca kitap var ben kitabınızı beğenenlerden yanayım. Beğenmediğim yanı ise bazı bölümlerde yaşananları anlatmayıp sadece anını anlatmışsın merakla bir şeyler bekleyip bulamadığım oldu ama bu sorun değil tabiki. Benim naçizane fikrim ise her hikaye ile ilgili fotoğrafın olması hatta fazla olması. Tam okuduktan sonra fotoğraf görünce o anı yaşamış gibi olduğum için fotoğraf sayısının artmasını istiyorum. Eline yüreğine ve ayağına sağlık.

 51. Fethi Uzun dedi ki:

  Merhaba, iki kitabınızı internet üzerinden yayın evinden satın aldım. Yazınızda 11.baskıdan sonra kuşe kağıtlı ve fotoğraflı olduğunu yazmışsınız. Bende 1. kitabınızın 15.baskısı var fakat kuşe kağıdı değil foroğraf yok , QR kod var.
  Bir yanlışlık mı var ?

 52. Siamak Haghi dedi ki:

  Selam mehmet can , ben irandan message gönderiyorum, sizin kitabın almak istiyorum, ama bilmiyorum nerden alacam … Bır dostun ya link varmi? Memnun olurum 🌹

 53. Sıla dedi ki:

  Birinci kitabı bu gün bitirdim ikincisine başlıyacağım çok güzel bir kitap keyifle okudum ve bitirdim her defasında merak edip diğer bölümü de okuyup öyle yatıyım diyip kendimi kaptırıp uyuya kaldığımı biliyorum bazı zamanlar çok güldüm bazı zamanlar çok üzüldüm bazenleri de kendim ordaymış gibi tepkiler verdim. Bu kitabı bize ilk başta okulda hocamız okumuştu çok etkilenmiştim yaptıklarından bize bu kadar güzel bir kitap yazdığın için ve deneyimlerini paylaştığın için çok teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: