Kadın Başına Dünyayı Gezmek

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

27 Yorum Var

 1. Gezilecekyerler dedi ki:

  Vay be. Helal olsun kıza. Bizim kızlar bakkala gitmeye korkar, kaçırırlar diye :)

  • erdem dedi ki:

   Kaciriyorlar da zaten. Basiniza gelmemiş meseleleri basit veya yok sayamayiz.

  • Efe dedi ki:

   Dolmuşa tek başına bindiği için vahşice öldüren Özgecan Aslan’ı gördü bu ülke. Dolayısı ile korkmak için yeterli neden var. Korkmadan, yaşayabilenler aslında olağanüstü bir çabanın içindeler aynı Türkiye’de insanca yaşamaya çalışan kadınlar gibi.

 2. Buket dedi ki:

  Sizin gibi ve eklediğiniz örnekler gibi gezginler çoğaldıkça, kadın-erkek ayrımı yapmadan ‘yurtdışında uzun gezilere çıkmak’ zaman içinde daha olağan karşılanacaktır.
  Bence kadınlardaki korkuyu yaratan sebeplerden en önemlisi; kız evlatların erkek evlatlara göre daha korumacı yetiştirilmesi. ‘Aman kızım ya başına birşey gelirse’ ve ‘aklımız sende kalmasın’ ile başlayan, ‘yüreğimize mi indireceksin’ ile devam eden aile bariyerini, 18 yaşında geçmek hiç kolay olmuyor. Benim önerim; öncelikle küçük yurtiçi ve yurtdışı gezileri ile başlayıp, bir taraftan gezi tecrübesi edinirken, bir taraftan da ailelerini bu duruma alıştırmaları. Sonrası kendiliğinden geliyor zaten :)

 3. ADA dedi ki:

  47 yaşındayım, emekliyim, 3,5 ay oldu, yalnız geziyorum, Meksikadan başladım, Nikaragua/ Omatepe’deyim.
  Yazılarından çok faydalanıyorum öncelikle çok tesşekkür ederim. Umarım yolda bir yerde sizi yakalar, bir yemek ısmarlar borcumu öderim.
  Ben yola çıktıktan sonra Türkiye’de onlarca kadın öldürüldü, Ankaranın göbeğinde canlı bombalar patladı, uçaklar düşürüldü, Suriyeli göçmen meselesine girmiyorum bile. Ailem benim için değil ben onlar için endişeleniyorum. Tehlike insan için var, bunun kadını erkeği yok, öncelikle bunu ortaya koymak lazım. Ve ne yazık ki bizim ülkemiz en tehlikeliler listesinde üst sıralarda. Bu durumu düzeltmek de önce devletin sonra bizlerin sorumluluğu. Buralarda gezerken gördüğüm bir nokta var, turizmi çok önemsiyorlar ve bunun için benim güvenliğimi benden çok düşünüyorlar. Hostelden çıkarken çantanı vücuduna sabitle diye uyarıyorlar ya da yolda polis ben kamerayı sallaya sallaya gezerken gelip koluma bağlıyor . Çünkü bir kötü olayın binlerce iyiyi bir anda götüreceğinin farkındalar. Bu bilincin bizde de oluşacağı günlerin umudunu taşıyorum.
  Son söz olarak da; yola çıktığım için çok mutluyum ama keşke daha gençken param ve zamanım olaymış diye de hayıflanıyorum. Bizim sadece kadınlarımız değil gençlerimiz de yok yollarda. En çok avrupanın, amerikanın gençlerini güle oynaya gezerken görünce ülkemin gençleri adına kıskanıyorum. Umarım bir gün bizim gençlerimiz de bu yolların tozunu attırırlar. O zaman ülkemizde de bir çok şeyin daha iyiye gittiğini görüp, şaşırırız.
  Rotasız Seyyah, harika bir şey yapıyorsun, hem peşinde, hem izindeyim kardeşim. Yolun açık olsun, sevgiler…

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Elbet biryerde karşılaşır yemek sizden, kahve benden olur ;)
   Kendimi tanımladığım konuya parmak basmışsınız. Rotasız Seyyah kimdir bölümünde şu yazıyor; zengin olmadan hatta dosdoğru parası da olmadan gençken dünyayı gezmeye çalışan biri. Bakalım becerebileceğim inşallah.
   İyi geziler, görüşmek üzere.

  • Bulut dedi ki:

   Merhaba ,ben de 47 yaşındayım.Yeni emekli oldum.İspanyolca öğrenmeye başladım.Meksika’lı bir arkadaşım var ve o yüzden ben de Meksika’dan başlayıp bütün Latin Amerika ülkelerini gezmek istiyorum.Zamanınız olursa deneyimleriniz hakkında bilgi almak isterim.İyi yolculuklar.

 4. Nesli-hayal dedi ki:

  Sizin bir yazınızda yazdığınız gibi minik bir tetikleme gerekiyor aslında insanlara.. Bir aptal cesaretinin gelmesi lazım..
  Bir bayan olarak korkmak için oldukça fazla geçerli sebeplerimiz var.. Kolay kolay korkmam diyen ben bile bu kadar uzun vadede bir gezi planı için çekiniyorum açıkçası.. Şimdilik ufak tefek, bir kaç günlük turlar ile avutuyorum zavallı ruhumu..
  Amatör fotoğraf çekmeye çabalayan bu bünye sokak aralarını, arka sokakları, izbe yerleri, görülmeyeni görmeye çalışmayı bir hayli seviyor.. 2 senedir yaptığım bu eylem yüzünden başıma öyle büyük büyük olaylar gelmedi.. Hem yaşadığım şehirde hemde gittiğim şehirlerde.. Hiç bir şey olmadı diyemem tabi ki ama beni yolumdan edecek kadar büyük bir tecrübe yaşamadım henüz.. Umarım hiçbir zaman da yaşamam..
  Ancak gözlerimi kapatıp korkarak oturmaktansa sokaktaki canavarlar ile savaşmayı tercih ediyorum.. Onların kazanmasını seyretmektense korkularıma zincir vurmayı yeğliyorum.. Sokak arasında ensemde bir nefes hissettiğim zaman korkarak kaçmak yerine diklenerek, saldırarak kaçırmak daha eğlenceli geliyor bana..
  Evet.. Başına gelmeyen bilemez çoğu şeyi ama gelip beni bulacak mı acaba diye korkarak yaşamak da yaşamak gibi gelmiyor bana..
  Hayal ettiğin hayatın ucundan yakalaman lazım… Zaman hızlı ve acımasız maalesef…
  Minik bir tetikleme, büyük bir aptal cesareti istiyorum kendime…
  Ve umarım en yakın zamanda…
  Size benim hayalimden de bir parça yaşadığınız için teşekkür ediyorum..
  Sevgiler…

 5. Dillirgakizi dedi ki:

  yil icinde 42 gunluk izinleri degerlendirmeden tum yil yeni yerlerde olmayi diliyorum o zaman. Tanrim istifa edip o ucaga binme cesareti ver bir daha donmeyecem. Benim icin dile bunu;)

 6. MuratY dedi ki:

  Gezgin Kedi’yi (https://www.facebook.com/Gezgin-Kedi-298754233619857) de unutmayalım sevgili Rotasız Seyyah. İstanbul’daki bir sunumuna katılmıştım. Tek başına seyahat edecekleri cesaretlendiren harika bir konuşma yapmıştı. Eksik kalmasın :)

 7. Orhan Canlı dedi ki:

  Merhaba
  Yolunuz açık olsun. Sizi zevkle takip ediyorum. Biraz özel bir sorum olacak. Yolunuzun kesiştiği, hoşlandığınız bir bayan gezgin hiç olmadı mi? Rotayı onun rotasına çevirttirecek bir gezgin kız. :)
  Cinsel ihtiyaçlarınızı gittiğiniz ülkelerde karşılıyormusunuz. Sonucta gittiğiniz yerlerde “dünyanın en güzel bayanları orada” ünvanına sahip yerler de var. Yoksa kendimi karıma saklarım inancındamısınızdır?

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Hayatım boyunca kimsenin cinsel hayatını merak etmedim. Benim cinsel hayatımı da kim, niye merak eder anlayabilmiş değilim.

   • Nihal Özgün dedi ki:

    Olurmu hiç öyle Mehmet bey. Artık siz ünlüsünüz. Yakında televizyonlarda, programlarda yapacağınıza inanıyorum. Dolayısıyla insanlar sizin her yönünüzle tanımak isteyecekler. Ayrıca Orhan bey sorusunda sadece cinsel hayatı sormamış. Gönlünüz boşmu? Sevgiliniz varmı? Seyahatinizde etkilendiğiniz bayanlar oldumu, rotanızı onun rotasına döndürecek? diye sormuş. Belki sorunun devamındaki cinsel ihtiyaç bölümünde de gittiğiniz ülkelerde bu sebepten hastalık bulma durumu ne olabalir diye sormuş olabilir, sorunun o bölümünü bende çok anlayamadım :)

 8. Bosa dedi ki:

  Nesli-hayal’in tanımlamak istediği cisimlere en iyi örnekler Orhan Canlı ve Nihal Özgün düşünceleri olmuş!

 9. Ergül dedi ki:

  35 yaşımdayım düzenli düzgün bir işim vardı istediğim hayatın bu olmadığına karar verip çok kısıtlı bütçe ve imkanlarla bir bayan olarak avrupayı tek başıma gezdim ve sırada balkan ülkeleri sonra da kuzeye doğru yol var.evet zorlukları var ama insan kendini özgür ,kendiyle başbaşa ve bir o kadar da kalabalık hissediyor aslında .

 10. Bahar dedi ki:

  Genelin olduğu gibi benim de hayalimdi dünyayı gezmek ama ancak turla fln diye düşünüyordum. Turlarda pahalıydı bu yüzden işe başlamayı bekliyordum. İlk kıvılcım 2012 yılında tesadüf eseri “Başka Türlü Bir Şey” internet sitesini keşfetmemle oluştu. Okurken resmen dünyadan soyutlanıp soluksuz, kalbim çarpa çarpa okuyordum. Ama yine de kadın başına bunları yapmanın zor olcağı düşüncesindeydim. İşe başladıktan sonra ilk deneyim olarak turla Avrupaya gittim. Baktım ki öyle korkulacak pek bi şey yokmuş. Tur olayı da çok darladı beni. Sonra arkadaşlarla kendimiz seyahatlerimizi ayarlamaya başladık. Yine keyifli oluyordu ama zaman zaman hoş olmayan gerginlikler yaşıyorduk. Çoğuyla sonrasında bozuştuk. Facebookta “interrail türkiye” yi keşfedip kadın başına gezen türk kadınlarını da görünce iyice gaza geldim. Geçen yaz ilk tek başıma seyahatimi gerçekleştirdim:)) Mükemmeldi:) Artık kimseyle bi yerlere gitmek istemiyorum. Sonrasında da seyahatlerimi tek başıma ayarlamaya başladım. Siz instagramdan uzun süredir takip ettiğim bi gezgindiniz. Şimdi kitabınızı aynı o ilk kıvılcımı aldığımda yaşadığım heyecanla okuyorum. İçim kıpır kıpır:)) 2013ten bu yana Avrupada 16ülke 30şehir gezdim. Bundan sonraki seyahatim kısa süreli değil uzun süreli olcak ona hazırlanıyorum ve sitenizden bayağı faydalanacağım:)) Yolunuz açık olsun… Sevgiler

 11. Kemran dedi ki:

  Acaba Sara`nın kendisinin gezi yazılıarını paylaştığı sitesi varmı ?

 12. mustafa dedi ki:

  Yalnız gezmek, hem de kadın olarak, ister istemez şaşkınlıkla karşılıyoruz ama sorun aslında cinsiyette değil, karşı cinslerin güvensizliğinde. Kim yeni yerler yeni kültürler tanımak istemez kiii

 13. emel şimşek dedi ki:

  Merhaba Mehmet…Severek,merakla,keyıfle takip ediyorum senı..Afganistan seyahati’nin hayatında dönüm noktası oldugunu düşünmekteyım.Seni tanımlayacak olursam dünya’nın tüm cocuklarını fotograflamak,kucaklamak arzusu oldugu kanaatine varırım..Bende 34 yasındayım ve Bankacı’yım.Şu an’a kadar tek basıma planladıgım toplamda 22 ülke oldu..Tek basıma Afrika’da safari yaptım ya artık beni kimse tutamaz kanaatindeyım:)Avrupa Ülkelerinden ziyade Asya Ülkeleri insanları ve dogasıyla beni yollara düşürdü.Yazılarım henuz kendı notlarımda,bir blog olusturamadım..Su an en önemli zebgınlıgım saglıgım.Gozlerım gorurken ,elım ayağım tutarken gezmek görmek tek amacım oldu.Her fırsat’ta yollara düşüyorum…Uzun zamandır hayalini kurduğum ,sokaklarında kaybolmak istediğim,insanlarını,cocuklarını,yasamlarını merak ettıgım Güney Amerika’ya plan yapıyorum..Colombia dan başlayıp,Arjantin e kadar 3/4 ülke için rota ciziyorum.Malum sayılı gün izin oldugu için planlama şart..Sayende ayak bastıgım an nerede ne yapmam gerek,nereden hangi ulaşımla yolculuk yapmam gerek hepsını bılıyorum..Gitmeden gidecegim ülke avuclarımın ıcınde sokak sokak,cadde cadde..Dil işini napıyorsun Emel diye soru geldiginde hep soyledıgım sey!!Dilsiz olsaydım sayet dunya’yı gezemeyecekmiydim??Allah sağlık verdikçe yollarda kaybolmaya devam..Yola cıktıgın için,zamanla daha fazla paylasım sayesınde bılgılendırdıgın için,duygularını hıslerını bır fotograf karesıne sığdırabildiğin için,cesaret edip gidilemez yer’lere gidebildiğin için iyi ki varsın.Kalbinle ,ruhunla,yolların huzur dolsun inşallah :)Sevgiler travellergirlemel…’den

 14. Bilgi dedi ki:

  6 ay Asya, 6 ay Guney Amerika planiyla ben de yola cikiyorum sizden cesaret alarak, hem de oyle cok buyuk paralarla degil, bakalim yolda neler gorecegiz :) cesaret verici paylasimlarinizdan dolayi cok tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: