Türkiye’de Kitap Yazmak ve Yayınlamak

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

16 Yorum Var

 1. Adem Altındiş dedi ki:

  Bence kitaptan kazanç sağlamanız en doğal hakkınız.Yalnız bu kitap marketleri ne kadar yüksek bir oran alıyormuş satıştan.Ephesus yayınevi ile orta yolu bulduk demişsiniz,merakımdan soruyorum sadece nasıl bir oranda orta yolu buldunuz?Bu arada gerçeklerle toz pembe hayallerin ne kadar farklı olduğunu bir kez daha gösterdiniz.Hayallerinin peşinden giden biri olarak zorluklar karşısında yılmayıp vazgeçmediğiniz için de tebrik ederim.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Sözleşme şartlarında orta yolu bulduk. Kaç lira maaş aldığınızı ulu orta sormak ne kadar yanlışsa kitap başına alınacak parayı sormak da o kadar yanlıştır.

   • Adem Altındiş dedi ki:

    kitap başına alınacak parayı sormadım.sadece oranı sordum,kimse size maaşınızı sormadı,çarpıtmışsınız konuyu,önyargılı olmayın lütfen,iyi niyetli bir soruydu sadece.cevaplamak istemeyebilirsiniz ama üslubunuz doğru değil

 2. Şwevki dedi ki:

  Kitabınızı okudum ve çok beğendiğimi baştan söyliyeyim. biraz amatörce yazılmış olması daha bir hoşuma gitti. mesela bazı kelimeleri çok sık kullanmışsınız. kitabın bir yerindede rehberin babaannesi olduğunu söylediğini fakat teyzesinin babaannesi olduğunu sonradan öğrendiğinizi yazmışsınız. neden rehberin annesinin babaannesi değil )). hepsi biryana gerçekten başarılı bir çalışma olmuş devamını dilerim. Saygılar.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Teşekkürler ilginize.
   Çünkü bahsettiğiniz hikayenin geçtiği bölgede 20 tane eşi olan adam bile var. Teyzesi ile annesi öz kardeş olmayabilir. Rehberin dediği neyse onu yazdım.
   Sevgiler.

 3. Ali dedi ki:

  Kitap başına 1 tl üfff deli paraymış! Çok okuyon bir ülkeyiz(!) 1milyon kitabınız satılsa milyonerdiniz.İngilizceye çevrilse daha çok satılırdı,amazon vs üzerinden,çünkü batılı ülkeler gezi yazılarını seviyor,en az ülkemizdeki satışın 5 katı tiraj olur ve 1 tl yerine 1 dolar bile kalsa 3.8 kat fazla demektir döviz kuruna göre bu zaman dilimi için tabiki
  Bu arada Kitap dükkanları iyi kazanıyormuş ki
  Amazon boşuna amazon olmamış.
  İngilizce kitap düşünün derim,çevirmen maaşı vs olur ama buna değer..happier than a billionaire yazarından neyin eksik…

 4. Asterix dedi ki:

  Kitap kaçıncı baskıda, satışlardan memnun musunuz?

 5. Asterix dedi ki:

  Kitap baskı fiyatlarını biraz arastırdım bu makale sayesinde ki hiç ilgim bilgim yoktu merak ettim.fiyatı etkileyen çok değişkeni varmış mesela ebat,kagıt cinsi,baskı rengi,cilt çeşidi,editorial düzenleme,isbn bandrol,kapak tasarım,baskı adeti,mizampaj vs.
  İnternette online hesaplama ile 300 sayfa renkli, a5 boyut, 80 gr 1.hamur,editorial inceleme var,isbn,kapak düzenleme,280 gr selefonlu amerikan cilt olsun dedim ve 1000 adet fiyatı 30 bin tl tuttu ve tüm herşey aynı sadece baskı rengi siyah beyaz olunca 6000 tl oluyor. Renkli işi çok pahalı altından kalkmak zor,bundan sonra kitablara pahalı demem.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Dünyayı gezerken elimden geldiğince kitapçılara girip, dergi ve kitap fiyatlarına bakıyorum. Abartısız söylüyorum; ben şu ana kadar Türkiye’deki kadar ucuz kitap ve dergi fiyatı başka bir ülkede görmedim. Normal bir kitap için ortalama fiyat genelde 10 dolar civarı oluyor.

 6. Gezen Kitap dedi ki:

  Kitap marketlerin payının bu kadar çok olması ekonomik nedenlerden dolayı. O yüzden büyük kitap marketleri bile ağırlığı online satışa yöneltmişler. Oradaki yüzde 40 iskontoya satıcının mağaza kirası, personel maaşı, elektrik, su, ısınma giderleri, vergiler, amortisman payı artı kar payını koyduğunuzda geriye bir şey kalmıyor. Bir yerlerde bir yanlışlık var ki pazarda da görüldüğü üzere yüzde 40 iskonto ile dahi kitap marketler ayakta kalamıyor. D&R gibi büyük marketler bile kitap yanında ek ürünlerin satışına ağırlık veriyor.

 7. Sevinç dedi ki:

  Kitabınızı birgünde keyifle okudum…hikaye sonlarındaki fotograflar cok heycanlandırdı beni…yazdıklarınız kadar fotograflarınızın anlattıkları da cok etkileyiciydi…inşallah diğer kitaplarınızı da okumak dileğimle…

 8. Emine Selam dedi ki:

  Mrb ..
  Bende yayınevlerinden yana muzdaribim .. kitabımın çok ses getireceğini bilen yayınevleri benzer olayları banada direttiler… haklarımı istediler .. kitabıma 2 tl pay biçtiler .. ve üzerimden dehşet paralar kazanmak istediler .. yazdığım kitap edebi .. (deneme-şiir-söz) ama bi tek bu dalda yazmıyorum ki .. bitmiş bir kitabım daha var .. o bilim kurgu ve fantastik .. üstelik devamı da geliyor .. bunları bildikleri halde beni ve isteklerimi daha çok ezdiler .. acaba bana yardım eder misiniz ? Ne yapmalıyım ? Hangi yayınevine gidip haklarımı istemeliyim ? Ki onlarda versin ?

 9. Erdi dedi ki:

  Kitabınızı en yakın zamanda okumak isterim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: