Arhuaco Yerlileri

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

14 Yorum Var

 1. Aslan Demir dedi ki:

  sevgili kardeşim Mehmet,bi yıldan beri seni izliyorum ve sana özeniyorum,
  ben Dünyanın bi çok memleketi gezdim,Irak,Gürcistan, Ukrayniya,Rusya,ÇİN,İspanya,Fransa,İtalia.ve Monako.tabi bide Ülkemizin 7 ili hariç gezmediğim şehir yok.
  ama seini izlediğim kadar heycan duymadım…senin yalun açık olsun,Allah yardımcın olsun,bi Batman’lı olarak seninle gurur duyuyorum.

 2. Sait Günyel dedi ki:

  Merhaba….
  Çektiğin Fotoğraf ve Videoları yerlilere gösterdiğinde ; kendilerini görünce ne tür tepkiler veriyorlar.. ?

 3. mehtap dedi ki:

  Saçlarının hiç dökülmemesi ve simsiyah kalmasının nedeni bana kalırsa stressiz bir hayat yaşamaları ve hep doğal şeyler yemeleri. Elbette onların da kendine göre dertleri vardır, fakat şehir hayatı yaşayan birininki kadar fazla olduğunu düşünmüyorum.

 4. Alican Şengün dedi ki:

  Yerlilerle ilgili her yazını kelime kelime okudum üstat; ancak hiçbirinde yer vermediğin ya da benim gözden kaçırdığım ve çokça merak ettiğim bir nokta var. Bu insanlar modern hayattan bu denli uzak yaşarlarken kendilerini dış tehditlere karşı savunma gereği duyuyorlar mı? Evetse, bunu nasıl yapıyorlar? Daha doğrusu Arhuaco ya da Kogui yerlilerinin köyünde herhangi bir ok,silah,kılıç vb şeyler gördün mü? Tamam, kendi aralarında kavga etmiyor olabilirler; ancak dışarıdan gelebilecek bir tehlikeye elbet hazırlıklıdırlar diye düşünüyor insan. Ya da daha bu köylere gelip onlara zarar vermeye kalkan biri olmuş mu var mı merak ediyor bu yanını da.. Yoksa hep böyle izole ve mutlu yaşamları sorunsuzca mı sürmüş?

  Yanıtlarsan çok sevinirim.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Dışarıdan gelebilecek bir tehdit yok. Adamların evinde eşya yok. Tehdit ne için olacak. Rica ederim, selamlar.

 5. İsmail ÖZER dedi ki:

  Sonderece güzel fotoğraflar ve yazılarım ile gezdiği gördüğün yerleri bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederim. Kendine iyi bakman dileklerimle iyi gezmeler, görmeler. Allah korusun.

 6. Vedat Karcı dedi ki:

  Bizim günümüz kadınların doğumları için tüm dünya durması gerekiyor. Aman iş yapma, bişey kaldırma, oturma, kalkma… vs. Bir o kadar da bizim kocalar pimpirik. Aman öyle olur, böyle olur. oturma, kalkma, yat… vs. :)
  Halbuki anlattığınız üzere doğurmak için dünyanın durması gerekmiyormuş. Doğana kadar çalışmaya devam. Doğurduktan 2 gün sonra da çalışmaya devam. Bizde doğumdan sonra 6 ay naz dönemi. Offf, öldüm-bittim, çok yoruldum…

 7. Gulsah dedi ki:

  Gezdiginiz yerlerde bizim bilip uyguladigimiz onlarin bilmedigi herhangi bisiyi anlatiyormusumuz? Mesela pirincle yapilan herhangi baska bi yemek,tuvalet kulturu, cesme vs. Boyle bi oneride bulunsaniz yeni fikirlere acik olurlarmi?

  • Rotasız Seyyah dedi ki:

   Anlatıyorum ama geleneklerinden ve yaşam şekillerinden ben söyledim diye vazgeçmezler.

 8. Elif Terzi dedi ki:

  Sabah İspanya hakkında bilgi edinmek için nette gezinirken tesadüfen sitenize denk geldim. Akşam saat 20:20 oldu ben bütün faydalı bilgilerinizi ve yerliler hakkındaki yazılarınızı okudum, videolarınızı izledim, instgramınıza bir göz attım.? Paylaşımlarınızı oldukça beğendim. Neden bilmiyorum -belkide ilk okuduğum yazı olduğu için- ama yerliler arasında en çok Arhuaco yerlileri ile çektiğiniz videolar çok hoşuma gitti. Daha fazla paylaşım için bugünden itibaren sizi daha sıkı takip edicem. Gezdiğiniz gördüğünüz yerleri paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Kendinize iyi bakınız umarım daha çok macera ile karşılaşırsınız.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: